Vintage’i-kuninganna Kirsti Saleh: “Võiks öelda, et olen kingasõltlane”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kirju 1960-ndatest pärit brokaadist naaritsanahksete mansettidega mantel on Christian Diori looming. Soetasin selle mõned aastad tagasi New Yorgi reisil. Vintage-huvilisena külastasin loomulikult kohalikke butiike, kust ma selle ajatu ja ägeda mantli leidsingi. Olen kandnud seda mõned korrad õhtusel teatrietendusel piduliku kleidi peal, samuti teksadega. Selline kombo tõmbab teatud daamilikkust ja pidulikkust sobivalt tagasi.

Millest juhindud riideid ostes? 
Riiete ostmise juures pean kõige olulisemaks seda, et selles oleks see miski, mis mind kõnetab. Tean juba enda elukogemusele tuginedes, millised riided pigem toetavad minu natuuri, mis on aeg-ajalt pisut boheemlaslik ja heas mõttes pilla-palla.

Viimasel ajal olen ka riideid soetades kalkuleerivam. Ma ei torma kohe ostma, pigem juurdlen, millised leiud on juba olemas minu garderoobi sügavustes ja kas neid uustulnukaid on võimalik sobitada ka teiste rõivaste ja jalatsitega.

Kas on oluline bränd või hind?
Rõivaid soetades mängib eelkõige rolli kvaliteet, siis bränd ja lõpuks ka kindlasti hind. Uuemal ajal ei tähenda kallis tuntud kaubamärki ja kõrge hind kindlasti ka vastavat kvaliteeti.

Olen soetanud viimastel aastatel tuntud kaubamärkide YSL, Valentino, Prada jne rõivaid ja jalatseid soodusmüügi perioodidel. Mitmelgi korral olen toodet kätte saades pidanud kvaliteedis pettuma. Õnneks on veebis ostlemine Euroopa Liidu piires tehtud nii lihtsaks, et tagastamine on ülilihtne ning turvaline. Sellel põhjusel olen ka endiselt ustav vintage-rõivastele, sest veel paar aastakümmet tagasi toodeti ilmselgelt paremat kvaliteeti.

Kust enamasti ostad riideid?
Rõivaid soetan enamasti veebipoodidest, ka vintage-riideidSamas meeldib mulle suurlinnu külastades kolada kohalikel turgudel ja vintage-poodides. See on tõeline hasart, sest iial ei tea, millised imelised leiud sind järgmisel hetkel üllatada võivad.

Selle n-ö pidžaama on minule õmmelnud Annika Trestip, kes on minu soovide ja ideede teostaja. Kangas on ostetud Tallinnast, loojaks maailmakuulus moedisainer Elie Saab. Kingad on Prada ja ülimugavad. Kandsin seda kombot suvel nii mõnelgi korral, sest ühest küljest on topelt siidšifoonist komplekt luksuslik, kuid samas hästi mugav ja boheemlaslik.

Kust on sinu kõige ägedamad asjad pärit?
Minu garderoobi kõige hinnalisemad ja imelisemad leiud pärinevad ikkagi kellegi teise daami garderoobist, 1950-1970-ndateni. Mulle meeldivad avarad siidkleidid ja tuunikad, mis on valmistatud aastakümneid tagasi Diori või YSL-i moemajas.

Minu garderoobi ehib ka 1960-ndatest pärit Jean Patou siidikleit.

Milline riideese on sul kõige kauem olnud?
Minu garderoobis on kindlasti rõivaid, mis on soetatud paarkümmend aastat tagasi, kuid järjepidevalt ma neid ei kanna. Kottides seisab mul hulk rõivaid erinevatest ajastusest, mis ootavad enda uut ja õiget aega. Hetkel on taas aktuaalsed 1990-dad ja nullindad, seda kõike sisaldab minu garderoob juba eelnevast ajast.

Jälgin huviga, kuidas need rõivad, mis mind kaunistasid rohkem kui 20 aastat tagasi, toob täna sära silmadesse minu tütre põlvkonnal, kes on praegu samas eas kui mina toona.

Milline riideese on su kõige lemmikum?
Mul ei ole otseselt ühtegi kõige lemmikumat riideeset. Ilmselt on minu ühtedeks suurteks lemmikuteks kampsunid ja polod, sest neid on mul ülipalju. Kuna elame sellisel laiuskraadil, kus paraku on läbi aasta kehv suusailm, siis kvaliteetseid kašmiir- ja alpakavillaseid kehasoojendajaid ei saa iialgi küllalt. Kombineerin neid erinevaid kampsuneid pükste, seelikute ja ka kleitidega. Need on tõeliselt asendamatud.

Keep on YSL-i oma ja pärit 1970-datest. Soetasin selle aastaid tagasi ühelt Pariisi reisilt, sealsest vintage-poest.
Olen seda aeg ajalt küll kandnud, kuid hetkel tunnen, et järjekorras võiks olla keegi järgmine õnnelik, kes selle keebi enesele võiks saada. Keep on saadaval Fankadelikus. Jalas on mul Maison Margiela saapad, mis on olnud samuti minu kogus mõned aastad. Soetatud on need ülipikad saapad veebipoest nii, nagu ka minu mugavad pikad Bally kindad, mis pealt on kaetud lambanahaga. Need on tõeliselt mõnusad, kui soovid kanda keepi või midagi, millel on kolmveerand varrukad.

Mis tüüpi riideid või aksessuaare on su riidekapis kõige rohkem?
Minu garderoobist leiab kindlasti omajagu kingi. Võiks öelda, et olen kingasõltlane, sest neid on mul tõesti palju. Samas vanuse lisandudes ei tee ma enam kergekäelisi oste kõrgete ja ülikõrgete kontsade vallas. Sellised kingi on tõesti väga ebamugav kanda, nii on need rohkem minu garderoobi eheteks ja teistele välja laenutamiseks.

Mis on kõige kallim riideese või aksessuaar sinu garderoobis?
Ajas kasvava väärtusega on kindlasti Chaneli ehted ja käekotid. Juba praegu võib öelda, et sellised esemed on kindlasti parem “pensionisammas” kui fondid, mida agaralt reklaamitakse. Peale selle on ka neid ka endal kena kanda.

Millist värvi riideid on su riidekapis kõige rohkem?
Minu riidekapp sisaldab kindlasti kõige rohkem musta värvi rõivaid, kingi ja kotte.

Must on nii kuninglik ja samas ka universaalne värv. Sinna juurde annab sobitada lõputult värvilisi aksessuaare. Peale selle on minu juuksevärv üsna silmatorkav, seetõttu “rahustan” üldmuljet mustaga.

Siidist kimono kinkis eelmisel aastal mulle minu tütar Liisa-Chrislin. Kandsin seda suvel korduvalt nii pidulikel kui ka vähem pidulikel sündmustel. Taas kord väga mõnus kehakate, mida on võimalik ka visata endale teksade peale. Kingad on väikese kiiksuga 1920-ndate stiilis Sanayi 313 brändilt, mis loodi paar aastat tagasi Türgis ja on hoogsalt vallutanud fashionista’de südameid kogu maailmas. Kannan neid kingi eriti pidulikel puhkudel.

Kui palju on su riidekapis Eesti disaini?
Kahjuks ei ole minu garderoobis nii palju Eesti disaini, kui võiks olla, sest Eesti kunstnikud on väga kreatiivsed. Mul on siiski mõned rõivad Aldo Järvsoolt ja ka teistelt noortelt kunstnikelt, kellest on kindlasti sirgumas tulevased kuulsused.

Kui palju kannad enda loomingut?
Kuna ma ise oma ideid niidi ja nõelaga teostada ei oska, siis abistab mind selles vapustavalt andekas Annika Trestip. Kõik minu ägedad individuaalõmbluses valminud rätsepatööd on tema käte alt tulnud. Annikal on väga täpne silm ja laitmatu maitse, mis ühtib minu omaga. Samuti on ta väga osav konstruktor, nõnda on meie koostöö üsna viljakas.
Mul on äärmiselt hea meel, et Annika aitab mul teostada ideid, mis vahel ei olegi nii lihtsad.

Etro kaubamärgi sametkangast kostüüm on taas loodud Annika Trestipi poolt. Kostüüm on ülipidulik oma maksimaalselt laia püksiosa poolest, materjal on tõeliselt luksuslik. Kostüümi juurde valisin klassikalised Christian Louboutin’i kontsakingad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.