Sisuturundus

Tapeedimaailma trendid, mis kunagi moest ei lähe

Tapeedid on levinud seinakatted, mis on olnud kasutusel aastasadu. Neid on ühevärvilisi, mitmevärvilisi, samuti mustrilisi ja ilma mustrita.

Tapeet annab hea võimaluse kujundada ruumi isikupäraseks- ta võib täiendada sisustust, tekitada kontraste või olla neutraalne taust. Tapeete on erinevast materjalist, samuti erineb nende tootmisprotsess. Suure valiku erinevaid tapeete leiate näiteks Kaup24 veebipoest.

Pabertapeet

Klassikaline pabertapeet on tuntuim tapeedi tüüp. Pabertapeet koosneb peamiselt tselluloosist, mis on hingav materjal. Pealiskihile on trükitud muster, mis on sageli ka sisse pressitud.

Pabertapeedid sobivad ruumidesse, mis ei puutu kokku vee ja mustusega, kuna pabertapeete ei tohi üldiselt puhastada märjalt.

Fliistapeet

Pabertapeedi edasiarendus on fliistapeet, mis koosneb lisaks tselluloosile ka muudest kiududest, kuid materjali hingavus on alles. Võrreldes pabertapeediga on fliistapeet vastupidavam ja paremini puhastatav.

Fliistapeete võib kanda ka otse liimiga kaetud seinale, kuivamisel tapeet ei kahane. Niiskudes fliistapeet ei veni. Fliistapeet sobib peaaegu kõikidesse ruumidesse, kuna on võrreldes pabertapeediga paremini puhastatav.

Vinüültapeet

Vinüültapeedi suurimaks eeliseks on vastupidavus. Võrreldes fliistapeediga on vinüültapeet pestav. Head omadused on tingitud polüvinüülkloriidiga (PVC) kaetud välispinnast.

Kuid PVC-ga kaetud pind on ka vinüültapeedi suurim miinus- tegemist ei ole hingava materjaliga, mistõttu võib eritada ohtlikke ühendeid.

Vinüültapeetidel on lai värvi- ja mustrivalik, kuna tegemist on täissünteetikaga. Vinüültapeedid sobivad hea ventilatsiooniga ruumidesse ja väiksematel seinapindadel.

Fototapeet

Fototapeete on erinevatest materjalidest. Leidub nii naturaalseid kui sünteetilisi, millest tulenevad ka omadused- puhastatavus, vastupidavus, hingavus. Reeglina on fototapeet iseliimuvast materjalist, mistõttu on paigaldamine lihtne. Levinumad on paberist või fliisist fototapeedid.

Fototapeetide suurim eelis on lai pildivalik, mis teeb ruumi unikaalseks ja annab sellele isikupära. Fototapeedid koosnevad paanidest, levinud kaheksa või viis paani, harvem on neid üks või kaks.

Fototapeete ei soovitata kasutada niisketes ruumides. Laia valiku fototapeete leiate Kaup24 veebipoest.

Värvitav tapeet

Värvitav tapeet on hea lahendus eelkõige vanemates majades, kus seinte sirgeks saamine võib põhjustada probleeme, kuid on soov seinad üle värvida.

Tuntuimad on klaaskiudtapeedid, mis varjab hästi seintes olevad praod ja mida on lihtne puhastada, kuid seda materjali pole kunagi ruumidesse soovitatud.

Keskkonna- ja inimsõbralikumad on fliisist ja paberist tapeedid. Osa värvitavaid tapeete on võimalik korduvalt üle värvida.

Miks paigaldada tuppa tapeet?

Tapeeti on võimalik paigaldada erinevatele pindadele- kipsile, kivile, aga ka puidule. Samuti on tapeedi paigaldamine küllaltki lihtne ega nõua erialaseid teadmisi.

Lisaks räägib nende kasuks lihtne hooldamine- enamasti saab tapeeti puhastada käsna ja niiske lapiga, osa tapeete on ka pestavad.

Peale selle aitavad ka tapeedi mustrid varjata mustust ja seinapinna ebatasasust. Kvaliteetsed tapeedid püsivad pikki aastaid ilusana. Samuti on tapeetide eemaldamine lihtne, seega saab muuta ruumi kergesti.

Kuidas tapeeti valida?

Alati on moes neutraalsed toonid ja mustrid. Erinevad variatsioonid hallidest, beežidest ja valgetest toonidest on turvaline valik, kui soovite ajatut sisekujundust.

Samuti on hea lahendus mustriga tapeet. Suure mustriga tapeedid sobivad suurtesse ja avaratesse ruumidesse, muutes ruumi visuaalselt väiksemaks ja hubasemaks.  Horisontaalne muster teeb toa madalamaks ja laiemaks, vertikaalne kitsamaks ja kõrgemaks.

Samuti tuleks tapeeti valides vaadata ruumi- heledamad toonid teevad ruumi avaramaks, tumedad kitsamaks ja väiksemaks.

Kui valite tumeda või tugeva mustriga tapeedi, tuleks jälgida selle sobivust ülejäänud ruumiga või katta sellega vaid üks sein. Teised seinad võiksid jääda neutraalsesse toonidesse. Lisaks tuleb tähele panna, et hele mööbel paistab paremini silma tumedal taustal ja vastupidi.

Ruumis, kus on seintel palju pilte, võiks kasutada struktuur- või tekstiiltapeeti. Juhul, kui seinal on vaid üks pilt, sobib ka mustriga tapeet. Sel juhul tuleb aga vaadata, et tapeedi muster ei oleks liiga domineeriv.

Tapeedi värvide valimisel tasub jälgida ka ruumi valgust. Varjulisemates tubades soovitatakse kasutada päikselisemaid ja sooje toone, samas valgusküllastes ruumides muutuvad need toonid liiga intensiivseks. Seega soovitatakse päikselistes ruumides kasutada jahedamaid ja heledamaid toone.

Vajamineva tapeedi koguse saab välja arvutada juba varasemalt. Kõige levinumat tüüpi tapeedirull on pool meetrit lai ja veidi üle kümne meetri pikk. Kuna lõikamisel läheb kaduma osa tapeeti, soovitatakse osta 10 % rohkem kui tarvis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.