Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Moekunstnik Anu Ling: “Tegelikult on disainimine nii väike osa igapäevatööst”
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Miks just rõivad?
See oli justkui loodud minu jaoks. Ma kuidagi tunnetasin, et mood on minu kirg ning õnneks ei oskakski ma ennast kujutada mujal kui rõivadisaini maailmas.
Kas oled moekunsti koolis õppinud või hakkasid iseseivalt katsetama?
Olen lõpetanud Inglismaal Cambridge School of Art’i moekunsti ja tekstiili eriala.
Räägi oma loomingust, mis teeb selle unikaalseks?
Ma olen nõudlik kvaliteedi osas. Võin suvalise toote pahempidi keerata, sest usaldan oma rätsepasid ja tean, et see näeb ka seest sama viimistletud välja kui väljast. Armastan tohutult mugavust. See loobki minu toote.
Millal tegid oma esimese riideeseme?
Ilmselt jäävad esimesed katsetused kooliaega. Meil oli hästi ühtehoidev klass ja pärast kooli läksime minu juurde koju õmblema, enne põikasime kangapoest läbi. Me kõik oskasime õmblusmasinat käsitleda. Ema vahel piilus ukse vahelt sisse, et hoida “katsetustel” silma peal.
Kui hätta jäime, siis abistas. Õnneks need õmblustööd akadeemilisse õhkkonda ei jõudnud, vaid pigem kandsime neid väljapool õppeasutust. Aga see on ehe näide sellest, et karta ei tohi midagi. Lapsena on julgust rohkem katsetada.
Kas meenub mõni kunagine töö, millele tagasi mõeldes hakkab hirmus piinlik?
Teen oma tööd südamega, läbimõeldult. Eks tagasi vaadates on ikka hetki, kus arutlen, mida oleks võinud teha teisiti, kuidas oleks saanud paremini.
Mis andis sulle tõuke teha enda bränd?
See ei olnudki niivõrd tõuge, kui loogiline järgmine etapp selles protsessis. Iga samm oli läbi mõeldud.
Peamine küsimus, mida esitatakse, kui kuuldakse, et oled disainer.
Ma olen tegelikult hästi lihtne inimene ja kõnelen tavaliselt oma perest. Kui kuuldakse, et mu õde on piloot, soovitakse pigem sel teemal peatuda.
Suurim klišee, mida oled disaineri kohta kuulnud.
Imetlen neid, kel lapsepõlveunistus on olnud moekunstnikus saada ja joonistada rõivadisaine hommikust õhtuni. Tegelikult on disainimine nii väike osa igapäevatööst. Suurema osa ajast ikka sahistan show room-poes, tehes klientidele rõivaproove, samuti koordineerin rätsepate töid ja tegelen brändi majandusliku poole haldamisega.
Kas vastab tõele, et disainerid käivad alati mustas? Mitu värvilist riideeset sinu kapis leidub?
Must on värvide värv. See on ka praktiline ja seksikas, must sobib mulle. Pean tunnistama, et armastan kontrastseid toone ja eelistan tõesti pigem tumedamat värvigammat. Mõned aastad tagasi kandsin palju musta, nüüd vähem.
Kas tarbid ainult disaineriloomingut või põikad teinekord ka tavapoodi sisse?
Disainerina hoian end kursis ka moemuutustega, kas või heites pilgu peale sellele, mida teised loovad. Siiski on mu riidekapis ülekaalus minu oma looming.
Lemmikese garderoobist.
Sügisesel hooajal, kui ei raatsi veel talviselt end sisse mässida, armastan pikki lihtsalõikelisi kleite ja pehmeid jakke.
Lemmiklinn.
Disainerina ei saa ma üle Põhja-Itaaliast ja sealsetest linnadest.
Lemmikbränd.
Jälgin huviga teiste disainerite-brändide kollektsioone, aga see ei tähenda, et omaksin ühte lemmikut, kellele oleksin truu. Olen selles mõttes mugav inimene – kui mulle midagi meeldib ja see on kvaliteetne, siis selle ma ka soetan.
Parim nali.
Loomeinimesed on tihtipeale sarkastilised. Enda üle tuleb osata naerda. See on suur oskus.
Suurim nõrkus.
Erinevad jalavarjud. Neid on mul tõesti palju.
Mis sulle kogu selle loomis- ja teostusprotsessi juures enim meeldib?
Mulle meeldivad minu inimesed selle ümber ja see, et teeme asja kirglikult. Ma ei teeks seda, kui minuga ei oleks meeskonda. Isegi kui see pole suur. Püüan neid kuulata, nende jaoks olemas olla ja jagada lõpuks seda rõõmu, kui meie kliendid on õnnelikud.
Riideese, mida pole veel disaininud, aga kindlasti tahaksid.
See tegelikult ei ole riideese, aga tunnetan oma kliente riietades, et sooviksin terviklikuma väljanägemise jaoks luua veel midagi. Tahaksin disainida ehteid ja võib-olla tulevikus ka lihtsamaid kotte.
Kui peaksid kirjeldama ühe sõnaga oma loomingut, mis see oleks?
Naiselik.
Kes on see naine, kes kannab sinu riideid?
Alexanderling’i kandev naine armastab mugavust ja jersey-kangaid, unustamata elegantsi ning naiselikkust.
Mis on olnud sinu suurim õppetund selles äris?
Usalda alati oma sisetunnet.
Kui sul oleks võimalik riietada ükskõik keda, kes see oleks ja miks?
Eestis on nii palju ilusaid naisi, keda oleks au riietada. Mind kõnetab väga Kadri Voorandi looming ja usun, et tema võiks olla veel üks Alexanderling’i kandev naine, aga neid on veel.
Mul on juba õnneks väga palju kauneid naisi, kes tulevad minu juurde ja ma vaatan ning mõtlen endamisi, et olen õnnelik, kuna nad usaldavad just mind end riietama.
Mis on sinu kõigi aegade lemmikum riideese, mille oled teinud ja miks?
Keha paitav jersey-mantel, mille saab jahedamatel suvepäevadel selga tõmmata ja ka talveperioodil siseruumides õlgadele asetada.
Mis on sinu õige müüdavam ese olnud läbi aegade?
Minu juurde tullakse pidulikke rõivaid tellima. Eesti naine ei ole veel nii sina peal kodumaise loominguga, et igapäevaselt ainult seda kanda – ikka ja jälle eelistatakse kiirmoodi argisesse melusse.
Kus sa näed ennast viie aasta pärast?
Mul on oma südamesoovid ja usun, et need jäävad samaks ka viie aasta pärast, kui olen neile lähemal. Arvan, et aja möödudes unistused süvenevad, saavad omaks.
Millist nõu annaksid ambitsioonikale moeloojatele?
Sõua tasa oma unistuste poole ning ära tee järeleandmisi.
Mis on sinu lemmik mantra või tsitaat, mille järgi sa elad?
“Elegants on keeldumine.” Coco Chanel