Mai lõpus jõuab poelettidele Anu Ojavee ja Piret Pupparti kahasse kirjutatud teos “Eesti moe 100 aastat”, kust saab vastuse nii sellele, kuidas on siinne mood seotud Edith Piafiga kui sellele, kuidas muutus moeelu pärast taasiseseisvumist.
Millist riietust kandsid Eesti naised läinud sajandi alguses? Millisest peakattest sai teise maailmasõja ajal võõrsile sunnitud pagulaste seas “eesti müts”? Kuidas on siinne moepilti seotud Edith Piafiga? Milliseid meditsiinilisi seadmeid on kasutatud kehakatete müügiks? Missugune roll oli Eesti moeelus Natalie Meil ja Melanie Kaarmal? Kas teadsid, et Eestis tehti aastakümneid moeajakirja, mida luges kuuendik planeedist ehk kogu Nõukogude Liit? Mida tõi meie moeellu iseseisvuse taastamine?
“Eesti moe 100 aastat” vaatleb nii kohalikku riietumiskultuuri kui ka moeringkondade tegevust, alustades omariikluse esimestest kümnenditest ja lõpetades iseseisvuse taastanud Eestiga. Selle pika aja sisse jääb sõda ja mitu okupatsiooni, mis tõid tõsise kultuurikatkestuse ning mõjutasid märkimisväärselt moeelu, rõivatööstust ja tänavapilti.
Raamat on esimene Eesti moeajalugu tervikuna käsitlev emakeelne väljaanne. Ühtlasi on “Eesti moe 100 aastat” sügav kummardus kõigile omamaist rõivakultuuri edendada aidanud inimestele.