Tartu tänavakunsti sõidetakse vaatama igast maailmanurgast
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
“Kui käisin 2013. aastal esimest korda Berliini tänavakunsti tuuril, tabas mind selguse hetk – ma tahan teha sama! Jutustada lugusid, viia inimesi põnevatesse paikadesse ja pakkuda neile unikaalset kogemust,” räägib Eestis ainsana regulaarselt tänavakunsti tutvustavaid eksukrsioone korraldav Salme Kulmar.
“Kuna minu kaks kirge on reisimine ja tänavakunst, viis asjade käik selleni, et hakkasin tegema 2014. aasta sügisel Tartus tänavakunsti tutvustavaid tuure ning üha kasvav nõudlus viis selleni, et 2016. aasta suvel sündis Tartu Pseudo Tours.”
Aasta tegutsenud firma ekskursioonid viivad külalise radadele, millele ei pruugi iga päev sattuda; teisalt aga on eesmärk tutvustada külalisele kohalikku kultuurimaastikku just nõnda, nagu seda kogevad kohalikud. Sealjuures tehakse tuure ka kohalikele endile – eestikeelset huviretke on tellitud nii sünnipäevakingituseks kui klassiekskursiooniks.
“Tänavakunsti ekskursioonidel avastame lisaks maalidele seda, mis visuaalse poole varjus peitub, lubame endal ümbruskonnaga tutvumise eesmärgil sinna ära eksida,” tutvustab Salme Kulmar “töömeetodeid”.
Näiteks ei piirdu populaarne The Twisted History Tour vaid Tartu ajalooga ja külalised jõuavad lõpuks ikka mõnda Tartu kultuurimaasikule omasesse kunstirohkesse paika.
Täiesti avastamata Poola rajad keset Tartut
Seejuures ei tööta giidina üksnes kohalikud. Huvitavate ideedega on rikastanud tuuride valikut giid Agnieszka Kunz, kes on pärit Poolast. Tema tuur “Poola radadel“ käib sõna otseses mõttes mööda Poola radasid ja avab täiesti tundmatu lehe igapäevases Tartus.
Agnieszka korraldab ka ajalooteemalisi orienteerumisi, kus külaline saab kuulata ühtaegu tuuri ja teisalt tuleb tal täita ülesandeid ning õppida enda nutikusega linna tundma. Kõik need tuurid on loodud eesmärgiga pakkuda külastajale kogemus, milles ta saab avastada, õppida ja mõista (nii ajalugu, linnaruumi kui tänavakunsti).
“Kõige populaarsem tuur on vaieldamatult tänavakunsti oma,” kinnitab Kulmar oletust, et Tartu ei erine selles osas teistest Euroopa linnadest, kus sarnaseid alternatiivseid ekskursioone on juba üle kümne aasta tehtud. Teenäitaja selles valdkonnas on olnud mõistagi Berliin, kus Alternative Berlini nime all alustati tänavakunsti tuuridega 2006. aastal. Järgemööda lisandusid Alternative London, Alternative Budapest ja paljude teised linnad.
Kuna tänavakunst on (veel) valdavalt anonüümne, tekitab see inimestes huvi. Mis oleks parem viis teadmisjanu kustutada kui tuuril seigeldes?
“Marsruut otseselt ei muutu, sest töid siiski üle ei kaeta. Kui see peaks juhtuma, siis enamasti kaetakse ikka uuega,” kirjeldab Kulmar Tartu tänavakunsti “galeriid”.
Pigem loovad nad erinevaid marsruute kliendi soovist lähtuvalt, kui soovitakse näiteks mingis kindlas rajoonis tuuritada.
Tartu tänavakunsti on käidud avastamas kõikvõimalikest riikidest, võrdselt Euroopast, USA-st, Austraaliast ja Kanadast.
Tuurid toimuvad aastaringselt, ega karmi kliima tõttu ei saa piirata väliseid tegevusi!
“Kusjuures, maagilisel kombel on 95 protsenti tuuridest tulnud pilvise ilma puhul enne tuuri algust päike välja ja see on toimunud päikesest maalitud Karlova puitmajade taustal … ” ei kurda Kulmar Eesti kliima üle.
Vaata galeriist, millised tänavakunsti teosed on Tartus viimase paari aastaga valminud!