Uudis

Moeekspert: “Barett – lihtne, liigsete kaunistusteta peakate, millel on võime põrmustada su outfit naeruväärsusse või vingelt esile tuua”

Iiris Eesti Laulul. Foto: Scanpix

Kuidas kanda baretti nii, et ei näeks välja nagu mammi? (Kati, 27)

Barettide comeback on ilmselt selle aasta üks üllatavamaid moeuudiseid, kellele heas ja kellele halvas mõttes. Seda, mitmes kord on neil see tagasi moodi tulla, on pea võimatu öelda – ajaloolaste hinnangul on baretisarnaseid peakatteid kantud vahelduva eduga juba pronksiajast.

Pikka aega oli see väikese materjalikulu tõttu põhiliselt maamatside peakate, 19. sajandi lõpus sai baretist üks boheemlaste ja kunstnike lemmikpeakatteid, näiteks ei väljunud Picasso selleta pea kunagi kodust. Barett on jäänud sealtmaalt ka kultuurilembese pariislase klišeekujutise üheks lahutamatuks osaks.

Barett 274 € (Eugenia Kim, net-a-porter.com)

Baretil on olnud ka sõjakamaid ja revolutsioonimeelsemaid aegu – meenutagem mitmete riikide armeebarette või Kuuba revolutsionääri Che Guevarat oma punase peakattega. Ajatelge pidi edasi tulles kandsid baretti ka biitniknoored, nii jõudiski see peakate taas tagasi tsiviilkasutusse, et nõukogude ajal manduda massidele kättesaadavaks ebamäärast tooni mütsiks, mis hommikuti tööle minnes ohke saatel pähe tõmmati.

Barett 17 € (River Island)

Niisiis barett – lihtne, liigsete kaunistusteta peakate, millel on võime põrmustada su outfit naeruväärsusse või vingelt esile tuua. Kui mõni riideese (näiteks nahktagi) on ise nii suure egoga, et selle najal saab ülbe matšona läbi elu liibata pea iga suvaline kiitsakas nohik, siis barettide hingeelu on keerulisem. Kas tulemuseks on pire mutt või vinge kutt, on eelkõige kinni kandjas endas ja selles, mida on baretiga koos näha. Palju sõltub vihjest, mille sa ise ülejäänud riietusega annad – oled boheem, revolutsionäär, lillelaps või punkar – ning su võimest ise selle teemaga suhestuda.

Mõned ideed, mida võid baretiga proovida

Lase sel särada. Vali monokroomse riietuse juurde erksavärviline barett ja naudi pilke oma peanupul.
Barett 16,22 € (Weekday, asos.com)

Ole nagu Iiris. Vaata Eesti Laulult, kuidas Iiris oma bareti ja sama värvi riietuse ning ägedate päikseprillidega tugeva moesõnumi andis.

Ole filosoof. Kombineeri söehall pintsak kõrge kaelusega džempriga, lükka ninale sarvraamidega prill ja kontrasti mõttes viimistle lõpptulemus sportlik jalats.

Proovi hipimoodi. Pane barett paari lohvaka kampsuni ja teksadega ning lükka kõrva taha kevadine lilleõis.

Barett 18,92 € (E.L.K, asos.com)

Hakka süngeks punk-võtmes mässajaks. Võta mustast nahast barett, pane ette mustad päikeseprillid, tee ette mossis nägu ja riietu rebitud mustadesse rõivastesse.

Saa hip-hoppariks. Kõrge stiilikontrastiga välimuseks kombineeri barett ja sportlik tänavarõivastus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.