Südameapteegi blogi

Kontoritöötaja, see on sulle! Kindel viis, kuidas pääseda silmade kuivusest

Foto: iStock

Istud arvuti taga ja ühtäkki tunned, et silmad valutavad, kipitavad ja on vesised? Noh, kahjuks või õnneks pole sa ainuke.

Kontori kuiv õhk ja pidev silmi pingutav töö arvuti ja muude ekraanide taga annab silmadele suure koormuse. Silmade kuivuse ja sellest tulenevate kahjustuste ennetamiseks tasub nende eest hoolt kanda. Kuidas seda teha?

Kuidas kuivus tekib?
Silma sarvkesta katab pisarakile, mis on määrdeaineks sarvkesta ja silmalaugude vahel. Neid määrdepisaraid, mis erinevad nutmisel tekkivatest ärrituspisaratest, toodavad pidevalt silmalaud ja silmaümbruse näärmed.

Määrdepisarad aitavad hoida silma sarvkesta niiskena ja puhtana ning takistavad bakterite liigset kasvu.

Pisarakile koosneb veest, limast ja rasvast. Kui ühte neist on liiga vähe, sageli vett, ei suuda pisarad silma korralikult niisutada ja tekibki kuivustunne.

Kuiva silma iseloomustavad muu hulgas punetus, ärritus, kipitus- või põletustunne, sügelus, valguskartlikkus ja kuivus. Samuti võib tunduda, nagu oleks midagi silmas.

Mida teha?
Jäta meelde, et kuigi kuivust saab mitmel moel leevendada, on kõige olulisem püüd seda juba eos vältida.

  • Kõige lihtsam viis selleks on anda silmadele piisavalt puhkust ja pilgutada neid sageli. Kui töötad arvutiga, tee võimalusel iga tunni tagant viieminutiline paus.
  • Silmade kahjustumise ennetamiseks on abi apteegi käsimüügis olevatest silmatilkadest ja -salvidest, mille seast aitab õige valiku teha apteeker.
Vita-Pos silmasalv (5 g). Hind 11,48 €.
  • Töötades iga päev arvutiga päevavalguslampide all ning kuiva ja konditsioneeritud õhu käes, tasub nn kunstpisaraid ehk silmatilkasid.
Ocutears silmatilgad (20 x 0,35 ml). Hind augusti lõpuni soodushinnaga 7,50.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.