Uudis

Eesti esimese vintage-sallide poe kaup on pärit Londoni ja Brüsseli vintage-poodidest ning turgudelt

Veebipoe Scarfinista omanik Maarja Dahl. Foto: erakogu

Scarfinista veebipoe omanik Maarja Dahl leidis loetud aastate eest Londoni retropoest vana Gucci salli. Kuigi rätt oli kortsus, suutis ta kujutada ette seda šikina. Nii saigi alguse hasart otsida neid kõige-kõigemaid ja pakkuda leide teistele sallifännidele.

Mis on Scarfinista?
Scarfinista pakub uhket valikut siidsalle, mida mood jätkuvalt armastab. Sallid on vintage-maastikult hoolega nopitud, puhastatud ja korrastatud. Neid saab osta Scarfinista e-poest ja disainiturgudelt.

Kuidas sai veebipood alguse?
Olin vaimustuses oma suurest pehmest sallist ja mõtlesin, kuidas leida häid kašmiirsalle, mida Eestisse tuua. Siis aga leidsin juhuslikult ühest Londoni retropoest mitukümmend aastat vana Gucci siidräti. See oli kortsus ja maksis vaid paar naela, kuid suutsin salli kujutleda puhta ja šikina. Sellest tekkis hasart otsida teisi peidetud aardeid ja tuua neid Eesti turule.

Kas tegutsed vaid veebis?
Veebipoes on väljas vaid osa Scarfinista salle. Tervikkollektsiooni saab näha paaril korral aastas mõnel disaini- ja vintage-turul. Järgmine võimalus Scarfinista salle näha ja katsuda avaneb Tartu kaubamajas toimuval Buduaari turul, 15. septembril.

Guessi vintage-sall. Foto: erakogu

Miks sa valisid kauplemiseks sallid? Kui suur on kogu?
Unistasin tegelemisest moedisainiga, samas kui mu põhitöö on seotud organisatsioonikultuuri ja kommunikatsiooniga. Vintage-siidrättide kaudu puutun kokku tuntud moemärkidega ega tekita maailma uusi asju. Lisaks on sallid ajatud ja praktilised. Coco Chaneli sõnadega: “Sallidel on eriline omadus mööduvad trendid üle elada ja isikupärast stiili kujundada.”

Scarfinista kogus on üle 200 erineva salli. Lisaks vintage-rättidele leidub seal ka uuemaid siidrätte ja pehmeid salle Nepaali mägikitsede karvast.

Pikalt on pood tegutsenud?
Scarfinista osales Kultuurikatlas toimunud Vintage Tallinna turul esimest korda 2016. aastal. Samal ajal valmis ka e-pood.

Liberty vintage-sall. Foto: erakogu

Mida on võimalik veebipoest leida?
Kollektsioonis leidub põneva disainiga salle. Näiteks on ühel neljakümne ühe USA presidendi signatuurid ja teisel tähestik, kus iga tähe juures on sellega algava lille illustratsioon.

Need, kes tunnevad moeajalugu, võivad leida vintage-salli mõne oma lemmiknimega auväärsete moemajade seast nagu Jean Patou, Elsa Schiaparelli, Jacques Fath, Louis Feraud või Pierre Cardin.

Veel leidub Sacrfinista valikus Hermési kaardipakke, mida enam ei toodeta. Tegemist ei ole mängukaartidega, vaid igal kaardil on üks juhis, kuidas saab siidsalli kanda.

Scarfinista uusim suund on siidrättide raamimine, et neid seinale riputada. Mõned rätid on sisekujunduselemendina tõeliselt efektsed.

Milline on hinnaklass?
E-poes algavad hinnad 14 eurost. Hiljuti toimunud Kõva marketil oli Scarfinista toodete hinnavahemik 2-220 eurot. Kui kahe euro eest oli valikus mitmeid kelmikaid polüestersalle, siis 220 oli hinnaks Hermési 1960ndatest pärit suurele siidrätile.

Kuidas ja mille alusel valid Scarfinistasse tooteid?
Vintage-salle olen leidnud peamiselt Londoni ja Brüsseli vintage-poodidest ning turgudelt. Valin välja need, mis on minu meelest ilusad või erilised.

Scarfinista vintage-siidsallid. Foto: erakogu

Kas on juhtunud sedagi, et pead mõnd salli n-ö üles vuntsima? Milline näeb välja protseduur, kui leiad poest salli?
Vintage-sallide puhul vaatan ennekõike disaini, tootjat ja materjali. Järgmisena kontrollin, millises olukorras on servad ja nurgad ning kas sall on määrdunud või kulunud. Kui seda kõike arvestades on hind mõistlik, siis ostan.

Ostule järgneb sallide puhastamine. Sõltuvalt materjalist ja määrdumise astmest saavad kõik sallid pestud või keemiliselt puhastatud. Parandustööna tuleb mõnikord ette servaõmbluse kohendamist või lahtitulnud tootesildi kinnitamist. Ühte auväärset siidrätti, mis sai ära raamitud, “restaureeris” õmbleja pisut ka liimiriidega.

Kui tihti vahetub kaup? Kas müügil on vaid ainueksemplarid?
Scarfinista tooted on unikaalsed selles mõttes, et meie poes on iga salli üks ja teist samasugust Eestis kohata on vähetõenäoline. Mõni sall ootab õiget ostjat mitu aastat, samas on meil iga kord turule minnes ligikaudu 20 uut eksemplari kaasas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.