Šikk kodu moele: Lilli Jahilo moemajas on mõtetel ruumi kõrgelt lennata

Foto: Oleg Harchenko

Lilli Jahilo moemajale on see kolmas asukoht Tallinnas ja esimene, millega on moelooja tõeliselt rahul. Kaheksa aastat tagasi omanimelise brändiga alustades oli ta alguses pisikesel pinnal neljandal korrusel (Tallinna Loomeinkubaatori ruumides), kolis siis pisut suuremasse kohta ja korrus allapoole. Nüüd jõudis aga rohkem kui 200-ruutmeetrisele pinnale Valgevase tänavale, mis lubab loomingul tõeliselt särada ja annab ka suurepärased töötingimused kogu moemaja perele.

Priidu ja Reeda appi palumine moemaja tegemisel oli Lilli Jahilo jaoks ainumõeldav käik – mõlemad olid  teda aidanud ka eelmises asukohas Niine tänaval ja ka esimese stuudio juures.

Moemajale uut kodu otsides ei välistanud Lilli otseselt ühtegi linnaosa, aga Kalamajja ruumide leidmise üle on tal ainult hea meel. “Ma olen siin ju rohkem aega kui kodus,” ütleb ta. “Siin on kõik olemas: kohvikud, disainipoed, pagariäri kõrvalmajas, vinoteek.”

Valgevase tänaval asuva maja valmimine võttis loomulikult plaanitust kauem aega ning sisse tuli kolida ikkagi hetkel, kui valmis polnud veel maja trepidki – õnneks sõitis lift -, ning peamiseks sisustuselemendiks hoones olid suured ehituskiled. Ent Lilli loomingu fännid turnisid enne vabariigi aastapäeva vastuvõtukleiteide proovidesse sellelegi vaatamata.

Nüüdseks on moemaja saanud enam-vähem sellise ilme, nagu sisearhitektid ette kujutasid – puudu on vaid pisidetaile – , ja showroom’i on saanud avada igapäevaselt ka kõikidele huvilistele.

Showroom’i peaks veel lisanudma suured peeglid, mis annavad ruumile võimust ja ägedust veelgi lisaks. Foto: Oleg Harchenko

Pisikeste detailide võlu

Ehkki selle ruumi puhul peitubki võlu just pisidetailides. Moemaja ukseni toob valgusküllane koridor, mida mööda jalutades võib end kujutada ette catwalk’il kõndimas.

Sees jätkub helge ja avar meeleolu. Moemaja külalistele mõeldud ukse vastasseinas (eraldi sisspääs on tootmispoolele) tervitab värskete lillede lõhn ja esimene värvidoos. Muuseas, lilled seisavad Lilli esivanemate meisterdatud väikese laua peal ja uue kimbu, mille suurus arvestab laua, seinal oleva logo ja moemaja atmosfääriga, teeb igal nädalal Tallinna hinnatuim florist Peter Boeijkens.

Valged seinad tundusid sisearhitektidele täiesti loomulik valik Lilli Jahilo värviküllase loomingu eksponeerimiseks. Avar ruum saavutati tegelikult kahe kõrvuti oleva äripinna liitmisel, vaheseinast loobumine avas ruumi ka loomulikult päevavalgusele. Showroom’i seinu ääristavad ratastel stanged, üks sein on aga pühendatud Lilli vana-vanatädile Lilly Silbergile, kelle järgi on see ka nime saanud. 1931. aastal Miss Eesti tiitli võitnud Silberg lahkus Eestis kiiresti Pariisi ja tegi seal lennukat karjääri modellina. Need fotod on Lilliga kaasas käinud kogu tema enda karjääri moemaailmas.

“Piltide vormistamine on minu eriline hobi ja leivanumber,” on ka Priit Põldme selle pilkupüüdva fotoseinaga väga rahul. “Osa on kahepoolse klaasiga, et näeks ka taha kirjutatud teksti.”

Lisaks oma moeloomingule pakub Lilli Jahilo Moemaja ka hoolikalt valitud aksessuaare. Eesti ehtekunstnike töödest on müügil Sigrid Kuuse uusim kollektsioon “Soho”. Valikus on aga ka klassikalisema joonega luksusehted Hollandist ja üks Dubai kotibränd. Foto: Oleg Hartchenko

Kõrged laed ja glamuurselt industriaalne põrand

Pealtnäha lihtne interjöörilahendus eeldas siiski päris palju nuputamist. Näiteks oleks ventilatsionitorude peitmine ripplae varju tähendanud lae väga madalale toomist. Selle asemel paigutati lakke helisummutavad paneelid ja jäeti torud nähtavaks. “Priit ja Reet hakkasid esimese asjana mõtlema akustikale, aga ma saan tegelikult alles nüüd aru, kui oluline see on. Proovikabiinides, kuhu tulevad vaibad ja kus akustilise plaate ei ole, ikka kajab praegu,” märgib Lilli.

Eriti rahul on kõik aga glamuurselt läikiva epopõrandaga, mida tahavad teha vähesed arendajad äriruumidesse. “Tavaliselt tuleb selline põrand välja võidelda,” ütleb Priit Põldme, kelle sõnul peab enamik arendajaid seda koledaks ning pinna iga eripära ja värvi ebaühtlust esile toovaks. Kui ta aga küsis, mis põrand sinna ruumi on planeeritud ja sai vastuseks epo, siis oli ta nii üllatunud, et jäi isegi täpsustamata, kas see tuleb matt või läikiv. Kõik eeldasid matti põrandat, ent tulemus oli ballisaalilikult glamuurne ja läikiv. “See on uksumatult fotogeeniline,” on rahul ka Lilli ise.

Kerge ja minimalistlik mööbel on valminud eritellimusel sisearhitektide jooniste järgi ning sellega prooviti saavutada võimalikult õhuline tulemus, et ruumi pilgupüüdjaks jääksid ikkagi kleidid.

“Vahepeal olid meil moes hästi massiivsed puidust lauad. Kleebiti mitu kihti vineeri kokku ja siis ei jaksanud seda keegi ruumi sisse tuuagi, rääkimata hiljem liigutamisest,” ei hinda Priit Põldme sellises ruumis massivseid rustikaalseid pindu heaks valikuks.

Nii siserahitektid kui Lilli Jahilo on rahul, et leidsid pinna veel maja ehitusjärgus olles ning said planeeringut moemeja töö spetsiifikast tulenevalt muuta.

Showroom’ist on kahepoolsete klaasustega eraldatud tootmisosa, Lilli enda kabinet ja väike kööginurk. Eelmises ateljees oligi suurimaks probleemiks see, et tootmisosa ja showroom olid liiga läbi põimunud, rahulikult oma töö tegemine oli keeruline kõigil. Nüüd on aga õmblejad kohe käepärast võtta, ent ometigi saavad nad ka kliendikohtumiste ajal rahulikult oma tööle keskenduda, nagu on oma ala tippudele kohane.

Kabineti seinalt vaatavad vastu moemaalid, mille autor on Lilli ise, tegemist on ülikooli ajal valminud töödega. “Isegi need riided, mis piltidel on, õmblesin ma ise,” märgib ta.

Fotosein on Lilliga kaasa rännanud läbi kõikide ateljeede.

Praegu ei jäta moemaja aga muuks kunstiks enam palju aega. Lilli kleite kannavad nii Araabia printsessid, Skandinaavia ettevõtjaid kui Eesti mõjukad naised. Hiljuti sai Lilli loomingut imetleda ka Briti kuninganna Elizabeth II, kui president Kersti Kaljulaid valis temaga kohtumiseks just Lilli Jahilo loomingu.

 

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.