Uudis

TOP 5 linna Lätis ja Leedus mõnusaks suviseks nädalalõpuks

rendipaadid Kaunase järvel. Foto: Vida Press

5. KAUNAS, Leedu

Vilniuse lennujaama remont sel suvel sunnib aga lennukeid maanduma Kaunases, ka Nordica omi. Nemunase ja Nerise jõgede kohtumispaigas asuv Kaunas on tudengilinn, kus nooruslik elurõõm ei vaibu ka suvel.

Parim suvine festival: Kaunase jazzifestival toimub ühel ajal meie Jazzkaarega, jättes suve klassikalise muusika festivalide päralt Pažaislis Music Festival on kogu Leedu kõige suurem ja silmapaistvam klassikalise muusika festival, täites kõik suve kuud tegelikult palju enama kui klassikaga – kavas on ka palju jazzi, vokaalmuusikat ja kammermuusikat. http://www.pazaislis.lt

Parim plaan vihmaseks päevaks: Kaunas on täis suurepäraseid muuseume, milles omapäraseim on kahtlemata Kuradite muuseum – selle väljapank koosneb 3000 saatana kujutisest, mis kõik kuulusid kunagi maastikukunstnik Antanas Žmuidzinavičiuse (1876–1966) erakogusse.
http://www.ciurlionis.lt

Gurmee-elamus: Kaunas ei ole linn, kuhu sõidetakse toidu pärast, aga gastropubi HopDoc, eriti selle suveterrass vanalinnas, päästab kindlasti teie reisi ja jääb heas mõttes meelde. www.hopdoc.lt

Parim hotell: Hof Hotel on Kaunase südalinnas jalakäiate tänava ääres, mis tähendab vähe automüra ja palju kohvikuid-poode kohe ukse all. Interjöör on mõnus – midagi jalustrabavat Kaunasest niikuinii ei leia – teenindus ja eriti hommikusöök saavad aga väga kõrged puntkid. Kahese toa hind on suvel kesmiselt 72 eurot.

Kaunase kesklinn. Foto: Vida Press

4. RIIA, Läti

Hipsteri-faktor: Miera ieala on vähemalt ühe edetabeli järgi maailma kõige hipsterlikum koht ja selles veendumiseks pole vaja muud, kui asutda sisse mõne selle tänavaäärse kohviku uksest, näiteks Rocket Bean Rostery omast. See on newyorgilikult mõjuv koht, kus hõljub õhus parima kohvi lõhn. Kohvik röstib oma oad ise ja neid saab ka kaasa osta. Uksed avatakse igal hommikul juba kell 8, kui ahjust tulevad ka esimesed värsked saiakesed ning erinevalt teistest Riia kohvikutest, mis on keskendunud ainult kohvile, pakutakse seal ka väga mõnusaid roogi.

Parim plaan vihmaseks päevaks: Maailmas pole palju turge, mis UNESCO pärandi nimekirja on jõudnud – aga Riia keskturg on sellega hakkama saanud. Kunagi varem pole kultuur või ajalugu nii maitsev olnud! Neljast suurest hallist ja vabaõhualast koosnevat Riia keskturgu külastab iga päev 80 000–100 000 inimest – nende hulgas on nii tippkokad, koduperenaised kui gurmaanid kõikjalt maailmast. Sinna tasub minna isegi siis, kui see pole toit, mis teid köidab – Riia keskturg on palju enamat kui lihtsalt turg.

Gurmaanide Riia: Me juba ütlesime seda, et minge turule! Lätlased on hullud suitsutatud toidu järele, olgu see kala, kana või juust. Ja tänu sellele ka meisterlikud suitsutajad. Sellist suitsukana, nagu saab osta Riia Kesturult, ei saa kusagilt mujalt maailmast. Terve kana on ilus ja tumekuldne, maitstes mahlakas ja ürdine.
Aga hotellitoas seda üksi järada on ka veider, eriti veel arvestades, et Läti kaasaegse köögi maitsed on päris põnevad. Parimad kohad nende nautimiseks on Läti kuulsaima koka Martins Sirmaisi restoranides 3 Pavaru Restorans ja Restaurant 3. Sirmais teab, kust ja kuidas parimad toiduained üles leida.

Parim hotell: Pullmann Hotels & Resorts avas eelmisel suvel Riias oma esimese luksushotelli. Riia vanalinnas avatud hotellis on 155 numbrituba, kolm restorani ning Fit&Spa Lounge. Austust kohaliku pärandi vastu väljendavad ratsaspordiga seonduvad kujunduselemendid, millega viidatakse parun von Münchauseni tallidele, mis asusid seal 18. sajandil. Ajaloolistele detailidele vastukaaluks on interjööris tähtsal kohal modernse kunsti ja kaasaegse disaini elemendid. Kombineeritult loovad sellised kaks küllaltki vastandlikku poolt unikaalse atmosfääri.

Riia vanalinn. Foto: Vida Press

3. VILNIUS, Leedu

Maailmapärandi faktor: Vilniuses on üks Kesk ja Ida-Euroopa suuremaid ja ilusamaid vanalinnu, mis on kantud küll UNESCO Maailmapärandi nimekirja, ent väga väheste inimeste reisikalendrisse. Aga võiks olla, sest Vilniuse vanalinn on üks Ida-Euroopa suurimaid – 360 hektarit ja mahutab endas rohkem kui 1000 kaitse all olevat objekti lossidest kirikuteni. Ja ärge muretsege, nende vahele mahub ka hulk merevaigupoode ja restorane.

Parim plaan vihmaseks päevaks: Vilniuse vanalinnast teisel pool Vilnia jõge asuv Užupis ei ole mahutunud arusaamatul põhjusel maailma kõige hipsterilikumate asumite edetabelisse. Ometigi on see hipsterite linnaosade pioneer. Selle atmosfääri on küll võimatu kuhugi edasi kanda, kuid vähemalt Užupise põhiseaduse 41 punkti on ammendamatuks inspiratsiooniallikaks kõigile, kes vajavad mõtteid, millega täita oma kodus, kohvikus või stuudios inspiratsiooniseinale riputatud tahvel.

Gurmaanide Vilnius: Vilnius ei ole esimene koht, mis gurmeereisi sihtkohana pähe tuleks, aga kartulitaignas lihapirukatest on nad tõesti mitu väga pikka sammu edasi astunud. Restoran Telegrafas pakub austrimenüüd ja restod Kichen, Lauro Lapas ja Linas Samenas ei valmista pettumust ning veinibaare on lihtsalt kadedaks tegevalt palju.

Parim hotell: Kempinski Hotel Cathedral Square avati neli aastat tagasi, kuid läks vaid aasta, et see kõikide hotelliedetabelite tippu jõuaks. Katedraali kõrval asuv 96 toaga hotell vanas telegraafimajas – mis muuseas on ühel ajahetkel tegutsenud ka hotellina New York – on parima võimaliku asukohaga ja juba kiidetud austrimenüüga restoraniga, ent sügisõhtutel ei ole siiski ahvatlevamat kohta selle pisikesest luksuslikult spaast.

Vilniuse vanalinn. Foto: Vida Press

2. LIEPAJA, Läti

Liepaja on igivana sadamalinn, mis on suvel nii roheline, lilli ja lilleskulptuure täis, et linnapuhkuse tunnet ei tekigi.

Parim suvine festival: Summersound on kogu Läti suurim suvine muusikafestival, mis toimub 28.-29.juulis ja toob kokku hulga rahvusvaheliselt tuntud popmuusikuid.

Parim plaan vihmaseks päevaks: Karosta vangla, millest osa on avatud ka hotellina (pigem küll on hostel õige määratlus) on täna nii vaba sisse- kui väljapääsuga ja pakub ohtralt tegevusi. Midagi sarnast meie Patareile – Karosta oli sõjaväevangla, kust mitte kellelgi kunagi põgeneda ei õnnestunudki.

Gurmee-elamus: Kursas Putni on võibolla ennekõike atmosfääri ja kohvielamus – aga ka toit on väga hea.
Suvel on lauad idüllilises aias, kus on tihti ka mõni kontsert. Frica Brivzemnieka iela 28

Parim hotell: Vanas mereäärses juugendvillas asuv Roze on üliromantiline – aga samas mitte imalalt nunnu. Kahese toa hind algab suvel 60 eurost, hotellil on ka kolm eraldi sissepääsuga apartementi, millest suurim mahutab neli inimest (145 eurot/öö).

Liepaja. Foto: Visit Latvia

1. PALANGA, Leedu

Päikesepaisteliste päevade arv on selles mereäärses linnas Leedu suuremaid. Talvel peamiselt pensionäridest elanikkonnaga merevaigupealinn kasvab suvel suureks nii arvult kui vaimult.

Parim suvine festival: Palanga küle all Nidas toimub iga aasta juuli lõpus-augusti alguses Nida Jazz marathon, mis on nii oma asukoha (rannal majaka kõrval!) kui artistide tõttu üks imelisemaid Euroopas.

Parim plaan vihmaseks päevaks: Merevaigu muuseum. Tallinna vanalinna suveniiripoed, mis kruiisituristidele kilodega merevaiku maha müüvad Eesti suveniiride pähe, on meie suhte selle imelise looduse anniga ära rikkunud. teate – merevaik võib olla pööraselt ilus! Sellest saab teha imeliselt elegantseid ehteid, tõelist kunsti. Kasvõi juba selle avastuse pärast tasub Palangasse sõita.

Gurmee-elamus: 1925 Baras asub Palanga peatänava hullusest natuke eemal ja nagu nimi vihjab, on gurmaane rõõmustanud juba alates aastast 1925. see on pigem tavern kui restoran, piisavalt elegantne ja piisavalt vaba, et suvestressi ei tekiks.

Parim hotell: Palanga hotellidel võib jääda puudu isikupärast, aga vähemalt ei jää neil puudu luksusest. Palanga SPA Luxury Hotel on mõnusa asukohaga ja lisaks massaažidele-hoolitustele täidavad selles päikeselises linnas halva ilma korral päeva ka sisebasseini ääres veedetud tunnid.

Palanga rand. Foto: Vida Press
Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.