Oma kodudest rääkides võiksime arhitektuurile rohkem tähelepanu pöörata. Iga hoone on kujundatud, võttes arvesse eelkõige inimeste igapäevaseid vajadusi ja ümbruskonda.
Arhitektuuribüroo VNDL eesmärk on, kasutades arhitektuurilisi võimalusi ja tehnoloogiat ning pidades silmas jätkusuutlikkust, luua kliendile tema kodust ühtne tervik. Selle nimel julgeb ettevõte eksperimenteerida nii uute metoodikate, materjalide kui protsessidega, et kujundada inimesele keskkond, kus ta end kõige paremini tunneb.
Iga projekti alustatakse nullist
VNDL kuulab oma klientide mõtteid, mis on seotud kodu planeerimisega ning seejärel lisab arhitekt sobivusel sinna omanäolisi nüansse.
“Meie ettevõte on noor, kuid proovime oma teekonnal järgida deviisi, kus majad ei hakkaks välja nägema ühtemoodi,” selgitab Timo Titma. Iga tellimusega võtab arhitekt endale uue ülesande, millega alustab täiesti nullist, hakates seda tükk tüki haaval üles ehitama.
“Kodule on võimalik lisada isikupära ja hoiduda vahel veidi üheilmelistena näivatest n-ö tüüpprojektidest,” kommenteerib ta. Kõiki maju saab omanäoliseks muuta ning see ei pea ilmtingimata kaasa tooma suuri lisakulusid. Alati leidub mänguruumi, et erinevaid lahendusi kombineerides jõuda kõikidele osapooltele sobiva tulemini.
Soov pakkuda “raamist välja” lahendusi
Soov teha arhitektuuris midagi “raamist välja” on olnud VNDL arhitektuuribüroo arhitekti Timo Titma sõnul peamine ajend, miks oma ettevõttega turule tuldi. “Inimesed jõuavadki meieni eelkõige seetõttu, et teeme midagi omamoodi,” räägib ta.
“Juba kooli ajal köitis mind võimalus lahendada ülesannet teisiti, kui esialgu õpetati,” räägib ta. Sama mõtteviisi on Timo Titma kasutusele võtnud ka arhitektuuris.
Sellest ajendatult sai valitud büroole nimigi – VNDL, mis tuleneb sõnast vandaal. See ei tähenda, et ettevõte rikuks mingisuguseid reegleid – arhitekti jaoks viitab see eelkõige soovile julgeda erineda. Alati ei pea uutele ülesannetele lähenema, et teeme nii, nagu seni on tehtud, vaid võimalusel tuleb leida oma tee ja vaatenurk.
Päikeseenergia ja filtreeritud vihmavesi
Taastuvate varade kasutamine pakub arhitekti sõnul klientidele aina enam huvi. Nii avaldatakse tihti soovi paigaldada päikesekatus, mis pakub ka arhitektuurilises mõttes täna palju rohkem võimalusi kui ajal, mil päikesepaneelid alles turule tulid.
Lisaks saab sobivate keskkonnatingimuste olemasolul sademeid väga edukalt filtreerida ning sellest saadud vett kasutada tarbeveena erinevates süsteemides, nagu dušid, WC-potid jne.
“Püüame VNDLis kasutada kõiksuguseid jätkusuutlikke lahendusi, mis aitavad kaasa majade energia kokkuhoiule ning muudavad inimeste igapäevaelu mugavamaks,” selgitab Titma. Seepärast mõtlevad nad maju projekteerides ka “targa maja” lahendustele, mis võimaldavad kasutada energiat võimalikult efektiivselt.