Suur lugu

Juuksurstilist Raimo Suviste ei pelga vale-Guccit, taaskasutust ja laenab oma efektsemaid rõivaid sõbrannadelegi

Efektseid rõivaid hakkas Suviste naisteosakonnast puberteedieas. “Raha tollal ka väga polnud,” rääkis ta. “Seetõttu käisin näiteks keskturul, kuhu toodi Poola kaupa, ringi vaatamas. Siis polnud ju taaskasutuspoode, neid hakkas vaikselt tänavapilti imbuma.”Fotod: Anna-Maria Vaskovskaja

Ilusalongi RandRilu omanik ja juuksurstilist Raimo Suviste leiab parimad palad mõne euro eest kirbukate ja vintage-poodide naisteosakonnast, sillerdavaid kostüüme kannavad ka tema lähedased sõbrannad.

Suviste viskab korra nädalas pilgu peale oma Tallinna lemmikpoodidele – Sõbralt sõbrale, Kilomax ja Komka. Oleneb, millal tihedasse graafikusse ajaauk tekib. “Isegi kui midagi ei saa, on hing rahul ja linnuke kirjas, sest peamine tuur on tehtud,” rääkis ta. 

Tüllidega kaheosalise pluusi leidis Suviste enda sõbranna Diana Klasi Komkasse välja pandud rõivaste seast. Kott on taaskasutus, pross Expressionsi kauplusest.

Kauplusesse minnes ei otsi Suviste kunagi midagi konkreetset, sest nii naaseb koju alati tühjade kätega. Pigem vaatab, mis silma jääb. Üldiselt on selleks kõik sillerdav-sätendav ja seetõttu leidubki neid riidekapis ka enim. Ja üks on kindel: üle paarikümne euro pole mõtet kostüümi eest maksta. “Mul ei teki hinnarallis hasarti, aga väga tore, kui saan odavamalt kätte,” sõnas ta. “Eks taaskaustuskauplustes olegi peamiselt soodsamad hinnad.”

Teinekord astub Suviste läbi ka Humanast, kuid seda pigem siis, kui poes pole just värske kauba nädal alanud. “Olen viimasel ajal täheldanud, et nii ei märkagi kõike: huvitavad asjad tulevad hiljem esile, kui on juba kahe-kolme euro päevad,” rääkis ta.

Kui linnatuurile jäävad ette HMi, Zara või Reservedi pood, astub Suviste neistki läbi, külastades seejuures naisteosakonda. “Minul pole mingit valehäbi,” ütles ta. “Teinekord astub aga mõni müüja riietusruumis ligi ja uurib, kas ikka tean, et see või see on naisteosakonnast. Muidugi tean! Aga andke siis samasugune meeste omast. Siis jääb müüja ammulisui otsa vaatama.”

Pluus on pärit Balti jaama vintage-poest, jakk Kilomaxist, saapad ja püksid Komka kirbukalt.

Viimane lahe leid oli aga New Yorkeri naisteosakonnast. “Pidin järgmisel õhtul minema Tallinn Design House’i üritusele ja hüppasin sealt ruttu läbi: leidsin vanaroosad kõrge värvliga viigipüksid, sirelililla kardigani, fuksiaroosa T-särgi ja mustvalgete ruutudega mütsi,” jutustas Suviste. “Juurde ostsid Pepcost suured helesinised tossud, mis mulle väga ei meeldi, aga kuna need on praegu moes, soetasin endalegi. Ei tea, kas kannan edaspidi. Aga kombo oli väga äge!”

Aeg-ajalt, umbes korra aastas viib Suviste ka ise midagi taaskasutusse müüki. “Ma teen kapis reviduuri ja võtan sõbrannadele sappa, nemad teavad, kuhu tasub viia,” sõnas Suviste.

Püksid on H&Mist, pluus Humanast, jakk ja saapad Sõbralt sõbrale kauplusest.

Veebipoode pole Suviste veel avastanud ega kavatsegi nendega tegeleda. “Mulle ei meeldi internetist osta, emotsioon peab olema,” ütles ta. “Ma ei kujuta ettegi, et näen mingit üliägedat asja, mida tahaks näiteks üritusele selga panna, ja kohale jõudes see ei sobi. See oleks megapettumus: olen ju elevil olnud, oodates hetke, mil saan proovida.”

Kui varem mõtles Suviste päev varem välja, mida hommikul selga panna, siis nüüd haarab ta hommikul garderoobist mõne kindla lemmiku. “Juhtub sedagi, et astud kapi ette ja vaatad, et midagi pole selga panna,” sõnas ta. “Paned selga ja täpselt enne väljaminekut tunned, et see pole see. Siis kannadki midagi tumedat.”

Sättimisega ei näe Suviste hommikul palju vaeva. “Mul pole aegagi seda teha, pigem magan pikalt,” ütles ta. “Kui pean hommikul kümnest tööl olema, võin veel kell üheksa voodis olla.” Sellist luksust saab Suviste lubada tänu sellele, et elab kesklinnas ja sõidab oma Kalamajas asuvasse salongi kümme minutit.

Rohelise sillerdava jaki leidis Suviste Reservedist, seda on esinemisel kandnud sõbranna Triin Lellepki. Pluus on pärit poest Sõbralt sõbrale.

Suviste proovib iga päev eri kostüümi kanda: kapp on suur ja lai, mis need riided niisama seisavad. Ka on tal iga riietuse juurde kindlad jalatsid – neid on ligi 50-60 paari kogunenud. Enim leidub Suvistel šikke kingasid-saapaid. “Mul on üks paar tosse,” ütles ta. “Ja needki on kiiksuga: mustad Puma omad, millel jookseb peal kirjaga kumm. Seega pole päris tavaline sporditoss. Ja mul leidub ka – kuidas neid nimetataksegi? – tenniseid.”

Ka tennised peavad mingi kiiksuga olema. Näiteks kandis Suviste pildistamisel Gucci tosse, mille ostis Türgis käies. “Need on vuhvlid,” sõnas ta. “Mul pole mingit probleemi kanda järeletehtud Guccit. Nagu ütles Aldo Guccigi filmis “Gucci tragöödia”: “Ka vaestel peab olema võimalus Guccit kanda.””

Jakk, pluus ja püksid on taaskasutusest. Lustaka välimusega vale-Guccid aga Türgist. Üldiselt eelistab Suviste pigem saapaid-kingasid, kuid mõnu üksik sportliku joonega jalats on temagi kappi ära eksinud.

Kuigi Suviste armastab sädelust ja litreid, kandes neid teinekord ka argipäeval, eelistab ta tööd tehes tumedat kostüümi, visates selga musta pulloveri, kombineerides seda efektse alaosaga, näiteks nahkpükste või kaunistatud teksadega. 

Tume kostüüm on esindatud eriti just talvisel ajal, kui heledad-värvilised rõivad on pakitud suurde vanaaegsesse kohvrisse. “Mingi hetk aga väsin tumeda kandmisest ära, ma ei jaksa mustarallis osaleda,” sõnas ta. Siis ongi viimane aeg otsida välja sumadan ja talveriided taas peitu panna. “Praegu tahaks ma väga kanda sinist ruudulist pooljopet, aga ei saa, sest nii külm on, ma ei viitsi külmetada.”

Parimaid palasid on Suviste sõbrannadelegi, näiteks laulja Triin Lellepile, esinemiseks laenanud. Selleks passis hästi roheline litrijakk, mille leidis Reservedist. Tõsi, alguses oli pintsak täishinnaga, aga pidi vaid veidi ootama, kuni leidiski tee Suviste eeskujulikku garderoobi. Seal, muide, peidab ennast muu hulgas ka pulma- ja ballikleit, mis on poodides tuuritades silma jäänud, oodates seda õiget hetke, et kellelegi selga rännata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.