TOP 7 spirituaalsed paigad Eestis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tamme-Lauri Tamm. Foto: Visit Estonia

Eestlased tajuvad looduses nii esivanemate lähedust kui ka looduse enda pühadust. Meie kaaslasteks on mütoloogilised olendid ning meie iidsed pühapaigad kaitsevad meid ka täna. Mõned ristiusu saabumisega lisandunud kohad on aga samuti võimsa auraga ja kes tahab oma mõtteid ja hinge puhastada palverännakuga, ei pea selleks sugugi Hispaaniasse reisima.

7. Vastseliina palverännaku teekond
Juba keskajal sai Vastseliina Piiskopilinnusest palverännakute sihtpunkt Liivimaal ning palverändurid said paavst Innocentius VI käsul 1 aasta ja 40 päeva patupuhastust. 2012. aastal rajati Pirita kloostri eestvedamisel kultuurilooline palverännutee Maarjamaa ühest otsast teise, Piritalt Vastseliina. Siin käib inimesi, kes soovivad patupuhastust, neid, kes usuvad pühakoha imelisse tervendamisjõusse ning ka lihtsalt neid, kes soovivad teekonnal sügavamalt enda sisse vaadata.

6. Tamme-Lauri tamm
Urvaste vallas asuv Tamme-Lauri tamm on pühapuu ning Eesti jämedaim tamm. Tamme ümbermõõt 130 cm kõrguselt mõõdetuna on 8 meetrit ja vanust üle 700 aasta. Tamme-Lauri tamm olla oma nime saanud tulejumal Lauritsa järgi, kes tammes elavat ja ümbruskonna taludele õnnetust ja kurja, kuid vahel ka head saatvat. Tamme lähedal olevat talu kutsutakse samuti Tamme-Lauriks.

5. Pirita Klooster
Vanast on säilinud vaid varemed, kuid 15. sajandi alguses oli see suurim nunnaklooster kogu Vana-Liivimaal. Praeguseks on varemetest saanud armastatud kontserdipaik, kus toimub erinevaid üritusi, sh ka augustikuine Birgitta Festival. Pirita kloostris elab praegusel ajal kaheksa nunna, kes on tulnud siia üle maailma ja õppinud eesti keelt. Muide, eesti keeles laulavad nad ka jumalateenistustel. 2001. aastal sai valmis uus kloostrihoone, kus on kabel, raamatukogu, külalistemaja ja konverentsiruumid, mis on üldsusele avatud.

Pirita klooster. Foto: Scanpix

 

LOE KA: Kolm Eesti kloostrit, kuhu saad minna ka nunnaks hakkamata

4. Suur ja Väike Taevaskoda

Taevaskojad Ahja jõe ürgoru kallastel on Lõuna-Eesti ühed külastatumad turismiobjektid. Ahja jõe maastikukaitseala kauneima osa moodustavad siinsed liivakivikaljud ning ürgne jõgi.
Taevaskoja legendid pajatavad koobastest ja salakäikudest, kuraditest ning kuldkammiga näkineiust.

Foto: Visit Estonia

3. Pühajärv
Järve õnnistas 1991. aastal dalai-laama Tendzin Gjatso ja seda tähistab puuskulptuur Pühajärve pargipoolsel kaldal.
Aga järve nimi oli Püha juba enne dalai-laama visiiti. Ühe legendi järgi sadanud järv taevast maapeale, kui inimesed pühas tammikus seda taevas nägid ning selle kohinat kuulsid ja üks nende seast öelnud: “Kohiseb teine taevas nagu meie püha tammik maa peal.”

2. Jaakobitee
Jaakobitee on osa kuulsast Camino de Santiago palverännakuteest, mis viib Santiago de Compostela linna Hispaanias. Eesti Jaakobitee algus on Tallinnas, see viib läbi Pärnu-Jaagupi Riiga ning sealt edasi läbi Euroopa juba Santiago de Compostelasse.

1. Pühtitsa Jumalaema Uinumise nunnaklooster
Kuremäel asuv klooster on ainus toimiv vene õigeusu nunnaklooster Eestis. Klooster asutati alles 1891. aastal, kuid iidsetel aegadel oli siin eestlaste hiiepaik ja ohvriallikas. Allikat peetakse tema tervendava vee poolest pühaks. See on omaette maailm, mille väravad on külastajatele avatud.

Kuremäe klooster. Foto: Visit Estonia

 

Allikas: Puhkaeestis.ee

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.