Disaineritest isa ja poeg sisustasid vaimustava interjööri, kasutades peaaegu ainult enda loodud asju

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Muusikatuba. See ruum on täis Barnaba Fornasetti armastust muusika vastu. Riiuleid täidab tema plaadikogu. Põrandal on Fornsasetti kollektsioonist pärit vaip "Quattro stagioni"("Neli aastaaega") ja seinal peegel Coromandel. Foto: Fornasetti

Mitte kõik isad ja pojad ei saaks hakkama nii silmapaistva interjööri loomisega, kui on selles Milanos asuvas eramus. Kui isa ja poeg on aga legendaarsed Piero ja Barnaba Fornasetti, on selline tulemus täiesti ootuspärane. Fornasetti on disainibüroo, mis sündis 1950-ndatel Milanos. Selle asutaja Piero Fornasetti oli 20. sajandi üks originaalsemaid ja mitmekülgsemaid kunstnike: maalija, skulptor, sisekujundaja, kunstiraamatute kirjastaja.

Piero Fornasetti kujundas välja oma disainibüroo selgelt äratuntava käekirja: unenäolise, kauni ja pisut iroonilise. Firma kunstilise juhi töö võttis üle – ja teeb seda tänaseni -, tema poeg Barnaba Fornasetti. Fornasetti tooteid on võimalik osta Eestiski, näiteks esindab neid disainipood Atelier. 

Ent Fornasetti toodete kõrval oli Piero Fornasetti veel ühe teose, mida perekond ainult endale hoiab – nende kodumaja Milanos, mis on täis perekonna loodud kunsti ja disaini. Tegelikult ehitasid selle Città Studi linnaosas asuva maja juba Piero vanemad ning selles elab juba kolmas põlvkond Fornasettisid. Maja on üles ehitatud kui põnev labürint, mis koosneb paljudest tubadest ja kordidoridest.

Perekonnakodu muutus Piero lõuendiks ja aastatel, kui ta seal elas ja töötas, täitusid majaseinad tema loominguga ja toad tema disainitud mööbliga. Ei ole ühtegi paremat, väljapeetumat ja lukuslikumat näidet selle disainibüroo loomingust kui Fornasettide enda kodu. Ja paremat tõestust, millise atmosfääri nende esimetega luua saab. Piero muutus oma kodu oma arhiiviks ja loomingu püsinäituseks.

Barnaba Fornasetti, kes tänaseni oma lapsepõlvekodus elab ja seda ka oma stuudiona kasutab, on sellest kujundanud ühe vaimustavama atmosfääriga kodu ilmselt kogu Euroopas, muutes interjööri kaasaegsemaks ja oma elustiilile – ta on suur melomaan – vastavaks.

 

Köögiaknast avaneb vaade lopsakasse aeda. Foto: Fornasetti
Täiusliku Fornasetti vannitoa, mis on paljude disainifännide unistus, leiab loomulikult just Fornasetti enda kodust. Mööbel on valminud eritellimusel, kuid seinu katavad keraamilised plaanid kollektsioonist Tema e Variazioni ning ka kardinad on valmistatud Fornasetti valikus olevast kangast. Põrandal on käsitööna valminud vaip Mano.
Barnaba Fronasetti töötoas ei suudaks töötada keegi peale tema enda – detailirohke interjöör nõuaks lihtsalt nii palju tähelepanu. Kirjutuslaua Gariboldi lõi firma asutaja 1950-ndatel ja kummut Leopardo on üks Fornasetti ikoonilisemaid tooteid.

 

Peaaegu kõik peeglid seinas Fornasetti kollektsioonist, nagu ka valgusti Olbelisk, mis oli firma üks esimesi tooteid. Valge diivan Chesterfield ja padjad on kaetud Fornasetti kangatega.
Barnaba Fornasetti lapsepõlves oli see söögituba, ent sajandivahetusel kujundas ta selle ringi elutoaks. Ta säilitas seinte värvi, kamina ja peegli. Diivanid Chesterfield on 1960-ndatest ja need tegi üks meister Piero Fornasetti jaoks, kohvilaud Frammenti romani on tänaseks samuti Fornasetti kollektsioonis.
Kunagisest peamagamistoast on saanud külalistetuba. Unenäoline tapeet Nuvole on valminud Fornasetti ja Cole & Soni koostöös.

 

Söögilaua ja toolide mustri autor on praegune majaperemees ise.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.