Uudis

Leemurite tore harjumus perega koos päevitada lennutas nad Montoni kevadsuvise kollektsiooni peategelasteks

“Kõik sai aastaid tagasi nähtud dokumentaalfilmist, mis tekitas küsimuse, miks meil inimestel on siin planeedil rohkem õigust olla õnnelik ja elada kui neil. Lugu rääkis vaimukatest ja sotsiaalsetest tegelastest, kelle käitumine ning olemus on inimestele väga lähedal,” rääkis Montoni kollektsioonijuht Pille Lauring. “Lisaks paelus nende tore harjumus hommikuti päevitada, sealjuures istudes tagumikul ja käed üles tõstetult. Eriti tore on veel see, et see on rühmategevus nagu meie kollektsiooni loomise protsess.”

Rohkem ei olnudki vaja, et kogu Montoni tiim oleks leemuritesse armunud. “Kollektsiooni algusprotsessis lihtsalt vaatasime ja imetlesime selle väikese, aruka looma erinevaid ilmeid ja muidugi katta ehk kassleemuri musta-valgetriibulist saba,” meenutas Lauring.

Edasi tundsid moeloojad, et peavad ise looma (joonistama) prindi, kus saaksid seda vaimukat tegelast läbi meie silmade kujutada. Nii sündiski print ja sealt edasi rändasid prindile joonistatud leemurid erinevatele toodetele.

“Päris elus on nendega suhteliselt raske kohtumas käia ja seda saab teha vaid loomaaias. Äkki ühel ilusal päeval õnnestub nendega kohtuda ka kaunil kodusaarel,” jagas Lauring kollektsiooni loojatel töö käigus sündinud unistust.

Montoni uus kollektsioon, mis on mõeldud nii meestele kui ka naistele, tuleb müügile kahes osas märtsis ja mais. Märtsikuu kollektsioonis on 23 eset ning aksessuaarid. Lisaks Eestile, Lätile ja Leedule jõuavad eksootilised leemurid kauplustesse ka Venemaal ja Ukrainas.

Kollektsiooni loomise käigus võlusid leemurid Montoni tiimi nii ära, et Monton paneb õla alla ka nende vahvate Madagaskarilt pärit loomade elule Tallinnas. Eesti edukaim moebränd hakkab toetama loomaaias elutsevaid kirileemureid ehk vaarisid.

Montoni uut kollektsiooni näeb esmakordselt 23. märtsil Tallinn Fashion Weekil.

Tallinna Loomaaias elab väike peregrupp, kuhu kuulub kaks isast ja kaks emast kirileemurit. Leemurid on loomaaias üsna omakeskis askeldavad loomad ja selleks, et nad ennast inimeste juuresolekul mugavamalt tunneksid, peavad talitajad nendega suhtlema. Veerandtunnise aedikus olemise järel lubavad vaarid ennast isegi silitada. Teistest rohkem tunneb inimeste vastu huvi kuueaastane leemurineiu Tekila, kes vahel teeb talitajate taskutes inventuuri.

KES ON LEEMURID?
Kirileemur ehk vaari (Varecia variegata) on suurim liik leemurlasi. Nende koduks on Madagaskari saare idapoolsed vihmametsad, täpsemalt sealsed puuladvad, kus vaarid perekondadena elavad. Kirileemur toitub peamiselt puuviljadest, aga ka nektarist, õitest, lehtedest ja seemnetest. Looduses on vaaride eluiga kuni 19 aastat, tehistingimustes võivad elada kuni 30 aastaseks. Kahjuks on viimase 30 aasta jooksul 80% vaaride asurkonnast hävinud. Neid ohustab eelkõige elupaikade hävitamine (metsaraie ja kaevandamine) ning küttimine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.