Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Võru kingabränd Toku tuli välja pestavate ketside ja kotiga
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Võru päritolu bränd Toku esitles möödunud nädalavahetusel jalatseid ja kotti, mida saab soovi korral masinas pesta. Toku disainer Piibe Tombi sõnul ei läinud ükski mudel tootmisesse enne, kui oli läbinud korraliku kvaliteedikontrolli ehk seda oli kantud, pestud ja trööbatud.
Piibe, kuidas jõudsid ideeni hakata disainima ketse ja kotte?
See on tegelikult olnud õhus juba sellest hetkest, kui Tokuga alustasime. Ehk siis mõte on kasvanud ja kujunenud kuklas juba üle kahe aasta. Eesmärk on luua selline tooteportfell, mis kataks kogu aastaringi. Alustasime suviste sandaalidega, talveks on sussid, sügiseks on meil kinnine nahkking ja nüüd jõudsime kevadesse oma ketside ja kottidega.
Avatud silmadega ringi käies jäi nahamessil silma pestav nahk, mis pani kohe mõtte tööle, et seda tahaks oma loomingus kasutada. Nii saigi tehtud.
Milline nägi välja tööprotsess? Kuidas garanteerite selle, et tooted peavad vastu ka mitu pesemiskorda?
Kõik uued tooted ja materjalid, mis me loome või kasutusele võtame, testime esialgu ettevõttesiseselt ja mõned paarid anname testimiseks, kogudes niimoodi tagasisidet. Ehk teisisõnu teeme esimesed prototüübid valmis, seejärel kanname, peseme, trööpame, et vaadata ja tunnetada, kas toode on ikka piisavalt mugav ning kas on vaja mingeid muudatusi. Kui oleme tulemusega rahul, siis tuleme toodetega turule.
Päris tagasiside tuleb tegelikult siis, kui tooted on turul. Ehk siis oleme igale kandjale igasuguse tagasiside eest tänulikud, sest nii saame teha vajalikke muudatusi ja kui vaja, siis toodet ka täiustada.
Mida võib valikust leida?
Meie uued tooted kannavad nime “Stockholm” – nendeks on nahkdetailidega masinpestavad ketsid ja kott. Tegemist on unisex-toodetega.
Ketsid on suuruses 36-47. Värvid on valitud sellised, et oleks esindatud nii tume kui ka hele. Valisin maalähedased toonid, mida on lihtne sobitada erinevate värvide ja riietega.
Milliseid materjale on kasutatud?
Materjalide valikul lähtusin kvaliteedist, praktilisusest ja sellest, et need oleks toodetud võimalikult ökoloogiliselt. Ketsid on masinpestavad, kangas on toodetud päikeseenergiat kasutades, tallad on valminud käsitööna naturaalsest lateksist – heveapuupiimast.
Koti võlu peitub selle lihtsuses ja mugavuses. Ruudukujuline kott on silmapaistev ja mahukas: kuna ristkülikukujulise koti ülemine osa on tavaliselt tühi, siis selle jätsin lihtsalt ära. Kotil on ka turvalukk – selleks, et seda avada, peab teadma, kuidas.
Kust võib tooteid leida? Milline on hinnaklass?
Uued Toku tooted on saadaval mai keskpaigast brändi e-poes ja Telliskivi Loomelinnakus asuvast kaupluses, samuti Tallinna ja Tartu Kaubamajas, Stockmannis, disainipoodides üle Eesti.
Ketside hinnad jäävad vahemikku 95-105 eurot ja kott maksab 130 eurot.
Toku on 2017. aasta kevadel turule jõudnud Eesti moebränd, mille valikust leiab nii sussid kui ka kingad. Kõik tooted valmivad käsitööna Võrumaal OmaKinga vabrikus, mis tegutseb 1993. aastast, aga jätkab jalatsivalmistamise peretraditsioone juba aastast 1927.