10 kohta Eestis, mida peaksid elu jooksul nägema

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Puhka Eestis

Ilu ja ime on vaataja silmades. Peer Gyntil läks aastaid nägemaks, et eriline ongi just kodus. Sinul võib minna kiiremini.

1. Ruhnu

Ruhnu on tegelikult täiesti avastatud Eesti pärl, mille olemasolu ja erilisust kõik teavad – ent vähesed on sinna kohale jõudnud. Mis on tegelikult ka arusaadav, sest tuul, liiga madal vesi, halb nähtavus või liiga suur hulk teisi huvilisi on Ruhnu pääsemisel tihti ületamatuks takistuseks.
Kui te muidu kirikus ei käi, siis Ruhnus tuleb seda teha. Ruhnus asub Eesti vanim puitehitis ja ühtlasi Eesti vanim säilinud puidust pühakoda – 1644. aastal ehitatud kirik.
Ülejäänud aeg veetke aga ikka rannas, näiteks Limo laulvatel liivadel, või metsas ringi jalutades.

LOE KA: 10 fotot, mis tõestavad, et Islandist on saanud põhjusega kõige kuumem põhjamaa

Ruhnu puukirik. Foto: Visit Estonia

2. Toompea

Et seda kohta näha, lendavad inimesed kohale lausa Jaapanist. Selleks on ka põhjust, nii et vähemalt kord elus tuleb ka endal Tallinnas kõrguva künka otsa ronida, isegi kui teid ei ole kutsutud Toomkirikusse kellegi laulatusele. Kui kõik kirikud ja riigivalitsemisega seotud hooned ükskõikseks jätavad, siis Kohtuotsa vaateplatvormilt avanev vaade ei tee seda kindlasti. Sealt avaneb suurepärane vaade nii vanalinna punastele katustele ja uhketele kirikutele kui ka kesklinna moodsatele kõrghoonetele.
Kui aga veel paremat vaadet tahate, siis peate ikkagi Toomkiriku torni ronima. 1233. aastal rajatud kiriku torn on suurepärases korras ja 69-meetrise barokkstiilis kellatorni otsast avanev vaade veel suurepärasem.

Foto: Visit Estonia

3. Tammealuse hiis

Hiis on looduslik pühapaik, kus taotleti rituaalide ja ohvritalituste abil kõrgemate jõudude soosingut.
Tammealuse hiis on üks võimalustest tunnetada loodusliku pühapaiga müstilist aurat.
Virumaal asuvas hiies on muistsest ajast peale maajumalate poole palvetatud, ande viidud, pühi peetud. Sealsete allikate veel usutakse olevat ravitoime. Tänapäevalgi toimuvad hiies maausuliste kokkutulekud ja usulised talitused. Omaette käiakse hiies hingejõudu kogumas ning allikatel ravimas.

Tammealuse ohvrikivi. Foto: Maavald.ee

4. Eestimaa jääteed

Kui heal, külmal ja paksu jääga talvel avatakse kõik Eesti ametlikud jääteed, võib nende kogupikkus ulatuda üle 80 kilomeetri. Ametlikke jääteid on Eestis seitse: Hiiumaa ja mandri vahel (u 25 km), Hiiumaa ja Saaremaa vahel (u 15 km), Muhu ja mandri vahel (u 10 km), Vormsi ja mandri vahel (u 12 km), Kihnu ja mandri vahel (u 15 km), Haapsalu ja Noarootsi vahel (u 3 km) ning Laaksaare ja Piirissaare vahel (8 km). Elamuse pakuvad nad kõik, aga Hiiumaa jäätee on parim – 25 km jääteed on elamus omaette! Tegu on Euroopa pikima jääteega.

Foto: Visit Estonia

5. Tuhala nõiakaev

Nõiakaevu keemine on loodusime, mida inimene esile kutsuda ei saa.
See ajutine tõusuallikas Nabala-Tuhala looduskaitsealal hakkab vett üle ajama ja ,,keema” ainult suurvete ajal. See on unikaalsemaid loodusnähtusi Euroopas. Kaev võib vett välja ajada kuni 100 liitrit sekundis.

Foto: Visit Estonia

6. Hiiumaa tuletornid

Kõpu tuletorn on üks vanimaid pidevalt töötavaid tuletorne kogu maailmas, mille ajalugu algas juba üle 500 aasta tagasi. Tuletorni oli vaja hoiatamaks kaubalaevu Hiiu madala eest. 36 meetri kõrguse torni tipust on mõistagi väga kaunis vaade.
Ent Hiiumaa on täis huvitavaid ja ainult natuke lühema ajalooga tuletorne. Tahkuna ostis Tsaari-Venemaa Pariisi maailmanäituselt 1871. aastal ja Prantsusmaalt telliti ka Ristna tuletorn, mis hakkas tööle 1874. aastal ja kus on 7-puudane vaskne udukell.

Kõpu tuletorn. Foto: Visit Estonia

7. Kaali meteoriidikraatrite väli

Kaali meteoriidikraatrite väli Saaremaal on Eesti haruldasim loodusmälestis ja samal ajal ka kogu Euraasia efektseim kraatriväli.
Eestis on vähe asju, mis on Euraasia efektseimad.
Sündmused, millele selle eest tänu peab võlgnema, leidsid aset umbes 7500 aasta eest. Saaremaale, mis oli siis juba asustatud, langes meteoriit, mille tekitatud purustusi on võrreldud väikese tuumapommi plahvatusega. Meteoriit lagunes 5–10 km kõrgusel ja sadas maapinnale tükkidena, millest suurim tekitas 110 m läbimõõduga 22 m sügavuse kraatri ja 8 väiksemat kraatrit.

Foto: Visit Estonia

8. Sillamäe linn

Üks parimaid Stalini-aegse arhitektuuri näiteid on Sillamäe linn. Nõukogude ajal oli Sillamäe tänu siia rajatud salastatud tööstusele suletud, kuid tänapäeval rikastab linna nõukogude aja eri aastate ainulaadne arhitektuur. Sisse saab astuda omanäolisesse kultuuripaleesse, muuseumidesse, jalutada kauniste alleede ja treppidega promenaadil.

Sillamäe. Foto: Puhkaeestis.ee

9. Rummu karjäär

Rummu karjäärijärv koos oma kristallselge vee ning põneva järvepõhjaga on üks ebareaalsemaid paiku Eestis. Järve põhjas asub omamoodi veealune muuseum, mis pakub võimsaid elamusi: veekogu põhjas on mitmed hooned ja garaažid, mis kuulusid varem vanglale ja kaevanduse territooriumile ning ka erinevaid masinad ja kaevandamiseks kasutatud seadmed. Sukeldumisvarustus selga ja veealust Eestit avastama!

Foto: Visit Estonia
Foto: Visit Estonia

LOE KA: Mis tunne on elada omaenda saarel koos 500 lambaga ehk päev enne hulluks minemist

 

10. Kiipsaare majakas

Tegemist on ainulaadse, nüüd juba vee sees oleva majakaga, mis on korduvalt tormide käigus oma asendit (kallet) muutnud.
Algselt ehitati tuletorn ligikaudu 100 meetri kaugusele rannast, kuid tänapäeval paikneb see rannajoone muutumise tõttu meres.
Tugevate tormituulte ja lainete mõjul vajus järsul rannikul asuv tuletorn aastaid tagasi viltu. Seetõttu sai majakas omale hüüdnimeks Saaremaa Pisa Torn. Hiljem lükkasid tuuled ta jälle sirgamaks – kunagi ei tea, mis asendis tuletorn teid ootab. Tuletorn asub Vilsandi Rahvuspargi territooriumil. Sinna pääseb ainult jalgsi.

Foto: Wikipedia

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.