“Rodeo”: põnevusvesterni võtmes dokfilm

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Kaadre filmist

Mart Laari esimest peaministriaega vaatlev dokumentaal “Rodeo” pole mitte ainult sisukas ja vajalik ajalootund, vaid ka haarav põnevusfilm.

1990-ndate alguse keerulist ja muutusterohket aega Eestis on sageli nimetatud Metsikuks Lääneks. Võib-olla just seepärast on “Rodeo” meisterdanud Kiur Aarma ja Raimo Jõerand valinud Mart Laari esimese valitsuse tõusu ja langust vaatleva dokfilmi võtmeks põnevusvesterni žanri.

Õnnestunud valik aitab väga hästi räägitud lugu paremini jälgida: see pole niisama lugu, see ongi vestern! Rikkalikke arhiivikaadreid ja väljapeetult liikuma pandud fotosid toetab Ardo Ran Varrese originaalmuusika.

Vabariigi juubeliaasta algusesse imeliselt sobiva dokfilmi puhul üllatab ehk kõige rohkem see, kui naljakas see on. Nagu ka üks inimene filmis ütleb: seigad, mis omal ajal tundusid traagilised, mõjuvad nüüd koomiliselt. Intervjueeritavad, kelle seas on Mart Laar, Lagle Parek, Marju Lauristin, Kaido Kama ja Indrek Tarand, meenutavad 1990-ndate pööraseid aegu kohati isegi teatava irooniaga.

Režissöörid-autorid Kiur Aarma ja Raimo Jõerand on saanud hakkama olulise ajastukirjeldusega, mis peegeldab ladusalt ja hoogsalt tollast elu oma pentsikuses. Kuigi hilisemad valitsused ei pidanud seisma silmitsi nõnda suurte väljakutsetega kui Mart Laari esimene valitsus, tahaks loota, et Aarma ja Jõerand jätkavad valitsusaegade kaardistamist. Miks mitte näiteks teha sarnane film Ansipi peaministriperioodist (2005-2014) või Juhan Partsi omast (2003-2005)? Ainest oleks palju ning lähimineviku lahtimõtestamiseks oleks need väga vajalikud.

Film hakkab kinodes üle Eesti jooksma alates reedest, 9. veebruarist. Hiljem näitab seda ETV.

Jaanus Noormets

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.