Mood.ee soovitab: parimad šampanjad uue aasta tervitamiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Moet&Chandoni prestige cuvee Moet&Chandon MCIII valiti veinieksprertide poolt sadade teiste šampanjade seast pime-degustatsiooni tulemusel 2017. aasta maailma parimaks šampanjaks. MCIII šampanjat on Eestis ka väga piiratud koguses.

Kuid milline šampanja valida, et uue aasta saabumine eriti eriline oleks? Küsisime nõu Möet-Hennesssy Brand Ambassadorilt Baltikumis Gints Sniedzelt.

“Viimasel ajal on tuntust kogunud ja eestlaste südameid vallutama asunud eriliselt äratuntav kollasega etiketiga šampanja – Veuve Clicquot, mille kroonijuveel on Veuve Clicquot Brut,” ütles Gints Sniedze. Ka selle marjane ja mõnusalt aromaatne rose-versioon on aina enam hinnas. Tegemist on, muide, maailma esimese punast veini valge šampanjaga segatud tehnikas valmistatud rose šampanjaga (blended rose).

Sniedze soovitab ka võib-olla vähem tuntud, kuid just veiniasjatundjate seas armastatud bränd Ruinart. See võlub oma imelise non-vintage rose ning blanc de blancs ehk sada protsenti Chardonnay viinamarjast valmistatud veiniga.

Premiumklassist toob ta esile just Dom Ruinart Blancs de Blancs 2006 ning Dom Ruinart rose (2004), mis sai sel aastal sõltumatute veinispetsialistide hinnangul maailma paremuselt teiseks šampanjaks. Esimese koha sai veiniekspertide pimedegustatsioonil Möet&Chandon`i prestige cuvee MCIII, millel on väga eriline valmistusmeetod – see “küpseb” kolmest eri materjalist keskkonnas  – nii puidus, metallis kui ka klaasis.

“Aastavahetuseks soovitaksime proovida magnum-suuruses pudeleid (1.5L) nii-öelda tavasuuruses asemel,” annab Sniedze väga hea vihje. “Need on efektsemad, hea jagamiseks veidi suuremale seltskonnale ja ühtlasi maitseb šampanja neis veelgi paremini.” Parem maitse tähendab täpsemalt seda, et maitse on ümaram, küpsem, pikema järelmaitsega. Magnum-pudelis on enam nüansse ja vähem oksüdatsiooni, selles olev jook aga tajutavalt värskem. Ümberkorkimise käigus pääseb magnum-pudelisse tavapudeliga võrreldes umbes poole vähem hapnikku. Pudelimahust oleneb ka veini eluiga. Mida väiksem on pudel, seda kiiremini tuleb see ära juua.

“Glamuurne valik peoks on kindlasti Möet&Chandon Magnum või Dom Perignon 2009 Magnum – eriti, kui see on veel pimedas helendav variant,” soovitab Sniedze.

Šampanjapudelit ei pea hoidma südaööks. Nii koduse piduliku õhtusöögi kõrvale kui restorani joogikaartilt valimiseks sobivad fantastiliselt aastakäigušampanjad, mis on olemuselt “veinisemad”, kreemisemad ja nüansirikkamad.

Hästi sobib aasta vastu võtta näiteks Veuve Clicquot vintage 2008 või Möet&Chandon vintage 2008 šampanjaga. “Musta kalamarja kõrvale parim soovitus on mineraalne Dom Perignon. Miks mitte Dom Perignon 2009, mis nüüd ka Eestisse müügile jõudnud on ja mis on  2017. aastal paremuselt neljandaks tunnistatud šampanja,” annab Gints Sniedze soovituse neile, kelle vana aasta eriti glamuurset lõppu väärib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.