Sisuturundus

Laualamp, mille Winston Churchill võttis isegi reisile kaasa

Legendaarne lauavalgusti Bestlite, seinal on sama valgustiperekonna seinalamp. Kaunis laud, millel valgusti seisab, on Grossmann, samuti Gubi kollektsioonist - nagu ka tool.

Kas teate tänapäeval kedagi, kes reisib isikliku laualambiga? Tõenäoliselt mitte. Kuid teada on, et just nii tegi Suurbritannia legendaarne peaminister Winston Churchill. Nimelt armastas ta oma kirjutuslaua valgustit nii väga, et võttis selle välisreisidele kaasa. Armastatud laualambiks oli Bestlite, mida on tänaseks toodetud juba enam kui 80 aastat järjest.

Bestlite’i autoriks on inglane Robert Dudley Best (1892-1984), keda mõjutas lambi loomisel väga tugevalt Saksamaal asuv Bauhausi kunstikool. Bauhausi ideeks oli lähtuda ehituse või eseme vormi loomisel ennekõike selle funktsioonist.

Praegu toodab Bestlite’i lampe Taani tootja Gubi, kelle valikus leiab paljude legendaarsete disainerite (sh Greta M. Grossmani, Gio Ponti, Kerstin H. Holmquisti jt) tooteid. Eestis on Bestlite’i valgustite edasimüüjaks ELKE Mööbel. Tänaseks on ühest laualambist kasvanud välja suur valgustitesari, kust leiab lisaks laualampidele ka põranda-, seina- ja erineva kuplisuurusega laevalgusteid. Bestlite’i hinnad algavad 239 eurost, laualampide omad 549 eurost.

ELKE Mööbli valikus on ikoonilisi Gubi valgusteid veelgi. Näiteks Disainer Greta Magnusson Grossmani (Rootsi, 1906‒1999) loodud Gräshoppa. Grossmann elas tegelikult suurema osa elust Californias, kuid tema karjäär algas Rootsis ning seetõttu miksib looming suurepäraselt Skandinaavia ja Põhja-Ameerika esteetikat. Tema Los Angeleses asuva poe klientideks olid nii Greta Garbo kui Frank Sinatra. Nagu Bestlite’igi puhu, kasvas ühest põrandalambist välja hiljem nii laua-, põranda- kui laevalgusti. Hinnad algavad 259 eurost.

Põrandalamp Gräshoppa ja Gubi diivan Grand Piano. Laes on näha ka Bestlite’i rippvalgusti.

Kolmas disaiikoon, põrandalamp PD2, sündis 1955. aastal, kui Barba Corsini lõi selle maailma ühe prominentsema hoone, Barcelonas asuva La Pedrera interjööri jaoks. PD2 põrandalambi hinnaks on 679 eurot.

Põrandalamp PD2.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.