Uudis

Moeekspert õpetab, mida panna töövestlusele selga: “Sul on umbes 10 sekundit enne, kui intervjueerija teeb su kohta isegi endale teadmata põhjapanevad järeldused”

Kui lähed tööintervjuule, arvesta kindlasti sellega, kuhu ja mis positsioonile sa kandideerid. Pildil olev tütarlaps kannab suuri ehteid ja boheemlaslikku pluusi. Üldiselt pole need soovitatavad. Kui sa just ei taha saada tööle puidust ehteid müüvasse poodi. Foto: Unsplash

Mida panna selga tööintervjuule?
Mall, 34

See võib olla küll iseenesest mõistetav, aga kordame igaks juhuks uuesti üle: kellelgi pole viitsimist hakata sinu sisukasse isiksusse ja sisemisse ilusse süvenema, kui pakend on veider või töövestluse kontekstis kohatult väljakutsuv. Sul on umbes 10 sekundit enne, kui intervjueerija isegi endale teadmata su kohta põhjapanevad järeldused teeb. Ja nende järelduste tuules kulgeb kogu vestlus.

Lihtne see ülesanne kindlasti ei ole ja mingeid raudseid reegleid järgida päris lõpuni ka ei saa, sest töökohad on oma kultuurilt väga erinevad ning mis ühes ettevõttes on okei, võib mõnes teises osutuda saatuslikuks maitsevääratuseks. Alati peab aga paika vana hea põhimõte: riietu selle töö jaoks, mille sa unistad saada – mitte selle töö jaoks, mis sul praegu on (või kuhu sa kandideerid).

Mida mitte kanda?

Sügavad kaelused ja lõhikud. Sul võib olla killer-büst ja viimase peal säärejooks, aga jäta need esialgu pigem varjule. Isegi kui paned selga ontlikuma joonega jaki, vaata enne peeglisse – kui all olevat pluusi jaki varjust üldse ei paista, siis oled midagi valesti teinud. Ka õlgasid pole kombeks esimesel kohtumisel paljastada, kui sa kandideeri just rannabaari tööle.

Pleated midi skirt | MANGO
Proovi hoopis: seelik 14,99 € (enne 49,99 €, Mango)

Liiga palju ehteid. Ehted töövestlusel on üldiselt üsna ebavajalikud, kahest (mitte rippuvast) kõrvarõngas täiesti piisab ning sõrmuseid ja käevõrusid tuleks doseerida samuti äärmise ettevaatusega. Kindlasti jälgi, et sa liigutades ei koliseks nagu aisakell ja kaelas rippuv sinult liialt tähelepanu endale ei tõmbaks.

Kuigi töövestlus on ilmselt üks viimaseid kohti, kuhu oma perekonna juveelivaramut demoma tulla, kehtib ehete kandmisel siiski põhimõte: kui need pole kallid ja kvaliteetsed, siis puudugu hoopiski. Ehe on omal kohal, kui ta üleliia ei domineeri ja kõlab mingit pidi kokku sinu isiksusega.

Kõrvarõngad 138 € (Soma Jewellery)

Liiga palju parfüümi. Ostsid uue lõhna ja see meeldib sulle hullupööra? Tahaksid sellesse ujuma minna? Tore, aga nii palju kui on lõhnu, on ka erinevaid arvamusi. Ja sinu tulevase ülemuse maitse võib sinu omast diametraalselt erineda. Sa ju ei taha, et lõhna pärast tööst ilma jääd! Pigem rõhu enda ja riiete puhtusele ning kasuta lõhna minimaalselt.

Liiga palju meiki. Jah, tore oleks, kui näed hoolitsetud välja – aga see ei tähenda kindlasti ämblikuvõrguripsmeid, silmatorkavalt tumedat jumestuskreemi, paksult võõbatud kulme ja kärtspunaseid huuli. Pigem hoolitse selle eest, et nahk oleks korras, sa ise välja puhanud ja võimalikult loomuliku välimusega. Ka maniküür võiks olla võimalikult tagasihoidlik.

Liiga ametlikud või vanamoodsad riided. Kui kogemusteta riietuja püüab panna selga “ametlikud töörõivad”, on suur oht end “mutistada”. Proovi vältida liiga rangeid ja igavaid kostüüme, ajast ja arust lõikeid ning pealaest jalatallani halli, pruuni või musta riietumist. Samuti tõmbavad stiilipunkte alla kõik tõsist kulumist näitavad märgid su riiete ja jalatsite juures.

Proovi hoopis: pintsak 29,95 € (Zara)

Liiga moodsad riided. Paradoksaalselt võivad kohatult mõjuda ka viimase moe erksamad sähvatused, millesse oled otsustanud end mähkida. Sama kehtib ka esimest korda selga pandud rõivad, mille omapärasid ja istuvust ei oska sa ilmselt lõpuni ennustada. Usu mind, su ebamugavus paistab välja. Stiil ei tähenda kunagi ainult uusi riideid, vaid pigem oskus uut ja juba olemasolevat oskuslikult ja enda olemusega kokkukõlavalt sobitada.

Mida võiks kindlasti silmas pidada?

Kaasaegne, hästiistuv kostüüm. Sinu kuulikindel valik, millega pole võimalik mööda panna praktiliselt ühelegi tööle kandideerides. Kostüüm võiks olla tumesinine, must või tumehall – aga nagu juba öeldud, väldi ühe tooni kasutamist ka kõigi muude rõivaesemete juures.

Kvaliteetne kandekott. Väikeseid ridiküle kõrvale jättes otsusta pigem suurema ja soliidsema kandekoti kasuks, millesse mahuks su CV kokku murdmata.

Kott 850 € (Saint Laurent, net-a-porter.com)

Sukkpüksid. Üldiselt soovitatakse neid kostüümi või kleidi juurde kanda, kuid kindlasti ei tohiks nad endale eriti palju tähelepanu tõmmata. Vali võimalikult õhukesed, neutraalses toonis ja mitte ülearu läikivad.

Seeliku või kleidi pikkus. Kas pisut üle või alla põlve.

Kingad. Pigem tagasihoidlikud, aga terved ja mitte kulunud.

Soeng. Viimistletud, aga mitte üleviimistletud. Lahtised lokid ja pidev tuka näppimine äratab kindlasti tähelepanu, aga ilmselt mitte sellist, nagu sa sooviksid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.