Uudis

Moefotograaf Lilian Merila teadis juba põhikoolis, et tahab saada piltnikuks

Lilian Merila (32) on Eesti üks tuntumaid ja andekamaid moefotograafe, kelle töid on tihti ka ajakirja Mood lehekülgedel näha.

Millal teadsid, et tahad saada fotograafiks?
15aastaselt põhikooli lõputööks fotokollaaži tehes. Kutsusin stuudiosse kokku umbes 20 inimest, kõige värvilisemad tüübid, kelle koolist ja tänavalt leidsin. Seisin redeli otsas ja pildistasin neid pundardena maas. Hiljem lõikasin printidelt figuurid välja ja kleepisin postriks kokku. Kui kollaaž valmis sai, oli selge, et minust saab fotograaf.

Kelle looming on sind inspireerinud kõige rohkem?
Aus vastus oleks minu isa – Herkki Erich Merila. Tema kõrval olen kasvanud ja õppinud, jälgides tema tegemisi moefotograafi ja kunstnikuna.
Lemmikbändide (Pixies, Jesus & Mary Chain, Pulp jne) muusika saatel unistasin kokku kogu oma elu. Samuti ka Wes Anderseni, Sofia Coppola ja Jim Jarmuschi detailsus ning kompositsioon nende filmikaadrites.

Mis sa tavaliselt selga paned, kui pildistama lähed?
Midagi, millega on võimalik lamada, kükitada ja redeli otsas seista. Põlveni kleit või lühikesed püksid on kõige lemmikumad variandid.
Või hoopis tihedad sukad üle pepu ulatuva kampsuniga.

Viimase aja parim lugemine?
Sellest on mitmeid kuid ja raamatuid möödas, aga Marquezi “100 aastat üksildust” on väga keeruline üle trumbata.

Kes on sinu stiiliikoon ja miks?
Näiteks Cardigansi laulja Nina Persson. See, kuidas ta musta kannab, on täpselt selles võtmes, kuidas mulle meeldib seda näha.

Moeseeria MOOD ajakirja

Mis on sinu lemmikmoeese või -trend hetkel?
Siidised kombineetopid ja kleidid. Asjad, mille kohta on raske arvata, kas see on pluuside või öösärkide seast ja seal peal kohev villane kardigan on kõige lemmikum variant viimasel ajal.

Teksad või kleit/seelik?
Alati pigem kleit. Kleit on kõik ühes vorm ja meeleolu.

Kusjuures avastasin, et esmakordselt on mul lausa kaks paari pükse – üks paar musti ja teine paar heledaid teksaseid. Ning peale sõbra mustade laialõikeliste viigipükste jalga proovimist, mis mul vaevu puusakontidel seisma jäid, tahaks kangesti endale ka taolist paari.
Aga ikkagi kleit!

Kui sul on tunne, et sul pole midagi selga panna, siis mis sind tavaliselt päästab?
Siis meenutan, millises riietuses viimati kõige lõbusam või mugavam oli ning leiutan sealt edasi. Viimasel ajal mustad teksad, siidist topp ja soe kardigan.

Kust sa enamasti riideid ostad ja miks?
Kuidas juhtub, mõnikord leian midagi pildistamiselt, stilisti toodu seast. Või jalutan mööda vintage-poest ja seal aknal on midagi toredat. Nii olen leidnud endale kasuka ja kleidi otse mannekeeni seljast. Aga kõige sagedamini netist tellides, sest mulle on riiete puhul kanga koostis tähtis ja sealt on kõige mugavam asju leida.

Suure põnevusega ootan oma õe Johanna Merl Brand esimest kollektsiooni, kust suure tõenäosusega valin järgmise Chaneli kangast jaki või kleidi.

Mis on esimene küsimus, mida esitatakse, kui ütled, et oled fotograaf?
Mis sorti fotograaf ja kui vastan, et moe, siis olenevalt seltskonnast jätkub vestlus Eesti kaunite modellide või olematu talvise loomuliku valguse teemal. Või katkeb ja jätkub hoopis muudel radadel.

Moeseeria Anne & Stiil ajakirja

Naljakaim kogemus pildistamiselt.
Hahaha … Appi! Mulle ei meenu midagi, aga ma tean, et ma naeran kogu aeg. Ilmselt mu assistent Tõnis Truumanni ohjeldamatu huumorimeele tõttu tekib pärast iga pildistamist lõplik lühimälu refresh. What happens on set, stays on set (Mis juhtub võttel, jääb võttele – tõlkes).

Mille vastu on sul nõrkus ehk milliseid riideid või aksessuaare on su riidekapis kõige rohkem?
Kõige rohkem on mul kampsuneid ja kleite. Soojad ja pehmed kampsunid ehk 50 kašmiiri varjundit on esimene lohutus, kui ilmad sügisel külmaks lähevad.

Nõrkus on ilmselt pesu. Ma võin vabalt otsustada, et ei osta terve aasta riideid ja oma lubadust pidada, ainult et mõne aja pärast näen ilusat pesukomplekti, mille suudan endale ära põhjendada kui “need ei ole riided”.

Ivo Nikkolo kampaania

Suurim isiklik moefopaa.
Kas ma tahan sinna minna? See oli tagurpidi keeratud riiete kandmise ja värvipritsmete perioodist. Hästi palju neid mõlemat korraga. Ma olin 15-aastane.

Lemmikese garderoobist. Lemmiklinn. Lemmikbränd.
Praegusel hetkel vanaroosa õlapaeltega siidist topp. Pariis ja London on kõrvuti, tasakaalustavad üksteist. Brändidest on viimase aja lemmikuks kujunenud Samsoe Samsoe, sest neil on päriselt soojad kampsunid.

Suurim nõrkus.
Päike ja meri. Alati!

Kui sul oleks võimalik pildistada ükskõik keda, kes see oleks ja miks?
Liiga palju on kaunitare, keda tahaksin jäädvustada. Aga Yohji Yamamoto. Heldin teda nähes iga kord. Teda vaadates on kõik päris, lihtne, terviklik ja elegantne.

Milline on sinu ilurituaal?
Olenevalt kellaajast. Hommikune roheline jook või jalutuskäik värskes õhus. Õhtul hästi pikk vann näomaski, raamatu ja teega.

Montoni kampaania

Mis on need kolm asja sinu to do lists?
Vali fotod, tee uus ID-KAART!!!, Helista sõbrannale!

Mis on sinu mantra või tsitaat, mille järgi sa elad?
Viimasel ajal suveniir San Franciscost: Go where the lights are (vabatõlkes: Järgne tuledele).

Ilupilt Stockmann kataloogi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.