Mood, mida tunneme tänapäeval riidedisaini all, sai alguse 19 sajandi keskel. Umbes sel ajal hakati riietusele suuremat rõhku panema. Esimene teadaolev moodsa riietuse disainer oli inglise päritolu härrasmees nimega Charles Frederick Worth. Tema oli ka esimene, kes kasutas riiete eksponeerimisel modelle.

Moemaailma mitu tahku

Lisaks riietusele on moega alati kaasas käinud ka üleüldine väljanägemine. Olgu selleks siis meik, ehted või parfüümimaailm. Meigikultuur ning enda ehetega katmine on läbi aegade ning kultuuriti olnud väga erinev. Kultuurilised erinevused on tuntavad ka tänapäeval. Ühe erilisema riide- ning ehtekultuuriga on kindlasti jätkuvalt veel India.

Selleks, et kaunid ja moekad rõivad oleks kättasaadavad kõigile on tekkinud tänapäeval kiirmood. See omakorda tähendab, et mood on pidevas muutumises ning asjahuvilistel tuleb pidevalt kursis olla uusimate moeröögatustega. Kiirmoe järgi disainitud rõivaste eeliseks on nende odav hind, kuid rõivad ei pruugi seetõttu just kõige kvaliteetsemad olla. Vähese kvaliteediga riiete negatiivseks pooleks on nende eriti kiire kulumine ning materjali väljavenimine. Mistõttu nende kandmisperiood võib jääda üsna üürikeseks.

Parfüümid ja deodorandid

Parfüümide ajalugu ulatub iidsesse Egiptusesse. Seal kasutati parfüümidena eeterlikke õlisid ning isegi vaiku.

Lisaks moele ulatub 19. sajandisse ka deodorantide ajalugu, kui Ameerikas võeti kasutusele esimene aplikaator mida sai määrida kaenlaalustele. Tänapäeval on peamiselt kasutuses antiperspirandid ning rulldeodorandid. Antiperspirantide eesmärk on vähendada higistamist. Nendes leiduvad soolad blokeerivad mõneks ajaks higinäärmed ning takistavad nende higistamist.

Deodorandid seevastu hävitavad ebameeldivat lõhna tekitavad bakterid. Deodorante on välja töötatud erinevate lõhnadega ning tundikumatele inimestele ka lõhnavabasid. Seetõttu leiab erinevate toodete katsetamisel kindlasti igaüks endale lemmiku.

Tänapäeval on eriti hinnas higipulgad, mis ei jäta riietele valgeid jutte. Kellelel meist siis ikka meeldiks ringi käia särkide ja kleitidega, millel ilutsevad valged randid.

Inimesele, kellele on oluline nii higistamise takistamine kui ka ebameeldiva lõhna varjamine, sobib antiperspirant-deodorant. Selles tootes on mõlema deodorandi omadused välja toodud.

Maailm on pidevas muutumises ning sellega koos muutub ka mood. See, mis on hinnas praegu, ei pruugi olla seda juba mõne kuu pärast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.