Uudis

Jazzkaare avakontserdi “Saja lugu” proovid said hoo sisse

Foto: Marko Erlach

Esimeses proovis kogunesid lisaks Erki Pärnojale, kes mängib ise etendusel ka kitarri, pianist Joel-Rasmus Remmel, kontrabassist Peedu Kass ning trummar Kristjan Kallas. Etendusel teeb lisaks kaasa veel erinevaid tuntud Eesti instrumentaal- ja vokaalartiste. Noblessneri sadamalinnakus saavad muusikud harjutama hakata aprillist. Täna kasutatakse proovideks sarnase akustikaga RGB Baltic laoruumi Tallinnas, et saada võimalikult tõetruu tunnetus Noblessneri kõlast.

“Kogu teos on üles ehitatud sarnaste asjade kõlamisele erinevais kontekstides — sama infot saab tajuda ja kogeda erinevalt,” ütles helilooja Erki Pärnoja. Tema sõnul on tööd veel palju vaja teha, aga algus on väga hea. “Kuna ansamblisse valitud muusikud on väga tiheda graafikuga, siis tuleb teha proovi sektsioonides — kõik koos saame kohtuda alles märtsis. Seni aga toimuvad proovid erinevate rühmade kaupa,” lisas Pärnoja. Helilooja selgitas, et ruumil, kus teos lõpuks esitlusele tuleb on väga suur roll muusika kõla ja kulgemise kujundamisel. Seni, kuni ansambel pole sinna ruumi jõudnud, võivad muusikud ainult ette kujutada, kuidas see materjal lõpuks Noblessneris kõlama hakkab.

Selle nädala alguses valmis Kaupo Kikkase poolt etenduse tarbeks tehtud viimane, sajas, foto, mille jaoks tuli sõita Soome. Fotografeeriti Soomes elavat Katrit, kes oli alla kaheaastane, kui Ida-Virumaalt perega Soome elama läks. Katril on eriline huvi keelte vastu, mis on ta viinud ka saami keele õpinguteni. Kuigi Katri elab eemal, on tema juured ja meel ikka Eestis. Kõik sada pildile püütud inimest astuvad ühel või teisel viisil lavale ka 20. aprillil Noblessneri sadamalinnakus.

“Saja lugu” on Eesti vabariigi sajandaks sünnipäevaks valmiv žanriülene suurteos Eesti inimestest. See portreteerib inimesi fotodel ja muusikas ning nende endi sõnadega. Fotograaf Kaupo Kikkas jäädvustab saja eestlase näod ja paigad ning loob sellest koos dramaturg Laur Kaunissaarega ainulaadse fotoraamatu. Helilooja Erki Pärnoja kirjutab mitmeosalise piiridele püüdva teose, mille lavastab Jaak Prints. Laval on “Saja loo” peategelased – sada eestlast. Kontsertlavastuse “Saja lugu” maailmaesiettekanne toimub festivali Jazzkaar avasündmusena 20. aprillil 2018 Noblessneri sadamalinnakus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.