Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Milano disaininädalal kergitas saladusekatte valgustitrendidelt
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Milanos toimunud igakevadise disainimess rõhk oli sel aastal valgustitel. Ehkki valgustimaailm on alati särav ja täis erilisi ideid, saab erinevate tippdisainerite loomingut vaadates siiski välja tuua mõned selged trendid, mis valgustimaailmas esile kerkima hakkavad.
1. Art deco mõjudega valgustid
Art deco, mis valitses aastatel 1925-1939, on leidnud valgustitemaailmas uuesti kasutust. See moderne vorm kätkeb endas nii priiskavat teatraalsust kui luksuslikku glamuuri. Näeme kumeraid vorme koos geomeetriliste nurkadega. Kuid kõik see jääb funktsionaalseks ja hästi läbimõelduks.
2. Aasia ja Aafrika eksootika valgustimaailmas
Põhja-eurooplastena igatseme ikka kaugete soojust ja eksootikat tõotavate maade järgi. Kui see igapäevaselt kättesaamatuks jääb, siis idamaise mõjutusega interjööri luua on hoopis lihtsam. Orientaalse iseloomuga valgustid aitavad vastavale õhustikule kaasa.
3. Futuristlikud valgustid kui saadikud kosmosest
Futurismile on omased tulevikku vaatavad väljenduslaadid. Tavapärane saab miski ebarealistliku või veidra välimuse. Valgustitootjadki püüavad olla eripalgelised, otsivad uusi materjale ja miksivad neid omavahel. Uusi lahendusi võimaldab kindlasti Ledide areng valgusallikana. Tänapäeval ei pruugi enam arugi saada, kus valgusallikas ise täpselt asub. Kuid olulisim on, et saadud valgus oleks inimsõbralik.
4. Raamistatud kuplid
Need lihtsa vormiga võruga ääristatud valgustid on justkui pikast unest uuesti sündinud, mõjuvad taas uudsena ja värskena. Mõistagi on need nüüd hoopis teises uues kuues kui mõned ajad tagasi.
5. Arhitektuursed liinvalgustid
Flos ‘i sensatsioonilist tootearendust väljendas ka Michael Anastassiades uus kollektsioon multifunktsionaalne geomeetrilistest valguselementidest moodulsüsteem. Disainer nimetab seda hõõguvaks ahelaks, kus erinevad valguselemendid kergelt balansseerivalt üksteises puhkavad. Ta ütleb, et on loomisel inspiratsiooni saanud ehetest:“Ma olen alati lummatud sellest kuidas paralleelselt eksisteerib valgus ja ehted. Alustades sellest, et kuidas iga element on seotud inimesega – kui üks neist on disainitud inimese kehale mõeldes, siis samas teine leiab sellele koha hoopis valgustis.”
Disainer lisas veel:” Mind kui tundliku loomusega inimest on ajanud segadusse, kuidas on võimalik midagi nii väikest tõlkida ruumiliselt ja ikkagi säilitada selle kallihinnalisus nagu seda selle materjaliga on esitatud. Ei ole juhus, et sõnal “ripats” (pendant inglise keeles) on kaks tähendust, kus ühte kantakse kaelas ja teine tähistab valgustit, mis on disainitud lakke rippuma.”