Uudis

Suured moebrändid vassivad heitkoguse vähendamisega

Foto: Unsplash

Sporditoodete bränd Nike ja kiirmoetootja H&M kasutavad seaduses leiduvat lünka selleks, et näidata, nagu toodaks nad tegelikust vähem heitmeid.

Tekstiilitööstus toodab praegu kümme protsenti maailma süsinikdioksiidi heitkogusest, mis teeb neist maailmas teise kõige saastavama tööstusharu. Suured kaubamärgid, sealhulgas Nike ja H&M, suurendavad heitkoguseid ilma, et tarbijad sellest midagi teaks või kuuleks, kirjutab The Guardian.

Viimase kahe aastakümne jooksul on paljud kaubamärgid liitunud kavaga, mida nimetatakse süsinikdioksiidi avalikustamise projektiks – Carbon Disclosure Project. Sellega tegelev sõltumatu asutus jagab tootmisettevõtetele hindeid, võttes aluseks nende keskkonnategevuse ja selle säästmise.

Ettevõtted teatavad oma ülemaailmsetest heitkogustest, arvutades need kogutulu alusel. Niikaua kui nende süsinikdioksiidi heitkogused suurenevad vähem, kui on iga-aastane tulu, väheneb näiliselt ka heitme osakaal nende tootmises.

Näiteks Nike ja H&Mi heitkogused 2017.-2018. aastal küll kasvasid, aga kuna see kasv jäi tuludest väiksemaks, said nad hindeks A (ehk parima võimalikust).

Eksperdid on sellisest käitumisest jahmunud, hoiatades, et kui ei keskenduta absoluutsete heitkoguste vähendamisele, seatakse planeet ohtu.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.