Foto: Unsplash

Maailm on jõudsalt liikunud suunas, et langetame targemaid tarbimisotsuseid. Aina loomulikumad on mõtteviisi muutused taaskasutuse, raiskamise vähendamise ja isevalmistamise osas. Rohke tarbimine pole rikkuse väljenduseks, seda on pigem hoolimine ja nutikus.

Õmblusmasinaga õmmeldes saame pikendada rõivaste eluiga, anda neile kombineerides uue tähenduse ning teenida masina abil ja oma oskustega raha.

Õmblusmasinate valimine

Kodukasutuse õmblusmasinate hinnad Kaup24 e-poes algavad kuuekümnest eurost ja küündivad kuni seitsmesajani. Ka kõige lihtsamad õmblusmasinad võimaldavad palju, nendega saab näiteks riideid parajaks õmmelda, nööpauke ääristada, vahetada tõmblukku ning teha parandustöid, kui õmblus on rebenenud või kangasse tekkinud auk vajab lappimist.

Hinnaklassi tõusmisel lisandub funktsioone ja võimalusi kuni selleni välja, et õmblusmasinat arvutiga ühendades on võimalik tikkida pildifaili põhjal kaunis kunstiteos. Siinkohal ongi mõtlemiskoht – milliseid õmblustöid on plaanis hakata tegema?

Milliseid õmblustöid tegema soovitakse hakata?

E-kaubanduse võidukäiguga seotult eelistavad paljud ostelda endale rõivaid just internetipoodidest. Valik on laiem, tihtipeale on hindki odavam ja võimalus kohata samasuguse rõivaesemega inimest on tunduvalt väiksem. Kuid pildi järgi riideid tellides tekib oht, et riided ei istu hästi ja Aasia maade rõivanumbrid ei vasta eurooplaste numeratsioonile. Nii selgub kauaoodatud pakikese kättesaamisel, et riietele oleks vaja lisada pikkust või laiust. Tagastamine on ajakulukas ja kui tõepoolest kõik muu väga meeldis, siis saab kodusoleva õmblusmasina ja loova lähenemisega viia ise läbi väikesed parandused.

Kokkuhoiuks saab nimetada nii ise riiete parajaks tegemist kuid ka voodipesu, kardinate ja köögirättide õmblemist ning lihtsamate lõigete ja materjalide puhul ise endale ja perele omapäraste riiete õmblemist. Eesti on põhjanaabrite poolt hinnatud oma suurte ja soodsate valikutega kangapoodide poolest. Nende tegevustega ja ka kangaste leidlike taaskasutamise osas panustad raiskamise vähendamisele.

Video mõningate lihtsate nippidega algajatele on postimees.ee artiklis. Muuhulgas näidatakse, kuidas saab niiti lihtsasti läbi nõelasilma ajada.

Kuidas panna õmblusmasin teenima?

Õmblusmasina saab teenima panna oma tutvusringkonnas nii eelnimetatud tegevustega kui ka ägedate tikandite loomisega. Juba paarisajaeurostelt poolautomaatsetelt õmblusmasinatelt tasub otsida programme, mis võimaldavad tähestiku ja numbrite tikkimist. Tikanditega saab personaliseerida kandja rõivaid või majapidamisse kuuluvaid tekstiile. Toredateks katsikute kingitusteks on sünniaja tikandiga kaunistatud esemed ja tähtpäevadel südamest tulnud soovidega sõnumid voodipesul, köögirätikutel, rõivastel ja teistel tekstiilidel. Kas see võib olla isegi sammuks väikeettevõtluseni?

Uhkematel täisautomaatsetel õmblusmasinatel on võimalus mälupulga või arvuti otseühendusega luua tikandeid, mis on nii ainulaadsed kui ka väga täpsed ja on äärmiselt kaunid.

Kasutusmugavus ja hooldus

Tähelepanu tasub pöörata ka õmblusmasina suurusele ja kasutusmugavusele. Kui suurele pinnale saad planeerida masinale töökohta, milline on soovitud valgustus ja kui suurt tööpinda võimaldab masin? Kas vajaksid varrukate ja taskute õmblemiseks eraldi töölauda? Hooldusõpetused on leitavad kasutusjuhendis. Odavama hinnaklassi õmblusmasinad vajavad reeglina süstikmehhanismi manuaalset õlitamist. Kõrgema hinnaklassi masinatel on paljuski õli juba sisse pandud ja masin võtab sealt ise vastavalt vajadusele.

Kokkuvõtteks tasub õmblusmasina ost juba paarikümne kasutuskorra järel igati ära, nii rahaliselt kui ka isetegemise rõõmu kaudu. Elus tuleb ikka ette pisiparandustööde vajadusi ja selle asemel, et teenust ostma minna, saab need ise ära teha. Samuti saab minna appi enda lähedastele, kel isetegemise soont kohe kuidagi pole, ning ka raha teenima panna, kui jätkub pealehakkamist ja loovust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.