Kiirmoebrändist Zara valmib dokumentaalfilm

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Vida Press

Veame kihla, et Moe lugejate seas leidub hulgaliselt Zara fänne. Paljud teist aga teavad midagi kiirmoebrändi kohta? Noh, näiteks sünnilugu.

Varsti jagate sellest kõike. Nimelt on Zarast valmimas dokumentaalfilm.

Filmis “Zara: maailma rikkaima mehe lugu” on varjatud kaamerate abil salvestatud infot, samuti intervjuusid Zara siseelu tundvate inimestega ja pilguheit brändi asutaja Amancio Ortega (üks rikkamaid mehi maailmas) elule ja karjäärile.

Kuna linateos on hetkel saadaval ainult saksakeelsetes Euroopa piirkondades, toome välja mõned mahlakad faktid selle kohta:

1. Brändil on romantiline algus
Ortega avas oma esimese butiigi 1975. aastal A Coruñas, Hispaanias ja nimetas selle Zaraks Horvaatia sadama Zadari järgi, kus ta veetis tolleaegse naise Rosalia Meraga mesinädalad.

2. Zara lõi kiirmoe
Zara töötajatel on hea nina ja nad suudavad tabada trende. Kui arvatav hitt on leitud, saadetakse see töösse ja uus toode valmib juba 15 päeva jooksul. Võrdluseks: üldiselt kulub moetööstuses millegi uue turule toomiseks 40 nädalat. Zara värske kapp on lettidel kahe kuni nelja nädalaga.

3. Asjad pole “kogemata” välja müüdud
Jaemüüjale tegelikult meeldib, kui tema kaubad müüakse välja, kuna see tõmbab kliente tagasi ja loob vajaduse. Kui kaup on otsas, naaseb inimene poodi lootuses, et leiab sealt midagi.

4. Ühe särgi õmblemine võtab 38 minutit
Üks Zara tehas Tuneesias toodab päevas 1200 toodet, see tähendab, et 150 eset tunnis. Iga töötaja aega mõõdetakse. Seal on sõna otseses mõttes töötaja, kes võtab stopperiga aega. Ühe särgi valmistamiseks on nähtud ette 38 minutit.

Särki müüakse poes 29 euro eest ehk kolm korda kallimalt kui olid tootmiskulud. Parimaid töötajaid premeeritakse aasta lõpuks 45 euroga.

5. Zara leiab inspiratsiooni kõikjal
Ettevõtte eesmärk on olla alati kõige kiirem ja jõuda teistest ette. Nõnda reisivad disainerid mööda ilma ringi, et panna kirja ja salvestada kõik põnevamad ideed.

Allikas: Refinery29

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.