Üks teema, mis ühendab inimesi üle maailma, eri riike ja eri kultuure, on loodussäästlikus ning
roheline mõtlemine. Mõned inimesed tegelevad sellega rohkem, teised vähem, ent igaüks meist
saab astuda samme maailma paremaks muutmise suunas. Üks selline samm on oma garderoobi piilumine ja teadlik lähenemine ka sellisele igapäevasele asjale nagu riided ja ostlemine.
Informatsiooni ülekülluses võib olla keeruline mõista, millest alustada. Millised ettevõtted on päriselt keskkonnasõbralikud ja millised lihtsalt rohepestud? Millised materjalid kasutavad kõige vähem energiat ning millised on nuhtluseks meie planeedile? Õnneks saab olukorda muuta juba mõne teadliku otsusega.
Soeta kvaliteeti, mitte kvantiteeti
Me võime soovida, et saaksime trendidega sammu pidada, ent see pole lihtsalt mõistlik! Rõivaid ei tohiks näha kui ühekordset lahendust, vaid pigem kui investeeringut. See tähendab, et esimese sammuna tasub vaadata kiirmoepoodidest kaugemale.
Odavam hind tuleb kehvemate materjalide, rõivaste lühema eluea aga ka õmblejate töötingimuste arvelt. Suundudes kallima hinnaklassi poodidesse võib hind tunduda selline, et rahakotti jääb hiiglaslik auk – kuid see auk kahaneb üpris kiirelt.
Kallimad rõivad on reeglina kvaliteetsemad, mis tähendab, et need lihtsalt kestavad kauem! Kui kallima toote ostuks on võetud järelmaks või tarbimislaen, tasub ka see aruka kasutamise korral ennast pikemas perspektiivis ära.
Kauakestvad rõivad säästavad ressursse, aega ja raha
Hooldusjuhised rõivaste etiketil ei ole olemas lihtsalt nalja pärast. Rõivaste eluiga aitab pikendada see, kui nende eest korralikult hoolitseda.
Väike rebend või plekk ei pruugi tähendada seda, et aeg on rõivaese maha kanda. Lihtsamad parandustööd on midagi, mida kõik peaksid oskama ning vajadusel tasub pöörduda rätsepa poole, kes suudab parandada ka suuremaid vigasid või aegunud lõikega rõiva uueks muuta.
On oluline vahe, kas üks kallim pluus kestab viis aastat, või pead igal aastal soetama uue odava pluusi. Esialgne odavam pluus muutub üsna ruttu kallimaks, kui pead iga natukese aja tagant uue odava rõivaeseme soetama. Ehk pikas plaanis loeb siiski kvaliteet, mitte kvantiteet.
Teise ringi lahendused
Vahet pole, millisest riideesemest on juttu, selle tootmiseks kulub üksjagu energiat, maavarasid ning tööjõudu. See tähendab, et iga uus ost tähendab korraliku CO2-jalajäljge. Parim viis seda vähendada, on soetada rõivaid, mis on juba olemas ja ei oota sind uhiuuena poelettidel ehk vintage ning teise ringi rõivad.
Pikalt arvati, et taaskasutus on mõeldud neile, kes lihtsalt ei saa lubada endale uute rõivaste ja jalanõude ostmist. Sellega käis kaasas ka eelarvamus, et kõik kasutatud riiete kauplused on mustad, kaup määrdunud ning sammu kaugusel prügikastist. Õnneks on ajad muutunud ning loodussõbralik ostlemine on teadlik valik, mitte hädaolukorras tehtud otsus.
Enamikesse taaskasutuspoodidesse – millest mitmed on butiigid või kolinud ka internetti – ei võetagi rämpsu, vaid kauba osas ollakse väga valivad. See tähendab, et ostjatel on lootust leida väga heas seisukorras rõivaid, mida on kasutatud ehk vaid paar-kolm korda. Sellega tuleb kaks meeldivat boonust. Esiteks on ka korra või kaks kasutatud tooted tunduvalt odavamad. Teiseks, kuna need rõivad on juba toodetud, on ka rõivaste jalajälg madalam.
Kõik see toimib ka teistpidi. Kui sa märkad, et mingid riideesemed on kapis seisma jäänud, miks lasta neil niisama tolmu koguda? Anneta heas korras rõivad poodi, müü neid internetis või korralda sõpradega rõivavahetus. Sellega annad oma rõivastele uue elu ning aitad kellelgi teisel vältida poodides šoppamist.
Osta vaid seda, mida kasutad
Viimane, ent mitte väheoluline on teha teadlik ostuotsus. Emotsioonostud võivad meie tuju tõsta, ent kui soetatud riideese jääb lihtsalt kappi vedelema, on tegu tõeliselt raisatud ressurssiga. Klassikaline „üheksa korda mõõda ja üks kord lõika“ lähenemine toimib suurepäraselt.
Hea nipp on enne ostuotsust mõelda, milliste juba olemasolevate riideesemetega saaks uut eset kombineerida. Kui ühe riideeseme soetamine tähendab seda, et sa pead soetama hulganisti teisi sobivaid asju, siis ehk tasub ost tegemata jätta. Seega mõtle enne ostmist läbi, kas sul on ühte või teist riideeset ikka vaja ning kas sa seda ka päriselt kasutama hakkad.
Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.