Uudis

Seitse säravat Eesti brändi ja disainerit, keda tahad teada

Sel kevadel uksed avanud Tallinn Design House Rotermanni kvartalis on üks kohtadest, kust Eesti tippdisainerite loomingut leiab.

Jaanus Orgusaar ja unustamatu Comb

Jaanus Orgusaare Comb on Eesti tootedisainist ilmselt üks enim rahvusvahelist tähelepanu saanud ja edu maitsnud toode. Tootedisainis sellist universaalset asja leiutada, mis on nii lihtsasti eksporditav, postiga saadetav, ja mida inimesed osta soovivad juba neljandat aastat, polegi nii lihtne.

Tegelikult polnud populaarne riiul üldsegi mitte riiul. Disainer plaanis luua sellist kuppelruumi, mis on teisaldatav neljaks taoliseks kärgsegmendiks.

Ent selle kujundi esteetiline külg ja struktuuri jäikus ning universaalsus suunas teda sujuvalt otsima edasisi kasutusvõimalusi. Näiteks huvitab Jaanus Orgusaart väga biooniline arhitektuur, pühast geomeetriast lähtuv ruum ja Comb oli juhuslik tagajärg tema tavapärastele ruumiotsingutele.

Musta ja valgena saada olev Comb võib sündida ka värvilisena. Üks põhjus, miks Combi järele on nõudlus suur ka ajal, kui kodudes on järjest vähem paberraamatuid, on disaineri arvates see, et paljud võtavad seda kui skulptuuri.

Riiul Comb.

KEHA 3 ja Throat

Disainibüroo KEHA3 on üks Eesti tuntumaid valgustite loojaid ning neist omakorda on üks tuntumaid industriaalse ja üsna “palja” olemisega Throat.

Kui täpne olla, siis oli Throat paljas vaid alguses, möödunud aastal lisandus tuntud valgustile ka “kehakate”.

Margus Triibmanni disainitud valgustile on nüüd võimalik peale tõmmata erivärvilised sukka meenutavad katted, mis valgustile mängulisust – ja ka pehmust – juurde lisavad. Mõni vahetab igal hooajal diivanipatjade katteid, Throati õnnelikud omanikud saavad aga palju üllatuslikumal viisil oma kodu värve ja meeleolu muuta.

Polüuretaanist katet on väga lihtne peale panna ning ka ära võtta – nii et valgusti värve võib vahetada isegi vastavalt tujule, mitte uut hooaega või trendi ootama jäädes.

Valgusti Throat.

Oot-Oot ja Cosmo

Oot-Oot Studio loodud elutoamööbli nimekiri on kasvanud viimaste aastatega päris pikaks, ulatudes nurgadiivanitest diivanilaudade ja TV-kappideni.

Aga nende visiitkaardiks jääb ikkagi diivan Cosmo. See on disainerite Joonas Torimi ja Marko Ala kummardus vintage’ile ja erinevalt enamikust tänapäeva diivanitest ootuspäraselt kaugel anonüümsusest.

Ennekõike sobib see mugav diivan koju. Selle juurde pakub Oot-Oot Studio ka 90×60 cm tumbat, millega kombineerides saab eriti mugava olemise.

Diivanile saab erinevaid kangaid valida Oot-Ooti salongist. Näiteks villase kanga puhul tuleb selle hinnaks 1190 eurot, sünteetilise puhul on hind pisut odavam.

Diivani tellimisel peab olenevalt kangast arvestama ooteajaga kaks nädalat kuni üks kuu.

Diivani tellimisel peab olenevalt kangast arvestama ooteajaga kaks nädalat kuni üks kuu.

Johanna Tammsalu keerud ja nöörid

Disainer Johanna Tammsalu jõudis välismaistelt õpingutelt tagasi Eestisse alles mõne aasta eest, aga juba selle lühikese ajaga on tootedisainer üllatanud siinset disainimaailma nii mitmegi uudse tootega

Üks kaubamärk, mida Johanna arendab, on ehtebränd Joti Knot. Kui Joti Knoti esimene ehtekollektsioon oli tehtud mägironimisköitest, siis on disainer edasi liikunud merenduse poole ja sai inspiratsiooni purjetamisnööride vastupidavusest ja lihtsusest.

Oma annus adrenaliini on siiski ehtekollektsioonis säilinud. Tootedisainerina tegeleb Johanna pidevalt tootearenduse ja materjalidega katsetamisega ning praktilisest vajadusest lähtuvalt – kuidas oma ehteid eksponeerida, sündis köiest inspireeritud nagi Nörk Rack.

Üsna eestipäraselt ja koomiliselt kõlav nimi Nörk Rack, nagu ka toode ise, on kokku pandud nöörist ja konksust.

Kogemus on näidanud, et nagid, eriti talvel paksude riiete all, kipuvad raskuse all ümber vajuma. Nörc Rack on tugev ja võtab vähe ruumi, sobides nii väiksematesse elamistesse kui ka inimestele, kes tihti kolivad.

LOE KA: Disainer Johanna Tammsalu: “Pean olema ka juhataja, klienditeenindaja, stilist ja turundaja”

Nagi Nörk Rack.

Valhalla Factory ja pelgupaigad unistajatele

Sisustusaksessuaaride märk Valhalla Living tuli turule Bali spirituaalsusega vürtsitatud kollektsiooniga “Daydreamers”, mille aluseks on Valhalla looja, fotograafi Terje Talpsepa teekond müstilisel Bali saarel.

Küünalde ja padjakatetega alanud kollektsioon täienes hiljem ka ripptooliga ja on tänaseks jõudnud juba kosmeetika – ja kandekottide ning põlledeni, mis flirdivad pigem moemaailmaga.
Foto: Valhalla Living

LOE KA: Disainer Terje Talpsepp viis oma kodu treileril Balti jaama, et avada seal esimene pood

Annike Laigo ja tema moodsad traditsioonilised vaibad

Vaibakollektsioon “XX” koosneb esmapilgul traditsioonilistest villastest põrandavaipadest, ent tehnoloogiliselt on vaibad uuenduslikud, andes villavaibale olulisi eeliseid.

Vaibad on nii olemuselt kui ka kaalult kergemad, sobitudes hästi moodsa, õhulise ja kerge mööbli juurde.

Uuendustest on silmapaistvaim äärelahendus vaiba servas olev kitsas riba, mis moodustab kena graafilise raami.

Samuti on nüüd võimalik valmistada erikujulisi vaipu, mis on olnud traditsioonilise, telgedel kootud vaiba puhul üldiselt võimatu. Põrandakatteid saab tellida nii ovaalseid, ümmargusi kui ka ruudukujulisi, vastavalt ruumi mõõtmetele ja iseloomule.

Ulaelu ja õueelu iga ilmaga

Ulaelu ei ole disainisõprade ning söögitegemisest lugu pidavate inimeste seas kindlasti mitte tundmatu nimi.

Disainerite Kaido Kivi ja Raul Tiituse kavandatud praktiline moodulitest koosnev väliköök teeb toiduvalmistamise värskes õhus mugavaks ja lihtsaks. Ja seda nii suvel kui talvel.

Ulaelu väliköök.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.