Perit Muuga oli jõudnud eluga ummikseisu: “Nii alustasingi oma teekonda moedisainerina suure hurraaga ja igasuguse kogemuseta”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Moekunstnik Perit Muuga. Foto: erakogu

Perit Muuga (32) on julge ja tahtejõuline moedisainer, kelle loomingus näeb tihti loodus- ja loomadetaile.

Miks just rõivad?
Sest ma lihtsalt armastan neid! Rõivad annavad nii palju võimalusi eneseväljenduseks, ümberkehastumiseks ja lihtsalt mängimiseks.

Kas oled moekunsti koolis õppinud või hakkasid iseseivalt katsetama?
Kolisin neli aastat tagasi Põlvast Tallinnasse ja läksin Euroakadeemiasse moedisaini õppima. Pärast esimest aastat tundsin, et see õige hetk on siiski juba möödas ja läksin oma esimese kollektsiooniga otse Tallinn Fashion Week’i lavale. Valisin tegutsemise, mõtlemise jaoks poleks jätkunud aega. Nüüdseks tunnen vahel veidi kurbust, et ma selle õige ära tundmiseni veidi varem ei jõudnud ja põnev tudengielu jäi vahele. Olen siiski lõpetanud Maaülikoolis majanduse.

Räägi oma loomingust, mis teeb selle unikaalseks?
Eelistan lihtsaid lõikeid ja huvitavaid kangaid, mis muudavad disaini puhtaks ja efektseks. Ammutan palju inspiratsiooni loodusest ja nii jõuavad vahvad looma- ning loodusmustrid ka minu rõivastele.

Foto: Kristiina Tiimus

Millal tegid oma esimese riideeseme?
Pole mingi saladus, et ma ise ei õmble. Seepärast võttis mul ka arusaamine, et olen hinges disainer, veidi rohkem aega. Paar kleidikest sai teismeeas siiski kokku vuristatud ja tuli täitsa ok välja. Enam meeldis mulle katsetada aga hoopis moefoto ja stilistikaga. Panin sõbrannadele hullumeelseid komplekte selga ja suundusime linna peale pildistama. Hoolimata seebikarbist, millega ma fotod jäädvustasin, pole mul neid ka täna piinlik vaadata.

Kas meenub mõni kunagine töö, millele tagasi mõeldes hakkab hirmus piinlik?
Ei maksa kahetsustesse kinni jääda. Mis möödas, see möödas.

Mis andis sulle tõuke teha enda bränd?
Olin oma elus eelnevalt olnud juba väga pikalt ummikseisus. Palju aega oli maha visatud ja tahe muutuseks oli suur. Nii ma alustasingi oma teekonda moedisainerina suure hurraaga ja igasuguse kogemuseta. Õnneks tuli täitsa hästi välja.

Foto: Kristiina Tiimus

Peamine küsimus, mida esitatakse, kui kuuldakse, et oled disainer.
Kust sa inspiratsiooni saad? Veidral kombel ei ole mul sellele küsimusele endiselt korralikku vastust.

Suurim klišee, mida oled disaineri kohta kuulnud.
Arvatakse, et disainer muudkui joonistab ilusaid pilte ja joob šampanjat. Tegelikkus on enamuse ajast siiski glamuurist kaugel ja disainimine moodustab kogu tööajast imeväikse osa. Siiski väga meeldiva osa.

Kas vastab tõele, et disainerid käivad alati mustas? Mitu värvilist riideeset sinu kapis leidub?
Olen veidi musta kinni jäänud küll, tuleb hakata seda muutma. Värvilisi riideid on ohtralt, mul on üldse kohutavalt palju riideid.

Foto: Kristiina Tiimus

Kas tarbid ainult disaineriloomingut või põikad teinekord ka tavapoodi sisse?
Nii seda kui teist. Palju riideid olen ostnud reisidelt. Vanasti ostsin ikka igasugu jama kokku, nüüd püüan teadlikumalt tarbida. Vahel õnnestub klientide tellimuste vahepeal ka enda jaoks midagi õmblusmasina alla sokutada.

Isiklik suurim moefopaa.
Ei usu sellistesse asjadesse. Absoluutselt kõik võimalik on küll järele proovitud. Aga ei maksa riideid nii hirmus tõsiselt võtta, need on vaid riided.

Lemmikese garderoobist. Lemmiklinn. Lemmikbränd.
Lemmikud riided on punased nahkpüksid ja -tagi ning nöörsaapad, mida täiendasid omal ajal ka punased läätsed. See on küll riietus, mida kandsin 16-aastaselt, aga ühtegi teist pole ma nii palju kandnud ega nautinud.

Lemmiklinn on veidi keeruline, hetkel veel Tallinn.

Lemmikbränd on veel keerulisem, püüan mitte liialt kedagi imetleda, ehk Alexander McQueen.

Foto: Kristiina Tiimus

Parim nali.
Hakkan vahel hullumiseni naerma mõne täiesti arusaamatu asja peale, lõpuks lausa nutan. Üldse ei saa aru, mis juhtub.

Suurim nõrkus.
Eks ikka ägedad riided ja kingad, saapad ka.

Mis sulle kogu selle loomis- ja teostusprotsessi juures enim meeldib?
Ehk esialgne ideede genereerimine. Ma üldse joonistan kavandid paberile alles siis, kui nad on mu peas juba täiesti valmis. Ja kangaste valik on ka väga põnev. Samuti esimesed õmblusproovid, kui näen, kuidas idee saab reaalsuseks. Pildistamised on ka lemmikud. No on lihtsalt võimatu valida seda ühte osa, kogu loomisprotsess on väga põnev.

Foto: Kristiina Tiimus

Riideese, mida pole veel disaininud, aga kindlasti tahaksid.
See on juba disainitud, aga pole teostatud. Mul on üks kollektsioon, mille ammu disainisin ja mida tahaksin hirmsasti kunagi laval näha. Aga tegu on hiiglaslike kleitidega, mille teostus oleks äärmiselt kulukas. Kunagi loodan selle kindlasti reaalsuseks teha.

Kui peaksid kirjeldama ühe sõnaga oma loomingut, mis see oleks?
Julge.

Kes on see naine, kes kannab sinu riideid?
Mul on väga põnevaid eriilmelisi kliente. Kui püüda neid kuidagi üldistada, siis võib vist öeda, et nad on kõik enesekindlad, julged ja mänguhimulised.

Perit Muuga esimene disainitud kleit. Foto: Meeli Laidvee

Mis on olnud sinu suurim õppetund selles äris?
Neid on olnud lugematul hulgal, sest ma alustasin ju igasuguse eelneva kogemuseta. Olen palju õppinud ja kindlasti õpin ka edaspidi.

Kui sul oleks võimalik riietada ükskõik keda, kes see oleks ja miks?
Naisi, kes riietuvad iseenda jaoks ja ei võta end hirmus tõsiselt. Õnneks on mul selliseid vahvaid kliente palju.

Mis on sinu kõigi aegade lemmikum riideese, mille oled teinud ja miks?
Minu kõige esimene looming üldse. Pidime tegelikult tegema kooli moesõu jaoks seeliku, aga kuidagi kasvas sellest välja hoopis hiiglasliku sabaga draakonit meenutav kleit. Sellel on ka minu jaoks sügavam tähendus. Seljal ja sabal “ronivad” kaunistused sümboliseerivad tugevaid emotsioone, mis võivad enda alla matta ja üle pea kasvada.

Selliseid, mille tõttu võib sattuda eufooriasse või masendusse või mõlemasse korraga ja ennast täielikult tunnetesse kaotada. Just sel ajal kui ma disainimist alustasin oli mul tohutult emotsioone ja ma lausa põlesin kirest loomingu järele.

Foto: Kristiina Tiimus

Mis on sinu kõige müüdavam ese olnud läbi aegade?
Hundipiltidega kleidid. Ja villased mantlid on ka klientide lemmikud.

Kus sa näed ennast viie aasta pärast?
Eks asjad lähevad nagunii nii, nagu lähevad. Kindlasti tahaks luua veel rohkem ja põnevamaid rõivaid.

Millist nõu annaksid ambitsioonikale moeloojatele?
Kuula teisi, aga usalda ainult iseenda sisetunnet. Haara igaks võimalusest ja küsi iga avaneva võimaluse peale veel mitu võimalust lisaks. Edasi jõuab vaid ise aktiivne ja julge olles.

Mis on sinu lemmik mantra või tsitaat, mille järgi sa elad?
Püüan elada mõtte järgi: “Tee teistele seda, mida sa tahad, et sulle tehakse”. Lihtne ja siiras. Muidugi pole seda järgida alati sugugi nii lihtne.

Foto: Kristiina Tiimus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.