TOP 3 kohta suviseks linnapuhkuseks, kuhu Tallinnast otse saab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Viin. Foto: Vida Press

Varssavi

Poola pealinn on ilmselt üks kõige põhendamatult alahinnatud sihtkohti eestlaste silmis. Ent tänu Nordica ja LOTi koostööle tekkinud suurepärasele ühendusele on sinna vägagi põhjust sõita!

Varssavi. Foto: Vida Press

Hispterifaktor:
Praga, mis varem oli Varssavi kõige kriminaalsem linnaosa, on nüüd koht, kus noored ja trendikad kogunevad. Kunstigaleriisid on igal tänaval, nagu ka baare ja restorane. Mine vaata kindlasti üle Czułość Gallery, Euroopa üks ekperimentaalsemaid kunstiruume.

Muuseumi-moment:
Varssavis paiknev Poola juutide ajaloomuuseum POLIN valiti möödunud aastal Euroopa parimaks muuseumiks ja põhjusega. Poola juutide ajalugu on üle kümne sajandi pikk, mistõttu pole vaja karta järjekordset holokausti muuseumit, seal on vaadata palju enam. Ka tolmu koguvaid vanu esemeid on vähe, ohtralt on aga nutikaid lahendusi. www.polin.pl

Gurmaanidele teadmiseks:
Poola traditsiooniline köök pole ehk kõige suurem elamus, kui te just ei lähe üliglamuursesse Fukiera’sse, kus kõrvallauas võib vabalt istuda mõni superstaar. Hedosnitlikke elamusi pakuvad ka restoranid nagu Boathaouse – 10 minutilise sõidu kaugusel kesklinnast jõe ääres asuv vahemere kööki pakkuv oaas, mille aias juba hiliskevadel istuda saab. Ent see kõik on pigem kallis.

Parim hotell:
H15 on butiikhotell, mille interjöör on sama muljetavaldav kui maja ajalugu – tegemist on muljetavaldava hoonega Varssavi südalinnas, kus kunagi asus Nõukogude Liidu saatkond. Nõuka-nostalgia otsijatel pole sinna asja, väljapeetumat ja elegantsemat hotelli on Poolast raske leida.

Viin

Euroopa üks väärikama ajalooga linnu elab suvel Doonau ja selle kanali ääres tõelist rannaelu. AirBaltic lennutab väga mugavalt ja soodsalt kohale.

Viin. Foto: Vida Press

Hipsterifaktor:
See kõlab uskumatult ja üliakadeemiliselt, aga kõige lahedam koht Viini lõputus hipsteriparadiiside rivis on kvartal nimega Museumsquartier (www.mqw.at) – nagu nimi reedab, on seal hulk muuseume. Ent seal näeb ka kõige nüüdisaegsemat teatrit ja tantsu, hoovi peal võib juua õlut või lihtsalt lamamistoolides päevitada ning raamatut lugeda, osa näitusi ulatuvad isegi tänavale. Rääkimata siis muuseumidest, mille hulgas on kahtlemata kõige ägedam moodsa kunsti muuseum MUMOK.

Maailmapärandi-moment :
Viin kuulub 2011. aasta oktoobrist UNESCO mittemateriaalse maailmapärandi hulka. Kuskil mujal maailmas ei ole nii väljapeetud kelnereid, sellist hubasust ja traditsioone ning nii hulgaliselt kohvisorte kui Austria pealinnas. Igal juhul on tervitatav, et maailmapärand ei esine ainult varemete kujul, vaid võib saabuda lauda ka Viini saiakese näol!

Viini legendaarne vaateratas võiks samuti maailmapärandi nimistusse kuuluda. Foto: Vida Press

Gurmaanidele teadmiseks:

Šnitsel. Saiakesed. Spargel kevadel, hea seegi. Õnneks kuulub Viini juurde ka vein ning linna enda viinamarjaistanduses valmistatakse spetsiaalset Viini veini Wiener Gemischter Satz. Restoranipuudust linnas ei ole, kohvikutest rääkimata, aga ikkagi kogunevad kõik sööma turule ‒ Naschmarktile ‒, kus nädalavahetustel tärkab juurviljalettide kõrval suur vanakraamiturg ja kus kunagised müügikioskid elavad uut elu restoranidena.

Parim hotell:
Hotel Daniel on uue aja disainipärl. Katuse kohal ripub paadiskulptuur ning loomulikult on neil oma väike urbanistlik aed, kus kasvavad ürdid ja köögiviljad ning kust külalised otse põõsast midagi ampsata võivad. Interjöör on pigem skandinaavialikult šikk kui habsburglikult lopsakas – mis on ju ainult hea.

Bratislava

Slovakkia pealinna saab kõige mugavamalt, kui lennata Viini – selle lennujaamast sõidab buss Bratislava kesklinna tund aega ja busse sõidab tihti.

Bratislava. Foto: Vida Press

 

Hipsterifaktor
Kesklinna kaunid Austria-Ungari mõjudega linnavillad (mõned küll natuke kulunud, teised see-eest väga uhkelt säramas) üllatavad igaüht, kes arvasid end olevat saabunud kuhugi väiksesse halli Ida-Euroopa linna. Laurinská tänav on väga värvikas kogum trendikaid kohvikuid ja poode, mille sisu meenutab vägisi disaini aardelaekaid. Ühe maja erinevatest ustest algavad Slowatch ja Slávica tähendavad ikkagi tõusu sügavast teadmatusest nüüdisaegse disaini kõrguste vallutamiseni. Need on ohtlikud poed krediitkaartidele, eriti kui ehtedisain päris ükskõikseks ei jäta.

Maailmapärandi-moment:
Bratislava ajalugu on pikk nagu Doonau – seal on olnud terve igaviku nii keltide, roomlaste, sakslaste, ungarlaste, juutide kui ka loomulikult slovakkide endi kodud. Kõik, kes tänaseks lahkunud, on endast maha jätnud midagi ilusat – olgu see siis kaunis maja või võimas kindlus. Aga ometi pole seal mitte midagi, millega pääseks maailmapärandi nimekirja.

Gurmaanidele teadmiseks:
Mõistliku hinnaga kohvikud ja veinid, mille tarvis algavad viinamarjapõllud kohe linna servast, ei ole Bratislava ainus võlu. Söögikohtade valik on lai ja nende menüü modernne, nii et jääbki natuke segaseks, kas traditsioonilisi toite keegi üldse veel sööb (ja mis need olla võiks). Minge julgelt Laurinská tänava Urban House’i, mida täidab eranditult hea maitse: uus ja vintage-mööbel, hea kohv, mõnus menüü ning kadestamisväärse sisuga raamaturiiul. Õhtuti, vähemalt nädalavahetustel, muutub see ka väikeseks kontserdipaigaks.

Parim hotell: 
Marrol’s on kõike seda, mida Bratislava isegi: väike, hubane, eklektiline. Sellel on šikk interjöör, kus on kasutatud palju 1920. ja 1930. aastate disaini ning esemeid. See pakub vana aja luksust, mida muidu ainult filmides näeb – näiteks valgete kinnastega uksepoissi ei kohta maailmas enam kuigi paljudes kohtades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.