Kalamajas uusim koht Vürts – paik kõikide ideede teostamiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Vürtsis on ruumi umbes 25 inimesele.Foto: Terje Ugandi

Mõni ruum lihtsalt sobib kõigeks. Möödunud aastal avatud Vürts Vana-Kalamaja tänaval võib olla nõupidamisteruum, peopaik, kokakooli õppeklass, pop-up galerii või ühe-nädalavahetuse-butiik. Ainult fantaasia on piiriks, kuidas seda köögi ja pika söögilauaga kunagist poepinda kasutada, millele sisearhitekt Liis Tarbe totaalse muutumise korraldas.

Vana-Kalamaja tänava ääres esimesel korrusel asuv ja tänava poole avaneva suure aknaga kaupluse vanast interjöörist jäi alles vaid põrand. Pika ristkülikukujulise ruumi kaugemasse otsa paigutati köök ja ruumi südameks muutus nelja meetri pikkune laud, mille äärde mahub 14 inimest.

Unikaalne, paindlik ja stiilne ilma vähimalgi määral selle nimel pingutamata – Vürts võib olla erineva sisuga 365 päeval aastal. 

Seinal on Meiu Mündi maal ja sisearhitekti ülikooliaegne töö. Foto: Terje Ugandi
 Helen Urb, üks koha asutajatest, oli ise pikalt kodukontoris tööd teinud ning teadis endataoliste inimeste teravat vajadust meeldiva nõupidamisteruumi järele, mida oleks võimalik rentida suurema seltskonnaga koosolekuteks ja aruteludeks. Et õhtusel ajal ja nädalavahetustel peaks olema võimalik ruumile mõni muu funktsioon anda, oli seega samuti kohe selge.
 
“Ega meil ühtegi eeskuju ei olnud, pärist nii mitmete võimalustega ruumi polegi ise kusagilt leidnud,” rääkis  Urb. “Lähtusime alguses oma vajadustest ja genereerisime ideid juurde, mida sai sellise suuruse ja sisustusega ruumis teha.”
 
Paljud ideed tekkisid töö käigus, nagu ka koha nimi. See lihtsalt tuli Helenile ükspäev autoroolis läbi linna sõites pähe. Esimesel võimalusel guugeldas ta, kas selle nimega koht on juba olemas. Uskumatu, aga polnud. Niisiis sündiski koht, mille eesmärgiks oli elule vürtsi lisada, vajadusel ka sõna otseses tähenduses.
Foto: Terje Ugandi
Vajadus rajada köök oli algusest peale selge – kohvipauside, sünnipäevade ja kokanduskursuste korraldamiseks on see hädavajalik.  See valmis sisearhitekti jooniste järgi just kõiki neid potentsiaalseid võimalusi silmas pidades, mida võiks klientidel vaja minna.
 
Ühele pikale lauale, mis nõupidamiste jaoks on piisav, sekundeerivad akna all väikesed lauad, mille ümber saab koguneda väiksem töörühm, pidudel lihtsalt privaatsemat vestlust pidada tahtev seltskond ja koolitustel need, kes pika laua taha ei mahu. Ideid, mida kõike Vürtsis korraldada võiks, pakuvad koha omanikud oma kodulehel ka ise välja. 
 

Sisearhitekti jaoks tähendas see valikuterohkus lõputute võimaluste läbimängimist. Valgustus pidi vastama võimalusele, et lauad asetsevad kord nii, kord naa ja samas ei oleks tohtinud rippvalgustid üheski asendis hakata segama projektori seinale kuvatava pildi nägemist. Loomulikult pidi siis juba arvestama ka sellega, et igas seinas ei oleks mööblit ega kunstiteoseid.

Tõeline väljakutse ka minimalistile, ent eesmärk ei olnud luua minimalistlikku ja tühjana mõjuvat ruumi. Kui Vürtsi sisse astuda peo esimese külalisena, ei ole ebamugavat üksi maailmas viibimise tunnet.

Ehkki hetkel on omanikel Vürtsi käivitamise ja erinevate ürituste korraldamisega piisavalt plaane, on huvi koha vastu nii suur, et tulevikus ei saa välistada oma Vürtsi lisandumist veel ka mõnda teise linnaosasse

Foto: Terje Ugandi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.