Uudis

Viis Eesti raamatut, plaati ja filmi, mida välismaal elavatele sõpradele külla minnes kaasa võtta

Eesti muusika suurnime Arvo Pärti ei peaks tegelikult kellelegi tutvustama – aga tema looming üllatab tegelikult ikak veel paljusid. Vaimustavaid raamatuid, plaate ja filme  Eesti loojatelt – mis on suurepärased kingitused – leiab Tallinna kauplustest veelgi. Milleks viia järjekordne Eesti fotoalbum, kui internet on neid pilte täis – Eesti autorite põnevad raamatud ja filmid rõõmustavad kõiki palju rohkem ja õnneks on neid ka juba palju tõlgitud!

1. Apothecary Melchior and the Ghost of Rataskaevu Street 

Indrek Hargla,  Peter Owen Publishers

Tegemist on teise osaga Eesti ajalooliste krimiromaanide suurmeistri Indrek Hargla gooti kriminaalromaanide sarjas, milles keskaegse Tallinna mõrvu lahendab apteeker Melchior. Iga lauset Tallinna ajaloo kohta võib võtta sama usaldusväärselt kui ajalooraamatute omi.

Ent ka lugu ise on põnev: Tallinn anno Domini 1419. Kolm inimest on näinud Rataskaevu tänavas viirastust ja pärast on nad leitud surnuna. Mis ühendab neid kolme – tornipealikku, prostituuti ja flaami maalikunstnikku – kummitava majaga Rataskaevu tänavas, kus aastakümneid tagasi olla toimunud hirmsad mõrvad?

2. THE BEAUTY OF HISTORY 

Viivi Luik , Norvik Press

Eesti kaasaegse klassika üks tähtteoseid “Ajaloo ilu”. Romaan on suur ajastuüldistus, eesti kirjanduse üks esimesi sügavalt kosmopoliitseid teoseid. Põhiosa tegevusest toimub Riias, taustaks on 1968. aasta sündmused Prahas. Teos tõusis juba oma esmailmumisel kitsast eesti kultuuriruumist kõrgemale, tabas ajastunärvi, tegi võimsaid üldistusi lähtudes Euroopa ajaloost ja on tänaseks tõlgitud 14 keelde.

3. ARVO PÄRT – DEER’S CRY (VOX CLAMANTIS) (2016) CD

4. VALGUSESSE – 8 shiny tracks from Estonian Radio archive 

Frotee Records annab välja Eesti Raadio arhiivist leitud pärleid. Disko, soul, fusion, jazz, idealpop, reggae, psych pop on stiilid, mis selle nime taha koondujaid köidavad.

5. MANDARIINID (2014) DVD

Mitmeid auhindu võitnud mängufilm «Mandariinid» on sündinud Eesti ja Gruusia koostöös.  Tegevus toimub 1992. aastal Abhaasias. Abhaasid sõdivad, et Gruusiast lahku lüüa. Põline eestlaste küla maalilises paigas mägede ja mere vahel on tühjaks jäänud, sõja lähenedes on eestlased oma ajaloolisele kodumaale tagasi pöördunud.

Külla on elama jäänud vaid Ivo (Lembit Ulfsak) ja tema naaber, mandariini-istanduse omanik Margus (Elmo Nüganen). Ka Margus kavatseb Eestisse sõita, aga alles pärast seda, kui mandariinisaak on korjatud. Sõda jõuab külani, toimub grusiinide ja abhaaside verine lahing ja lugu algab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.