Riietuse abil saab rõhutada oma isikupära, kuid konteksti mittesobivad rõivad võivad põhjustada kandjas ebamugavustunnet. Me kõik teame, et metsa matkama ei minda kleidiga ja kontsakingadega, seega tuleb valida iga olukorra jaoks sobivad riided ja jalanõud. Oluline on ka riietuse vastavus ilmastiku ja aastaajaga, et ei oleks külm või liiga palav. Lai valik riideid on saadaval Kaup24.ee veebipoes.
Mis on etikett?
Osade ürituste kutsetel on sageli märgitud ka riietumisstiil. Selle abil on lihtsam valida ürituse jaoks sobilikke riideid, kuid see tähendab ka etiketi tundmist. Etiketi kohaselt võib üritusel kanda kutsel märgitud või sellest kõrgemal tasemel riideid. Halvaks tooniks peetakse oma riietusega peenutsemist. Heaks tooniks ei peeta ka seda, kui külalise riietus erineb liiga palju teiste omast.
Olenevalt olukorrast võib riietus olla pidulik, mis on ooperitel või vastuvõttudel. Poolpidulik ehk “musta lipsu” üritustel kantakse enamasti rõivaid, mis jäävad salongiülikonna ja valge lipsu vahele. Naistel on sellisel juhul valikuks klassikaline väike must kleit. Lisaks on ka olemas ametlik riietus, mis eeldab meestelt ülikonda ja naistelt klassikalist kostüümi või muid pidulikke rõivaid.
Mis on smart-casual?
Tegemist on riietusega, millest on kõigil ühesugune arusaam. Smart-casual tekkis 1990ndatel valgekraede töökohtades. Tegemist on ametliku riietusega, mida kandsid enamasti juhid. Oxfordi sõnastiku kohaselt on tegemist korraliku, traditsioonilise, kuid samas mitteametliku riietusega.
Tänapäeval on ta sageli märgitud kui dress-code. Enamasti on tegemist ärialastel sündmustel kantava riietusega.Sarnase riietega käiakse ka kontoris, kuid võib ka mõnele üritusele minna. Idee on näha välja tark, ilma et näiks liiga formaalne.
Smart-casual naistele
Naistel on vabadus valida erinevate riiete hulgast. Nutikaks valikuks on kleit, mis on oma olemuselt universaalne riideese. Valida tuleks aga sobiv kleit, mis smart casuali kohaselt peaks olema nutikas ja puhas ning vähemalt põlvedeni. Võimalik on kanda ka teksasid, mida kombineerida ametliku välimusega satiinist või siidist pluusi või topiga. Teksad peaksid olema tumedat värvi ja ilma aukudeta. Suure valiku naisteriideid leiate siit.
Smart-casual kujutab endast hooletut elegantsi, mis on mõeldud naisettevõtjale. Sobib nii ärilõunatele kui ka vaba aja veetmiseks. Märksõnad on näiliselt vastuolus – külm äripilt, muretu lihtsus ja mugavus. Sellise kombineerimisega saab väljendada individuaalsust, ignoreerides klassikalist kontoririietust.
Samuti võib kanda kampsunit või bleiserit. Hea variant on ka erinevate riietega kombineerida- ranget pluusi võib kombineerida elegantse seelikuga ja teksasid veidi vabama topitaolise pluusiga. Aksessuaarid, nagu näiteks käekott, võivad muuta riietuse veelgi nutikamaks.
Smart-casuali vajavateks üritusteks sobiksid väga hästi keskmise pikkusega kleidid, püksid, kampsunid või bleiserid ja baleriinad. Vältida tuleks suurte logodega toppe, t-särke, õhtukleite, spordirõivaid ja suuri kandekotte.
Smart-casual meestele
Komplekti kuuluvad sirge säärega ülikonnapüksid, triiksärk ja kerge pintsak. Akadeemilises või teaduslikus õhkkonnas võib asendada ülikonnapüksid teksadega. Särgil võib lahti jätta 2 ülemist nööpi. Bleiseri võib asendada ka sportlikuma jakiga. Lisaks võib kanda ka sviitrit. Jalanõudest sobivad Oxfordi või Derby kingad.
Selle stiiliga üritatakse palju eksperimenteerida, näiteks kantakse T-särke ja valgeid taldu. Smart-casual tähendab üleminekut mugava riietuse ja ametliku välimuse vahel. See on elegantsem kui spordidress, aga vähem ametlik kui ülikond.
Elegants väljendub riiete väljanägemises. Viksitud kingad, pressitud püksid ja korralikult seotud lips on etemad kui kortsus ja plekilised riideesemed. Kuna sündmus on mitteametlik, ei tähenda see, et üldse pingutama ei pea.
Iga härrasmehe kapis võiks olla valge ja puudrisinine triiksärk. Efektne on ka pisikeste siniste ruutudega eksemplar. Seejuures on oluline, et triiksärk oleks kandjale täpselt paras. Number suurema võttes vajuvad õlajooned kaugemale ning kõhul paiknevad suured mugavusvoldid.
Riietusele saab muuta vabamaks, kui kanda kingade asemel tosse. Samuti võib asendada pintsaku bomber-jakiga ja püksid teksadega. Siiski peaks vähemalt 2 riietuseset olema ametlikud. Kui vahetate 3 riideeset, näete liiga ametlik välja. Smart casual stiiliga vastavad meeste riided leiate Kaup24 veebipoest.
Värvid ja materjalid
Värvitoonid peaksid olema puhtad. Eelistada tuleb pehmeid, selgeid ja sügavaid toone suurte mustriteta. Sügavpruun, meresinine, sinepikollane- need on värvid, millega on lihtne igapäevaselt hakkama saada. Sügavsinise või halli pintsaku alla on lihtne sobitada heledaid triiksärke, mis võivad olla kergelt mustrilised.
Tumedad toonid mõjuvad ametlikult, mistõttu saate anda riietusele vabama hõngu, kui lisate heledaid värve. Samas võib anda riietusele ametlikuma välimuse see, kui kannate tumedaid teksasi.
Kui kombineerite triiksärki, bleiserit ja kampsuni, tuleb vaadata ka nende värvitoonide omavahelist harmoneerumist. Kombineerides tumeda sviitri ja heleda pintsaku või helehalli pintsaku ja sügavamat värvi sviitri, tasub valida neutraalne triiksärk. Selleks sobib valge või muu hele toon.
Tasub vaadata ka tekstiili. Ametlikud riided, mis on tehtud kammvillast, on alati siledad ja säravad. Flanellist või tviidist riided on rohmakamad ja vabamad. Oluline on materjali korrashoid – veenduge, et teie riided on puhtad ning ei oleks kortsus.