Suur suvituslinnade võrdlus, II osa: NARVA-JÕESUU

Narva-Jõesuu rand. Foto: Puhkaeestis.ee

Narva-Jõesuu on ennekõike ikkagi rand. Kauni liivaranna pikkus on 13 kilomeetrit!
Kõik, mis jääb sealt edasi, männisalu taha, on lihtsalt hädavajalik selleks, et rannaelu nautida.  Kohe pärast Balti raudtee avamist kujunes Hungerburgi kalurikülast – mida meie tunneme nüüd Narva-Jõesuuna –  Peterburi ja Moskva koorekihi armastatud suvituskoht. Kaunite puitpitsvilladega külakesest sai nõukogude arhitektuuri lisandudes päris kummaline paik – ent rand jääb Eesti kauneimaks.

Narva-Jõesuus on suvitanud paljud tuntud Peterburi inimesed esimese rongi saabumisest alates, muuhulgas maalikunstnikud Repin, Šiškin, kirjanikud Leskov, Mamin-Sibirjak, luuletaja Severjanin. Väidetavalt on alles isegi Šiškini mänd, mille all ta maalida armastas! 

Kultuurielu on Narva-Jõesuus aga vaatamata suurele ajaloole päris napiks jäänud. paar amatöörlikku pop-up kunstinäitust suve jooksul tekib, vahel annab keegi kontserdigi. Aga lähma muuseumi või galerii leiab paraku alles Narvast, ehkki siis juba ka päris põneva. Narva Muuseumi kunstigalerii asub XVIII sajandist pärit laskemoonalao endises hoones ning on kogu Ida-Virumaa kunstikeskuseks. 
Narva-Jõesuu peaks olema iga arhitektuurihuvilise puhkaja lemmikpaik, sest linn paistab silma omapärase puitarhitektuuriga. Paistab kohati aga silma selle poolest, kui vähe sellest on suudetud-tahetud säilitada ja päästa. Vaid ükskikud suvitusvillad on eeskujulikult renoveeritud.

Narva-Jõesuu kunagi kaunid puitvillad lagunevad. Foto: Scanpix

 

Narva-Jõesuu endine nimi Hungerburg (tõlkes Näljalinn) on väga halvaendeline. Legendi järgi andsid kohale sellise nime Saksa  kaupmehed, kes merehädalistena ei leidnud rannast mingit sööki. Praegu söögikohti muidugi jagub, ent elamusi leida on juba palju raskem. Nooruse restoran on vist kõige turvalisem soovitus. 

Parimaks spaahotelliks on vaieldamatult Noorus Spa hotell. Puitpitsiliste suvitusvilladega linnakesse ei ole paraku tekkinud mõnusaid butiikhotelle, küll aga leiab mõned põnevad ja he ainterjööriga apartemendid. Aga selle kõigega ei saa vastu Nooruse  spaa saunadele-basseinidele ja asukohale mitte kuidagi. Ehkki täiesti mõistlik ja teostatav on plaan üürida endale korter ja siis Nooruses lihtsalt spaas käia.

Aga hotelli toad on tõesti mõnusad ning ehkki restorani interjöör ja atmosfäär jätavad õhtul soovida, on hommikueine igati heal tasemel. 

LOE KA: Suur suvituslinnade võrdlus, I osa: HAAPSALU

 

PUNKTID (hindame kõike viiepallisüsteemis, viis on kõrgeim hinne):

Atmosfäär: 3/5
Kultuur ja meelelahutus: 2/5
Rand: 5/5
Kohvikud ja restoranid: 4/5
Majutusvõimalused 4/5

KOKKU: 18/25

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.