Kui reastada kõige tüütumad asjad maailmas, siis poliitpropagandale ja ummikus seismisele järgneb kindlasti nohu. Paraku kimbutab see praegusel hooajal pea kõiki. Piisab vaid kontoris hetkeks ringi vaatamisest, kui juba märkad kolleegi, kes käe salvrätikupaki järele sirutab.
Mida nohu endast kujutab?
Tavalise nohu ehk ninaneelupõletiku puhul räägitakse enamasti nohust, mis on viirusliku päritoluga. Enamasti kaasneb sellega ka köha, kerge kurguvalu, läbipaistev ja limajas eritis ninast, palavik ja üleüldine halb enesetunne.
Nohu puhul ei saa rääkida nii-öelda nohu ravimisest, vaid põhiliste sümptomite (tilkuv nina, kinnine nina) leevendamisest, mille tulemusel haige enesetunne paraneb. Selleks on apteegis väga lai abivahendite valik.
Kuidas sellest vabaneda?
Kui kahtlustad, et nohu on kohe-kohe algamas, tasub hakata nina võimalikult kiiresti merevee või nõrga soolalahusega loputama. Seda tuleks teha mitu korda päevas. Nii on võimalik vabaneda haigustekitajatest juba algstaadiumis ja nohu möödub kergemini kui tavaliselt.
Kui see tulemust ei anna, võib kasutada ksülometasoliini või oksümetasoliini sisaldavaid ninaspreisid või ninatilku.
Sprei kasutamisel on toimeaine jaotumine ninas ühtlasem kui tilkade puhul ja ravimi valgumine ninapõhja kaudu neelu väiksem. Kindlasti peab meeles pidama, et sprei manustamisel ei tohi pead kuklasse kallutada, samas on tilkade puhul pea tahapoole kallutamine vajalik.
Vasakusse ninasõõrmesse tilku manustades võib pead ka veidi vasakule ja paremale manustades paremale kallutada.
Tundlikel patsientidel ja ravimite pikaajalisel kasutamisel võib ravimi toime möödumisel tekkida tugev ninakinnisuse tunne, mis sunnib ravimit krooniliselt kasutama ning see omakorda võib viia nina limaskestade kroonilise turseni.
Seetõttu on oluline, et nohupreparaate kasutataks paikselt ainult vajaduse korral ning mitte kauem kui kolm kuni viis päeva.
Nohu on nimetatud ka külmetushaiguseks, kuigi sellist haigust nagu külmetus ei ole tegelikult olemas. Külmetamine võib olla soodustav tegur, aga haigestumiseks on vaja kontakti viirusega.
Looduslikud võtted raviks
Inhaleerimiseks sobivad nohupulgad või nina alla määritavad salvid-geelid, mis ühtlasi kergendavad hingamist. Sissehingamiseks võib kasutada mitmesuguseid eeterlikke õlisid.
Kasutada võib aroomiteraapias tuntud õlilampe või keeva vee anumat. Inhalatsioone saab teha ka põletikuvastase toimega eeterlike droogidega, näiteks kummeli, raudrohu, salvei, liivatee või männiga.
Koduste nohu leevendamise nipina on tuntud ka nn soe sokk. Sellisel juhul tuleb täita sokk tuleb sooja soolaga ja asetada see põskkoobastele. Hästi mõjuvad ka soojad jalavannid.