Õhtud on muutunud valgemaks ja soojemaks ning terrassihooaeg on juba käes. Hektor Light annab nõu, millele pöörata tähelepanu, et rõdu- või terrassivalgustus looks mõnusa meeleolu ja peaks välitingimustes pikalt vastu.
Loo efekt valguse ja varju vaheldumisega
Õdususe tekitamiseks on nutikas mängida valguse ja varjuga. Väga efektselt mõjub, kui valgustada mõni objekt hästi madalalt, nn peidetud allvalgusega. Hea võimalus on kasutada selleks silikoonkattega ribasid, mida saab peita näiteks terrassi, pingi või laua alla.
Lihtsaim lahendus kogu väliterrassi valgustamiseks on teisaldatavad valgustid, mille asukohta on kerge muuta. Need võivad olla nii põrandalambid kui ka suuremad laualambid.
Eriti mugav ja lihtne on õues kasutada patareiga laetavaid kaasaskantavaid valgusteid, kuid kui kaabeldus on tehtud, siis on võimalik luua õues suurepärane meeleolu ka rippvalgustitega. Miks mitte riputada õue üles lausa niiskuskindlad lühtrid?
Investeering aastateks
Kuna valgusteid on mõttekas osta pikkadeks aastateks, siis tasub tähelepanu pöörata õuelampide kvaliteedile ning uurida, kes tootjatest on spetsialiseerunud just välisvalgustitele.
See tähendab, et enne veel, kui väljavalitud ese ostukorvi sättida, peab üle vaatama, kas valgusti ikka sobib õues kasutamiseks. Sama kehtib lülitite ja pistikupesade kohta – ka need peavad olema ilmastikukindlad.
Õuevalgusti puhul on tähtsaim pöörata tähelepanu sellele, et see oleks niiskuskindel ja vastupidav ilmastikutingimustele. Õues kasutamiseks sobib valgusti, millele märgitud IP number on vähemalt 44 või suurem. Valgustit, millel on märge IP67, võib paigaldada ka veega vahetult kokkupuutuvatele pindadele. Leedribade puhul peab jälgima, et neil oleks märge IP65 või IP67.
Vali valgustile õige koht
Valgustile tuleks valida koht, kus seda keegi ei riiva ja ka tuul ei kipuks lampi ümber lükkama. Põrandalampide puhul tuleks lisaks jälgida, et selle jalg toetuks tugevale ja stabiilsele alusele ning lamp püsiks kindlalt püsti.
Õue mõeldud valgustid peaksid olema valmistatud korrosioonikindlast materjalist. Kauem peavad välisoludes vastu ning püsivad kenad näiteks alumiiniumist või roostevabast terasest tooted.
Nutikas on valida hämardiga õuevalgustid, sest nende valgustaset saab reguleerida vastavalt aastaajale ja inimese silmadele.
Meeleolu ja õdusa atmosfääri loomiseks tasub eelistada madalamaid, hajutiga kaetud, kindlasti soojema värvustemperatuuriga valgusteid. Ja muidugi on kena, kui jälgitaks sedagi, et rõdule või terrassile paigaldatud valgustus ei häiriks naabreid.
Hektor Light on aastast 1994 valgustitega tegelev firma
Hektor Lighti esindussalongidest, kauplustest ja e-poest leiate isikupärased valgustid ja saate head nõu vilunud nõustajatelt.
Tutvu täpsemalt www.hektor.ee