Uudis

Modell Enly Tammela: “Võttis aega, et saada üle kartusest suhelda võõraste inimestega”

Modell Enly Tammela. Foto: erakogu

Kuigi Enly Tammela (25) oli modellikarjääri algusaastatel tagasihoidlik ja arg, on ta kasvatanud iseloomu ja muutunud avatumaks. Kuigi isegi praegu valib ta hoolikalt neid, kellega suhelda.

Kust ja millal sind leiti?
Ajakiri Cosmopolitan valis mu 15-aastaselt üheks nende suveväljaande modelliks. See oli minu päris esimene fotosessioon. Pärast ajakirja ilmumist jäin silma juba agentuuri Star System Tallinn esimesele agendile Kai Eichenile, kes võttis minuga sotsiaalmeedia vahendusel ühendust ja mõni aeg hiljem, 16-aastaselt sõlmisin Star Systemiga ka lepingu.

Kuid aktiivselt alustasin modellindusega tegelikult alles kolm aastat hiljem, sest esialgu oli kool minu jaoks siiski olulisem.

Kui suur oli su esimene modellina teenitud palk?
Oh, kes seda mäletab.

Modell Enly Tammela. Foto: erakogu

Kuidas sa end pärast esimest pildistamist või sõud tundsid?
Modellitööga alustades olin väga häbelik. Mäletan, et mu esimene tööreis oli Milanosse, kus sai kõige suuremaks katsumuseks keelebarjäär – itaallased räägivad enamasti vaid itaalia keelt. Selle esimese ühele noortebrändile mõeldud töö tarbeks pidin sõitma ka Firenzesse. Sinna oli tarvis minna rongiga ja esialgu tundus mulle kõik nii keeruline, eks ma kartsin ka ikka omajagu. Aga sain hakkama! Kuigi tundus, et kogu seda uudsust oli alguses liialt palju, siis oli see kõik samal ajal ka äärmiselt põnev.

Kõige rumalam klišee, mida oled modellide kohta kuulnud.
Modellid ei söö.

Esimene küsimus, mida sulle esitatakse, kui kuuldakse, et oled modell.
Oleneb, kes küsib. Kui inimene, kes ei tea modellindusest eriti midagi, siis on esimeseks küsimuseks on tavaliselt, mis brändile ma töötan. Siis pean seletama, et tegelikkuses ei ole ainult üks disainer või bränd, kellega olen seotud. Et mul on agentuur, kes organiseerib kohtumised erinevate brändide või disaineritega jne.

Need, kes on seotud modelli- ja moemaailmaga, küsivad esimesena, mis agentuuris ma olen. Alati kordub sama küsimus!

Modell Enly Tammela. Foto: Kertin Vasser

Kui pikk on su tavaline tööpäev?
Kaheksa kuni üheksa tundi. Ajakirjadele pildistamised võivad kesta ka enam kui kümme tundi.

Kui suur moesõber sa oled? Kas eelistad pigem kalleid brände või lepid ka kiirmoega?
Aastatega on mul kindlasti lemmikbrändid välja kujunenud ja kindlasti ei ole ma kiirmoe fänn. Minu jaoks on väga oluline kvaliteet. Jälgin küll moodi, aga trende otseselt mitte. Tean tavaliselt täpselt, mida ma tahan ja kust ma selle leian. Pigem on mul kallis maitse.

Millised on sinu ilurituaalid?
Võimalikult palju und, tervislik toitumine, trenn ja palju vett. Minu jaoks on oluline hoida nahk puhas ja niisutatud. Vabadel päevadel ei kasuta ma meiki ja kindlasti ei lähe ma kunagi jumestusega magama.

Mis on sinu trump?
Ma unistan suurelt ja teen need unistused ka teoks.

Lemmikriideese.
Dressipüksid.

Modell Enly Tammela. Foto: erakogu

Lemmikdisainerid.
Yves Saint Laurent, Alexander Wang, Acne, Gucci, Eesti disaineritest kindlasti Ivo Nikkolo.

Milline on su tavapärane ​casting​‘u-riietus?
Teksad või nahkpüksid, T-särk, nahktagi või pintsak ja saapad.

Mida pead enda seniseks suurimaks saavutuseks?
Veel sellel aastal lansseerin enda esimese ehtekollektsiooni, millest leiab eelkõige teemantidega kullast kettsõrmuseid. Brändile andsin nime egoistlikult enda järgi. Seega saab Enly Tammela ehtedisainil silma peal hoida minu Instagramis.

Kui oluline on modellina suhtlusoskus? Kas introvert lööks sellel alal läbi?
Ma arvan, et introverdil on kindlasti keerulisem, sest inimestega suhtlemine on üks modellinduse aluseid. Minul võttis aega, et saada üle kartusest suhelda võõraste inimestega. Ja ma ei ütleks, et oleksin nüüd all over the place (suhtleksin kõigiga ingl) – olen endiselt väga valiv inimeste osas, kellele end avan.

Samas võin tunnistada, et olen oluliselt rohkem õppinud seltskondlikus vestluses aktiivselt kaasa rääkima ja olen kindlasti rohkem avatud ka uutele inimestele. Modellitöö ja sellega kaasnev elustiil on mulle väga palju õpetanud ja kindlasti arendanud ka mind kui isiksust.

Modell Enly Tammela ajakirjas No Tofu. Foto: Jamie Nelson

Milline on olnud terve su karjääri jooksul kõige meeldejäävam pildistamine?
Ma arvan, et pildistamine ajakirjale No Tofu, kus pildistasime fotograaf Jamie Nelsoniga pildiseeriat “Full Chanel Story”.

Kuidas tuled toime pinge ja konkurentsiga?
Konkurents on suur. Aga ma olen suur unistaja ja samas ei anna väga lihtsalt alla. Paljud inimesed ei uskunud, et ma üldse kunagi New Yorki jõuan ja siin töötan, aga olen nüüdseks juba üle viie aasta Manhattanil elanud.

Milline on su kõige naljakam kogemus?
Nalja saab iga päev.

Kõige valusam õppetund.
Tööalaselt on oluline meeles pidada, et kedagi peale iseenda ei saa lõpuni usaldada ja ennast tuleb ümbritseda heade inimestega, kes siiralt tahavadki sulle vaid parimat ega kasuta sind lihtsalt ära.

Modell Enly Tammela. Foto: erakogu

Mida soovitaksid noortele modellidele?
Lugege kõiki pabereid, millele kirjutate alla lepinguid sõlmides. Võimalusel pidage enne allakirjutamist nõu ka mõne juristiga, sest lepingud on tihtipeale kavalalt koostatud ja seda kindlasti mitte modelle soosivalt.

Millisest tööotsast unistad?
Minu unistuseks on olla mõne suure ilubrändi kampaanianägu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.