Uudis

FOTOD | Liina Steini stiilne garderoob koosneb tema enda ja teiste Eesti disainerite loomingust

Punane on mu kindel lemmikvärv ning see säravus valmis minu ettevõtte viiendaks juubelipeoks. Seda kleiti kandes valdab mind alati väga hea ja soe tunne ning kogu oma dramaatilisuses kangastub silme ette viienda juubelipeo moeetendus ja Kerli Kõivu hingestatud esinemine sõu lõpus. (Foto: Helen Marts)

Millest juhindud riideid ostes? Kas on oluline bränd või hind?
Minu jaoks pole kumbki oluline, kõige tähtsam on rõivaese ise. Olen väga emotsionaalne ostja ning kui satun nägema midagi, mis mulle tõeliselt meeldib ning mida saan endale lubada, siis ei lähe ma koju mõtlema ja kaalutlema. Otsustan kohe, et pean selle endale saama. Enamasti tähendab see muidugi seda, et pean millestki muust loobuma, kuid minu jaoks ei ole see raske dilemma. Rõivas ei kata pelgalt ega anna sooja, vaid midagi palju enamat – see on eneseväljenduse viis ning isikupära peegel.

Ratsionaalsetel argumentidel pole siis minu jaoks kohta. See, kas ese on mugav, soe või kui kaua saan kanda, on tähtsusetu. Palju väärtuslikum on kas või ainsast kandmiskorrast saadav elamus ja emotsionaalne laeng kui arusaamine, et olen oma lemmikpüksid ribadeks kandnud ning kilomeetrihind tuli väga hea.

Minu jaoks on käidud eluteel kõige olulisemaks mälestus ning emotsioon. Ma ei taha meenutada oma elu kui ratsionaalsete valikute jada, milles sai kulgeda hea hinnaga soojades kampsunites. Tahan mäletada päevi, kus tundsin end kõige kaunimana, sest tahtsin ja julgesin välja näha eriline, mäletada inimesi, kes minust lummusid, kõiki neid komplimente ja imetlusi ning palju toredaid tutvusi. Sellised kogemused rikastavad ning annavad elule värvi ja ning lisavad tähendust.

See jakk on minu enda kätetöö, nahk pärineb linnulennult ca 7500 kilomeetri kauguselt Hiinast, linnast nimega Haining. See on Hiina mastaabis väikelinnake, kus suhelda tuleb Google Translatoriga, käte-jalgadega hoogsalt juurde shestikuleerides, sest inglise keele kõnelejaid seal naljalt ei kohta. Sattusin Hainingusse kevadel ühe oma inspiratsiooniretke raames. Kuna parasjagu juhtusid Hiinas olema pühad ning aega seal seigelda oli vaid päevake, jäi see punane nahk minu ainsaks saagiks. (Foto: Helen Marts, meik: Maarja Liisa)

Kust enamasti ostad riideid? Kust sinu kõige ägedamad asjad pärit on?
Laias maailmas ringi reisides kohtan väga harva midagi sellist, mis mind sisimas tõeliselt liigutaks, sest enamik rõivaid on loodud teatavate mööndustega – praktilistest vajadustest lähtuvalt ning temperamendi keskteid arvestades. Nii tuleb mul kõik oma pöörased fantaasiad ise realiseerida ning kõige ägedamate rõivaste sünnikoht on minu enda ateljee.

Oma reisidelt olen leidnud siiski palju toredat, näiteks Bangkokist ja Londonist on tulnud kaasa palju erilisi aksessuaare ja kingi ning Berliinist üht-teist vallatut ja seksikat.

Milline riideese on sul kõige kauem olnud?
Mul on riidekapis mitmeid keskkooliaegseid rõivaid, mille leidsin kaltsukast ja tuunisin ägedaks. Olgugi, et need täna palju rakendust ei leia, on rõivad mulle emotsionaalselt väga olulised ning neil on rääkida oma lugu nii minu elu- kui kunstnikuteel.

Milline riideese on su kõige lemmikum?
Minu rõivakapp on kui elulooraamat, igal esemel on jutustada oma lugu. Viimase seitsme aasta jooksul olen uue kostüümi loonud igaks aasta tähtsündmuseks: nii sünnipäevaks, aastavahetuseks kui moeetenduseks. Suurem osa neist on mul täna ka alles ning iga kord, kui oma riidekapi avan, kangastuvad eredalt kõik need kohad, inimesed ja emotsioonid, mis on mind neil hetkedel eluteel saatnud.

Kõik need rõivad on minu lemmikud, sest igaüks neist on eriline ning kannab endas minu elu erinevate peatükkide tundeid ja mälestusi.

Minu lemmikute hulka kuuluv seksikas must bodi minu LOVE kollektsioonist, millele lisavad vürtsi nahkrihmad ning –müts. Mütsi autoriks on Ruslan Baginsky, üks tore noormees, keda kohtasin Pariisi moenädala raames oma showroom’is ning kelle eriline looming mulle kohe hinge läks. Sellel läikival nahkmütsikesel on aukoht minu mütsiseinal. (Foto: Helen Marts, meik: Maarja Liisa)

Mis tüüpi riideid või aksessuaare on su riidekapis kõige rohkem?
Kõige rohkem on kindlasti kleite. Vähemalt võtavad need kõige rohkem ruumi ning on vallutanud suurema osa minu kapist, võideldes selle nimel mantlitele, pluusidele ja bodide ühisrindega. Suuremad tüllkleidid on võtnud koha sisse riidekirstus.

Argisemad rõivad, nagu teksad ja T-särgid, on tõrjutud kummutisahtlite sügavustesse ning kusagil nende vahel on leidnud varjupaiga ka Prismast leitud Adibassi dressikomplekt, ainuke rõivaese, mille puhul minu jaoks väljanägemine või isikupära mingit rolli ei mängi. Ilmselt on õues higistamas käimine minu jaoks see üks ja ainus koht võimalikult hästi ümbritsevasse sulanduda.

Vitriinkapi klaasi tagant, kus võiks tavapäraselt kõrguda serviisikuhjad või sillerdada šampanjaklaasid, leiab hoopis minu kingakogu kõige erilisemad eksemplarid. Viimasel ajal olen endas avastanud ka mütsifetiši ning nüüd kõrgub minu peeglilauakese taga eraldi mütsisein, kus on seatud ritta kõige lemmikumad sombreerod, baretid ning nahkmütsid.

Mis on kõige kallim riideese või aksessuaar sinu garderoobis?
Emotsionaalselt on kõige kallimad kindlasti ainueksemplarid, mis on tehtud minu või tiimi poolt. Hoian asju hoolega, sest neis on erilisus, hing ja aura. Neid kandes on mul alati väga hea tunne.

Milline ostetud ese on kõige rohkem maksnud, pole meeles, see lihtsalt pole minu jaoks oluline, sest väärtused, mälestused ja kogemused on tehtud emotsioonidest ja tunnetest, mitte hinnalipikutest.

See punane sensuaalsus valmis eritellimusel ning tekitab oma erilisusega alati palju furoori. Couture lateks kuulub minu lemmikute hulka ning on väga eriline ja õrn materjal, mida naljalt poelettidelt ei leia. Olen sellest lasknud tellimusel valmistada mitmeid kleite, bodisid ja mütsikesi. (Foto: Helen Marts, meik: Maarja Liisa)

Millist värvi riideid on su riidekapis kõige rohkem?
Kõige rohkem leidub kindlasti punast, musta ja valget – olen loomult väga impulsiivne ja sirgjooneline, tugevad ja puhtad värvid on minu temperament. Muidugi leidub minu hinges ka leebemaid varjundeid ning riidekapiski pisut roosat ning ka mõningaid teisi toone.

Poriseid pastelle ja põhjamaist kaamoslikkust ei leia, sellised värvid ei sobi mu natuuriga ning pastelne kleit ilmselt lahustuks ajas ja ruumis minu karakteri varjus.

Kui palju on su riidekapis Eesti disaini?
Hindan Eesti disaini väga, sest selles on palju isikupära ning võimalust tunda rõõmu enda soovide järgi loodud esemetest. Minu kottide seast leiab ka Jukocute ja Stuudio Nahk kotte, mis valmisid eritellimusel ning on kaunid kui ka kvaliteetsed.

Lõunapiiri taga leidub ka üks äge ja omanäoline pesu- ja aksessuaaribränd nimega Flash You and Me. Kord tellimust esitades selgus markantne tõsiasi – nimelt disainib selle seksikaid komplekte daam nimega Liva Steina. Teadmine, et meil on lisaks sarnasele kutsele ja maitsele ka väga sarnane nimi, tegi meile mõlemale palju rõõmu. Nii leidis ühel minu moesõul aset ka esmakohtumine “kadunud õega”.

Kui palju kannad enda loomingut?
Vähemalt üks ese minu loomingust kaunistab mind igal päeval – kleit, bodi või mantel. Sageli ka kombineeritult.

See roosa sulekangast kleit on loodud eesootavale aastavahetusele mõeldes. Kleit sai valmis loetud päevade eest ning selle vallatud varrukad ning helkivad suled alles ootavad oma esimesi jõule ning aastavahetust. (Foto: Helen Marts, meik: Maarja Liisa)

LOE KA: Mood soovitab: Eesti disainerite parimad soojad mantlid

Kristina Viirpalu / Marit Ilison / Piret Ilves

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.