Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Moelooja Liina Stein: “Olen selline rahutu hing, kes on mõtetega alati ülehomses päevas”
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eesti üks silmapaistvamaid moeloojaid Liina Stein (30) räägib meile enda elust ja loomingust. Liina imelist loomingut saab soetada tema stuudiost, Tallinna Kaubamaja naistemaailmast ning veebipoest liinastein.ee.
Mis just rõivad?
Rõivad on üks viise eneseväljenduseks, millega saab oma soove, rõõme, fantaasiaid ning unistusi edasi anda. Usun, et leidsin tee moekunsti juurde paljuski seetõttu, et minu fantaasiad ja unistused olid oluliselt teistsugused, kui seda võib kohata mistahes rõivapoes.
Lapsepõlvest mäletan, et rõivastasin rätsepatööna ka oma nukukesi, kelle soovid ja unistused minu fantaasiamaalmas ületasid seda, mida tavaline barbikaubamaja pakkuda suutnuks.
Kas oled moekunsti koolis õppinud või hakkasid iseseivalt katsetama?
Arvan, et kunsti kui sellist pole võimalik õppida. Kunst peab tulema enda seest, sügavalt südamest ning kunstnikuna arenemine tähendab arenemist isiksusena ja vastupidi.
Koolis saab õppida kõike seda, mis lihtsustab moekunstil praktikas realiseerumist, nii õppisin Tallinna Tehnikakõrgkoolis tehnilist disaini ning praktiseerisin Londonis Louis de Gama stuudios.
Räägi oma loomingust, mis teeb selle unikaalseks?
Põhjamaadele omane konservatiivsus ning halltonaalsus pole mind kunagi paelunud. Ilmselt on minus omajagu slaavi verd ning pulbitsevat temperamenti, mis väljendub ka minu loomingus, kus domineerivad tugevad värvid ning vormiküllus.
Näiteks ei taha ma moesõule siidkleiti tehes kunagi koonerdada ja kasutada vaid kolme kangameetrit. Ma panen 30, et seelikusabad tuules lae alla lendleksid. See pole küll kuigi praktiline, kuid leian, et ilus ning eneseväljenduses ei ole vaja ülemäära ratsionaliseerida.
Elul on iga päev varuks 1001 teist väljundit, kus tagasihoidlik, lihtne ning ratsionaalne olla, minu looming on aga risti vastupidises skaalas. Nii on paljud minu peohooaja kleidid ning pulmakleidid sädeluse-, värvi- ja detailirohked ning ka lihtsamates kleitides on alati midagi erilist, mis asetub väljapoole argipäeva märkamatust.
Oma kõige värskemat inspiratsioonikollektsiooni, Liina Stein LOVE, esitlen sepembri lõpus Paris Fashion Week raames. LOVE on üks minu lemmikutest oma nahkrihmsete detailidega, mis on ühel ajal nii kütkestavad kui vabastavad, kollektsioonis olevaid bodisid saab vaid pükste-seeliku-jakiga stiliseerida ning sensuaalsus saadab sind magamistoast kuni kontori, lõunalaua või lokaalini.
Kas meenub mõni kunagine töö, millele tagasi mõeldes hakkab hirmus piinlik?
Piinlikkust ei ole pidanud kunagi tundma, sest olen alati andnud endast parima. Kõige olulisem on õppida ja areneda ning olgugi, et mõningaid paljude aastate taguseid töid on kohati naljakas meenutada, on need kõik olnud osaks minu teekonnast ja kujunemisest kunstnikuna.
Mis andis sulle tõuke teha enda bränd?
Oma brändi loomine oli asjade loomulik areng.
Peamine küsimus, mida esitatakse, kui kuuldakse, et oled disainer.
Kõige sagedamini küsitakse, kust saan inspiratsiooni. Mõnikord ka seda, kuidas ma seda kõike teen.
Suurim klišee, mida oled disaineri kohta kuulnud.
Ei meenu ühtegi.
Kas vastab tõele, et disainerid käivad alati mustas?
Kindlasti ei käi nad alati mustas, kuid see on väga levinud. Võimalik, et see on ajendatud soovist jääda oma loomingu taustal nähtamatuks. Mulle meeldib samuti must ning seda leidub minu garderoobis palju.
Must kannab minu tundemaailmas väga tugevat energiat, sama kehtib ka punase ja valge kohta. Ka need värvid domineerivad ka minu garderoobis.
Kas tarbid ainult disaineriloomingut või põikad teinekord ka tavapoodi sisse?
Vahel külastan ka tavapoode, kui vajan mõnd argisemat rõivaeset, näiteks T-särki. Palju kannan ka oma loomingut ning mõnda üksikut rõivaeset, mille loomiseks ainult iseendale olen aega leidnud.
Isiklik suurim moefopaa.
Pean väga oluliseks väljendusvabadust ning selles valguses on piir lubatu ja keelatu vahel väga selgelt määratletud olulisusega keskmise vaatleja tavapärasuse ettekujutustes.
Neist piiridest väljapoole asetamist võib võtta alati kas fopaana või eneseväljendusvormina. Väljendusrõõmus ja enesekindluses peab paika viimane.
Lemmikese garderoobist. Lemmiklinn.
Minu lemmiku dikteerib hetkeemotsioon ja kuna minu tujud on väga muutlikud, on sama lugu ka lemmikutega. Terve minu riidekapp on tulvil lemmikuid – nahk- või latekspükstest ja valge T-särgi kombinatsioonist kuni sule- ja tüllkleitideni.
Parafraseerides võib ka öelda, et terve maailm on täis minu lemmiklinnasid ning näiteks Pariis, Portofino või Bangkok on olemuslikult nii erinevad, et lemmikuks olemine sõltub meeleolust. Lisaks meeldib mulle väga avastada seniavastamatut ning külastada uusi ja põnevaid kohti.
Suurim nõrkus.
Absoluutne empaatiadefitsiit äratuskella vastu, kes igal hommikul monoloogi pidades peab end tänaseks tundma küll väga üksiku ja väärtusetuna.
Mis sulle kogu selle loomis- ja teostusprotsessi juures enim meeldib?
Loomerõõm tuleb ettemääramatusest ning piiride puudumisest. Mida rohkem saan lasta fantaasiatel lennata, seda õnnelikum olen kunstnikuna.
Kes on see naine, kes kannab sinu riideid?
Minu kliendiks on naine, kelles on sisemist tuld, kirge ning soovi tunda rõõmu elust ja hetkest.
Mis on olnud sinu suurim õppetund selles äris?
Ükski suur võit ei tule raske lahinguta.
Kui sul oleks võimalik riietada ükskõik keda, kes see oleks ja miks?
Tunnen rohkem rõõmu sellest, kui mul on võimalik riietada kedagi ükskõik kelleks – seda, kui kandja on vaba tavapärasuse kammitsatest. See pakub palju loomerõõmu.
Mis on sinu kõigi aegade lemmikum riideese, mille oled teinud ja miks?
Igas minu loodud rõivaesemes on killuke minu südant ja hinge. Minu lemmikuteks on alati need riideesemed, mida ma veel teinud pole – olen selline rahutu hing, kes on mõtetega alati ülehomses päevas ning kõik see, mida ma veel teinud ei ole, on segu ootusärevusest, fantaasiatest ning teelahkmetest.
Mis on sinu õige müüdavam ese olnud läbi aegade?
Et väikeses Eestis ei juhtuks, et kaks naist on ühel peol sama kleidiga, hoian ka oma populaarsemate kleitide tiraažid väikesed ning kasutan võimalikult palju erinevaid kangaid ja tehnoloogiaid.
Lisaks peame olulisemate sündmuste, näiteks presidendi vastuvõtu, puhul alati ranget joont, et vastuvõtule kunagi sarnaseid kleite ei satuks. Sestap on müüdavaimat eset pea võimatu nimetada, kui mitte öelda, et tegu on kleidiga.
Kus sa näed ennast viie aasta pärast?
Viisaastast plaani mul pole. Tean, et vähem kui kuu pärast teen moeetenduse Pariisis ning avan nädalaks ka showroomi. Novembris kolin oma butiigiga Vanalinna Harju tänavale.
Kaugemas plaanis pean väga oluliseks kasutada ära kõiki võimalusi, mida elu pakub oma loomingu tutvustamiseks piiri taga ning seeläbi ka kunstnikuna areneda.
Mis on sinu lemmik mantra või tsitaat, mille järgi sa elad?
Võimatu öelda. Mantrate jaoks olen liiga impulsiivne ja kannatamatu ning tsiteerimise asemel eelistan oma mõtteid seada.