Mis teeb su loomingu unikaalseks?
Ma arvan, et iga minunimelise sildiga riideese kannab endas ka minu käekirja. Kõige enam armastan riiete puhul põnevaid detaile – iga ese valmib suure innukuse ja armastusega. Me ei õmble lihtsalõikelisi rõivaid ja kasutame alati vaid naturaalseid kangaid. Jälgin ja arvestan oma disaine luues moemaailma dikteerivate trendidega, kuid jään kõigest olenemata endale truuks. Nii leian alati võimaluse romantiliste rüüside või naiseliku pitsi kasutamiseks ka minimalistlike kontoririiete või maskuliinselt militaarse stiili puhul.
Trendid muutuvad, kuid üks asi, mis alati tähtsuse poolest esimeseks jääb, on kvaliteet – sirged ning vastupidavad õmblused on lahutamatu osa minu loomingust, need muudavad iga eseme kauniks mitte ainult väljast, vaid ka seestpoolt.
Diana Arno bränd hakkab varsti seitsmeaastaseks saama ning oleme kogu kollektiiviga väga uhked, et meil on oma tootmine, showroom ja et näitame oma kollektsioone rahvusvahelistel moenädalatel.
Millal tegid oma esimese riideeseme?
See juhtus 2005. aastal.
Kas meenub mõni kunagine töö, millele tagasi mõeldes hakkab hirmus piinlik?
Piinlik just mitte, kuid pingelisi hetki on olnud ilmselt igas moemajas. Kunagi tuli meie ateljeesse pruut ja tellis elu kõige tähtsamaks päevaks valge kleidi. Nägime palju vaeva, et disainida ja õmmelda kleit, mis istuks kui valatud ning oleks tõepoolest väga eriline. Kui selle valmis saime, oli pruut lummatud.
Rõõmustasime koos temaga, kuni paar päeva enne sündmust otsustas siiski ümber ning tellis uue, hoopis Kreeka stiilis kleidi, mis ei olnud esimesega isegi mitte sarnane. Pole midagi teha, pruudi hea tuju on prioriteet number üks, seega võtsime käärid ja niidid taas kätte. Lõppude lõpuks saime kõigega hakkama, kuid pidime nendel päevadel topeltpalju pingutama, närvitsemisest rääkimatagi.
Mis andis sulle tõuke teha isiklik bränd?
Ilmselt kliendid ja positiivne energia ning enesekindlus, mida nende tagasiside mulle süstis.
Peamine küsimus, mida esitatakse, kui kuuldakse, et oled disainer.
Väga tihti küsitakse, milliseid riideid meeldib mulle kõige enam disainida.
Suurim klišee, mida oled disaineri kohta kuulnud.
Disainerid peaksid kandma vaid oma loomingut. Ma arvan, et see oleks väga igav ja muudaks brändi liiga disainerikeskseks. Mulle meeldib miksida ja katsetada – tõtt öelda vihkan ma nn total look’i, kus iga riideese on pärit vaid ühest moemajast. Kombineerin tihti oma brändi riideid teiste omade ja trendiesemetega, usun, et just see avardab moemaailmapilti ning treenib silma trendide suhtes. Just nii saan oma klientide pakkuda värskeid lahendusi ja trendikaid lõikeid, jäämata ajale jalgu ning arenedes pidevalt ka ise.
Kas vastab tõele, et disainerid käivad alati mustas? Mitu värvilist riideeset sinu kapis leidub?
Minu isiklik garderoob on mitmekülgne. Kappi avades vaatab sealt vastu palju päikeselisi toone, kuid loomulikult domineerivad neutraalsed, millega on hea kombineerida kõiki värvilisi ja mustrilisi. Musta on minu garderoobis täpselt sama palju kui valget, beeži, tumesinist, halli ja kreemjasvalget.
Kas tarbid ainult disaineriloomingut või põikad teinekord ka tavapoodi sisse?
Minu pilku püüavad pigem disainerrõivad, sest olen harjunud pidevalt midagi erilist otsima. Sellegipoolest ostan vahel ka väga lihtsaid rõivaid, mille puhul soovin näha kõrget kvaliteeti. Kahjuks kiirmoekettidest seda lihtsalt ei leia.
Isiklik suurim moefopaa.
Suurimaks moefopaaks on see, kui naised ajavad omavahel segi püksid ja retuusid. Kuid minugi lapsepõlv möödus 1990-ndate kirjus mölluses, seega isiklikke eksimuste hindamiseks piisab vaid tolleaegse fotoalbumi avamisest.
Lemmikese garderoobist. Lemmiklinn. Lemmikbränd.
Lemmikese garderoobist on Saint Laurenti skinny-lõikelised teksad, lemmiklinnaks kodulinn Moskva ning brändiks loomulikult Diana Arno, kannan enda disainitud kleite kõige enam.
Parim nali.
Siinkohal tsiteeriks klassikuid, näiteks Mark Twaini, kes ütles, et riided teevad inimese. Alasti inimestel on ühiskonnas vähe mõju või üldse mitte.
Naeratama ajab ka Charlie Chaplini kuulus ütlus, mille kohaselt võib iga naine muuta oma mehe miljonäriks, kuid selleks peab ta leidma miljardäri.
Suurim nõrkus.
Pigem loen oma tugevuseks oskust nõrkustele mitte tähelepanu pöörama. Milleks?
Mis sulle kogu selle loomis- ja teostusprotsessi juures enim meeldib?
Mulle meeldib näha lõpptulemust ehk kleiti, mantlit või jakki mannekeeni seljas.
Iga kollektsiooni loomine on pikemaajaline protsess ja omamoodi stressiallikas. Tihtipeale teeme esialgses kavandis mõningaid muudatusi, et lõpptulemus oleks hästiistuv ja funktsionaalne. Seega on kõige meeldivam asi loomisprotsessi juures näha selle vilja – toodet, mis on sinu arvates viidud täiuslikkuseni.
Riideese, mida pole veel disaininud, aga kindlasti tahaksid.
See pole küll riideese, kuid kindlasti asi, mis muudab iga riideeseme või look’i täiuslikuks – käekott. Üks minu unistustest on näha oma disaini kellegi käevangus.
Kui peaksid kirjeldama ühe sõnaga oma loomingut, mis see oleks?
Silmapaistev. Mulle meeldivad detailid, mis annavad igale riideesemele iseloomu, alustades nööpidest ja lõpetades volangidega.
Kes on see naine, kes kannab sinu riideid?
Naine, kes armastab elu, oskab seda tõeliselt nautida ega pelga proovida uusi asju. Avastada põnevaid söögikohti ja kauneid paiku maailmakaardil, samuti naerda teatris või nutta kaastundest klassikalisi filme vaadates.
Ta on kahe jalaga maa peal, kuid tema pilk on suunatud päikeseloojangus taeva poole. Nagu ütlevad tuntud laulusõnad: “Me elame meestemaailmas.” Kuid see naine teab kindlalt, kuidas kõndida oma saatuse teel.
Mis on olnud sinu suurim õppetund selles äris?
Disainerina töötades õpid järjest rohkem naisekeha tundma ja looma mitmekülgseid lõikeid, mis kaunistaks iga figuuri. Usun siiralt, et mitte kandja ei pea teenima oma kleiti (treenides ja näljutades minestamiseni, kuni soovitud lõige seljas istub), vaid kleit peab teenima oma kandjat, rõhutades tema figuuri parimal moel, andes enesekindlust ning pannes silma veel rohkem särama.
Kui sul oleks võimalik riietada ükskõik keda, kes see oleks ja miks?
Mulle meeldiks riietada printsess Dianat, kelle laitmatust stiilist siiani kirjutatakse. Aga reaalsusesse tagasi tulles on alati on huvitav jälgida, kuidas stilistid oma kliente riietavad või kuidas blogijad igale rõivaesemele tänavastiili kergust ja dünaamilisust sisse puhuvad. Mulle meeldib avastada uusi võimalusi ja näha oma loomingut seni avastamata perspektiivist.
Mis on sinu kõigi aegade lemmikum riideese, mille oled teinud ja miks?
Armastan disainida suvekollektsiooni lendlevaid siidkleite, mis ärkavad just kõndides ellu. Nendest õhkub erilist kergust ja romantikat, mida igatseb iga naine.
Mis on sinu õige müüdavam ese olnud läbi aegade?
Kindlasti on meil omad bestseller’id, nende seas mantlid ja siidist maksikleidid.
Kus sa näed ennast viie aasta pärast?
Ikka disainerina! Töötame usinalt selle nimel, et meie brändi tuntus kasvaks ka väljaspool Eesti piire.
Millist nõu annaksid ambitsioonikale moeloojatele?
Katsetada, seista oma huvide ja ideede eest ning mitte kunagi alla anda, isegi juhul, kui asi esimesel korral ei õnnestu. Endasse peab uskuma!
Millise mantra või tsitaadi järgi elad?
Mis vahet sellel on, kes on tugevam, targem, ilusam või rikkam? Lõppude lõpuks omab tähtsust vaid see, kas sa oled õnnelik inimene.