PULO disaini tooteid leiab ülekuulamisruumidest kaunite kodudeni

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
PULO disainiduo: disainer-treial Liis Tippel ja disainer-freesija Katrin Lopuhhin.

Millal ja millest sai alguse PULO disain?
Alustasime valgustite ja sisustuselementide disainimise ja tootmisega kaks ja pool aastat tagasi. Meie ettevõtmise saamislugu on paljuski tuttav tänastele uutele äridele – see tekkis meie endi vajadustest ehk siis enda koju oli vaja ja tegime valmis.

Kuna valgustid on kas hirmkallid või inetud, siis sündis ka otsus ise tegema hakata. Sisustuselemendid ja ehted oli puutööga – treimisega ja freesimisega seotud oskuste omandamise juures justkui loomulik jätk.

Valgusti Voldemar.

Mis teid inspireerib?
Meie inspiratsioon tuleb puidust – see on peamine materjal, mida oma toodete valmistamisel kasutame. Puidus on hing sees ja see naturaalne materjal on omaette trend just nüüd, mil meid ümbritseb nii palju tehnitsistlikku.

Teisalt inspireerib meid taaskasutus. Kõik meie tooted valmivad põrandatootja Bolefloor tootmisjääkidest, mistap meile on oluline ka puidu väärindamine lõpuni välja. Meid köidab teadmine, et meie tootmises ei ole asjatut raiskamist.

Stiililiselt inspireerume 1970. ja 1980-ndate lihtsast joonest, oleme ise selle aja lapsed. Näiteks on valgusti Moonika sündinud toonase Estoplasti esteetika eeskujul.

Rippvalgusti Moonika.

Mis on teie jaoks tootedisainis kõige suurem väljakutse?
Meie jaoks on olulisim sulatada kokku toote funktsionaalsus ja esteetika. Seda ei saa kuidagi ebameeldivaks väljakutseks nimetada, see ongi see, mida me teeme.

Leiame, et disain on oma loomult mistahes vajaduse rahuldamine esteetiliselt viisil. Tol samal põhjsel ei istu me toodete disainimiseks laua taha vaid läheme töökotta – enamik meie toodetest sünnib prototüüpimise käigus.

Meeldivaks väljakutseks on uute võimaluste otsingud, kuidas lisada igale tootele uudseid nüansse ja üllatuslikkust.

Milline on olnud seni kõige põnevam interjöör, mille loomisele olete kaasa aidanud?
Tõenäoliselt on kõige huvitavam paik, kust meie tooteid leiab, üks ülekuulamisruum, aga kauneimad on siiski kodud, kuhu oleme kogu valguslahenduse teinud. Külastusteks avatud on PULO kodustuudio, kus kõik meie tooted kenasti eksponeeritud ja katsumiseks-kogemiseks olemas.

Olete tegevad ka ehtedisaineritena. Kuidas jõudsite ruumide “ehtimisest” inimeste ehtimiseni?
Kuna meie endi tootmises tekib veel omakorda jääkprodukti ning meile on oluline keskkonda hoidev ellusuhtumine, siis on ääretult loogiline, et kasutame ära oma puutöö väikseimadki jäägid.

Ehete loomiseni jõudsime muidugi ka esiti enda ehtimisvajaduse kaudu, kuid avastasime peagi, et meie stiil meeldib paljudele moodsatele naistele. Nii sündiski ehete – kõrvarõngaste ja kaelaehete esimene kollektsioon umbes aasta tagasi.

Meie kõrvarõngad on kordumatud. Me ei kasuta šabloone, iga kõrvaehte paar on omaeette looming. Sarnane on nende modernne joon ja nurgelisus, kuid täpipealt samasuguseid meie kollektsioonist ei lea.

Ehted teeme kas Euroopa tammest, saarest, pähkipuust või okumeest ehk Aarfika männist. Okumee on tänaseks looduskaitse all, kuid meie varud on säilinud 1980-ndatest, mis Nõukogude Eestis kasutati seda küttepuiduna.

Me tunneme suur tänulikkust, et oleme saanud oma valdusesse sellise väärispuidu, tänapäeva naised saavad sellest hoopis teisel moel rõõmu tunda.

PULO disaini kaelaehe.

Mille kallal praegu töötate?
Praegu on meil töös põrandavalgusti prototüüp ning uus ehteseeria. Ei saa kurta uute ideede nappuse üle, neid tulvab hooga peale.

Kus tahaksite olla ja mida teha kümne aasta pärast?
Kuna meie ettevõte ei ole loodud käibe, kasumi, tiraaži või optsioonide müügi eesmärgil, siis oleme PULO disainiga kümne aasta pärast täpselt “õigel teel”.

Meie ettevõtmist sütitab loomisrõõm, prototüüpimine ja uute toodete väljatöötamine, mille kütteks on oskus säilitada kirge ja värskust.

Ilmselgelt ei suhtu me ettevõtluse arendamisesse kerglusega, aga mängulisuse ja loomingulisusega kindlasti. Kas jätkame kogu tootmisega ise või ostame sisse tiražeerimist, kas läheme välisturgudele kohe või aasta pärast – see ei ole niivõrd oluline. Oluline on teha südamest ja kirglikult. “Doing things take time, spend it on things you love.”  (P. Salumaa)

LOE KA:Eesti uus mööblibränd Pehmö sai alguse Mairi Laide kirest nööpide vastu

Vaas Frida. PULO disain
Rippvalgusti Noora.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.