Üheksa asja, mille peaksid alati keemilise puhastusse viima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Unplash

Riideetiketil olevale juhistele on oluline tähelepanu pöörata, eriti kui on pesemise aeg. Paljud meist võtavad lauset “dry clean only (ainult keemiline puhastus – tõlkes)” väikese soovitusena, kuid tegelikult peaks seda võtma sõna otses mõttes, kui tahad, et riiete eluiga oleks pikem.

Selleks et aidata teil oma elu natuke lihtsamaks muuta, koostasime nimekirja esemetest, mida tuleks alati keemilisse puhastusse viia.

1. Kõik kaunistustega riideesemed
Kaunistused (näiteks litrid, helmed ja needid) on enamasti õmmeldud riietele käsitsi, nii et pesumasinas pestes võib tulemuseks olla katastroof. Keemline puhastus tagab sügavpuhastuse detaile rikkumata.

2. Tumedat väri siid
Kuigi mõned siidkangad taluvad käsitsi pesu, on tumedamatel toonidel kalduvus värvi anda ja määrida seeläbi teisi asju. Et seda kindlaks teha, tehke väike osa enda siidesemest märjaks ning seejärel kuivatage seda valge paberrätikuga. Kui see jätab värvi maha, viige see parem keemilisse puhastusse.

3. Ülikond
Kui vee ja svammiga väikeste plekkide eemaldamisest enam ei piisa, siis on aeg viia oma ülikond (eriti villane!) keemilisse puhastusse.

4. Kõik plisseeritud asjad
Sellest pole mingit kahtlust: kui su riidesemel on plissee, tuleb minna keemilisse puhastusse. See mitte ainult ei säilita voltide kuju, vaid lisab neile värskust, kuna enamus kohtades on ka spetsiaalsed plisseemasinad.

5. Eriti plekilised esemed
Vahet pole, kui plekiline või määrdunud su asjad on, professionaalne puhastaja koos võimsate vahenditega saab kõigest võitu.

6. Haprad või sünteetilised materjalid
Kuigi mõned etiketid lubavad käsitsi pesu, siis jäta meelde, et  haprad sünteeskiud, näiteks kunstsiid ja šifoon, tõmbuvad kuumusega kokkupuutel kokku. Seega jäta need parem professionaalide hoole alla.

7. Kõik vooderdusega esemed
Üks lihtne reegel, mida meeles pidada, on see, et kõike, millel on korralik vooder, olgu selleks kleit, jakk või seelik, peab keemiliselt puhastama. Nimelt võib vesi voodri lahti harutada.

8. (Seemis)nahk
Kuigi mõned väidavad, et võid seda pesta kodus, siis pigem karta kui kahetseda: vii oma lemmikjakk ikkagi puhastusse. Vastasel juhul võib kõik lõppeda ääretult õnnetult ehk su esemele tekivad praod või see tõmbub üldse kokku.

9. Karusnahk
Karusnahk, mille all on omakorda nahk, peab leidma kindlasti tee keemilisse puhastusse. Põhjus on selles, et nahk tõmbub kuivades kokku, kui on eelnevalt veega kokku puutunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.