Uudis

Viis mööblieset, mis ei lase legendaarset Ikea asutajat Ingvar Kampradi niipea unustada

Kamprad oli kõigest 18 aastat vana, kui asutas 1943. aastal Ikea. Ta juhtis firmat 70 aastat, kasvatades selle maailma suurimaks ja mõjukaimaks mööblitootjaks ja Kampradi võib kindlasti pidada kõige suuremaks kaasaegse disaini massidesse viijaks.

Kampradi tehtud töö ei luba teda niipea unustada, eriti need juba disaineri eluajal ikooniliseks muutunud Ikea esemed.

Laud Lövet, 1956

See kolme jalaga laud tegi revolutsiooni kodus kokkupandava mööbli maailmas. Legend räägib, et Rootsi disainer Gillis Lundgren pidi viima laua pildistamiseks stuudiosse, kuid see ei mahtunud talle autosse. Ta saagis laual jalad alt, et need siis stuudios alla tagasi panna. Kamprad sai sellest aga kokkupandava laua idee ja seda võib lugeda uue ajastu alguseks, kui mööblit oli võimalik ostma hakata väikesesse karpi pakitult ja see kaenla all koju viia.

Ikea tõi laua viis aastat tagasi uuesti välja.

Foto: Ikea

Riiulisüsteem Ivar, 1968

Kõigi moodulriiulite eeskuju. Männipuidust riiulit on lihtne kokku panna ja see pakub lõputuid kombineerimisvõimalusi. Sellele saab lisada sahtisüsteemi, kappe ja erineva suurusega riiuleid. Ikka veel tootmises olev riiul tähistab tänavu oma 50. sünnipäeva.
Foto: Ikea

Tugitool Poem/Poäng, 1976

Foto: Ikea

1970-ndatel sõitis Jaapani disainer Noboru Nakamura Rootsi disaini õppima. Senise kogemuse ja Rootsis õpitu põhjal lõi ta selle tooli. Esimene tool oli metallraamiga, kuid see vahetati mõne aja möödudes vineeri vastu välja ja vahetati välja ka nimi. Täna on see tuntud kui Poäng. Praegu saab seda tellida väga erinevate kattekangastega ning toolist on saadaval ka kiiktooli variant.

Raamaturiiul Billy, 1978

Billy on üks kõige lihtsamaid tooteid kogu Ikea ajaloos ja üks selle edu aluseid. Veel üks Gillis Lundgreni disainitud toode, mille esimene joonis sai visandatud salvrätile 40 aastat tagasi. Tänaseks on see üks Ikea õige populaarsematest toodetest ja seda on müüdud üle 60 miljoni üle kogu maailma. Ikea teeb igas tunnis neli Billy raamatutiiulit.

Foto: Ikea

Diivan Klippan, 1980

See soodsa hinna ja kaasaegse disainiga diivan on väga lihtsa joonega. Just see muudab diivani katete vahetamise väga lihtsaks, nii et sellele on kerge vaevaga võimalik anda erinevaid ja trendikaid välimusi.

Foto: IKEA

Allikas: Dezeen.com

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.