Mis tunne on elada nukumaja suuruses majas?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pisut üle kolme meetri kitsas ja 11 meetrit pikas majas asus vanasti kalapood külmkambriga, nüüd on aga maja uus perenaine sinna endale sooja ja päikeselist kodu rajamas. Foto: Silvia Pärmann

Telliskivi tänava ääres asub pisike maja, mis vaatamata oma nukumaja mõõtmetele on kogu Pelgulinna üks silmatorkavamaid. Erekollast punase katusega maja, mis enne elumajaks saamist oli populaarne kalapood, on tõesti raske mitte märgata ja uudishimulikult vaatama jääda.

Pooleteise aasta eest maja endale koduks renoveerima hakanud Stella ei ole päris kindel, et 34 ruutmeerine maja on Tallinna kõige pisem. Juriidiliselt võttes ei olegi tegemist majaga vaid korteriga number kümme – ülejäänud üheksa korterit asuvad kõrvalmajas, mis Stella kodu kõrval tundub hiilglasuur.

Pisike rõõmsameelne maja tundub seest palju suurem kui väljast. Kui tänaval vaadates tekib küsimus, kuidas sinna üldse mahub ja kas püsti seista ikka saab nii, et pead lakke ära ei löö, siis sees on avarust ja valgust palju.

Selleks, et kalapoest saaks kodu, oli juba eelmine omanik planeeringut mõnevõrra muutnud – näiteks maja sügavama sopi, mis oli külmutuskamber, muutnud eluruumiks. Kogu interjöör on nüüd hele, et pisike maja pimeda koopana ei mõjuks. Aknaid on majal vaid neli, sest üks sein on kivist tulemüür, milles ühtegi avaust ei ole. Pisut üle kolme meetri kitsa ja 11 meetrit pika maja kandvad seinad on välisseinad ja nii sai esikut pisut muuta, et valgust rohkem tuppa pääseks. Esialgse planeeringu järgi jäi välisukse kõrval asuv tänavapoolne aken esikusse ning elutuppa paistis valgust vaid naabermaja poole avanevast aknast – esik jäi uue planeeringu järgi väiksemaks, et valgus tänavalt otse elutuppa juhtida.

Pisikese maja plaan on lihtne – uksed on mõlemas otsas, nii tänava kui hoovi poole. Tänavalt sisse astudes satub külaline kõigepealt pisikesse esikusse, mis on korraga nii hea üleriiete riputamise koht kui läbi ukse tuppa tuleva liiklusmüra summutaja. Toas on tõe poolest vaikne, ehkki Telliskivi tänava liiklust ei saa rahulikuks pidada – Tallinna populaarseimate söögikohtade kodutänaval ei jää päris vaikseks kordagi ööpäeva jooksul.

Tänavale avaneva akna all on keemiaõppejõust ja doktorandist majaperenaise kodune töö- ja õpinurk, mis on osa avatud köögiga elutoast.

 

LOE KA: Seitse geniaalset ideed, mis su väiksel kodul kaks korda suuremana lubavad mõjuda

Foto: Vida Press

 

 

Elutuba, mille sügavamas osas asub köök, ongi see, kuhu esikust tuppa astudes jõuab. Siin on veel teinegi aken ja uskumatult palju valgust lisab nn päikesetunnel ehk mõnekümne sentimeetrise läbimõõduga ümmargune katuseaken. Köök ise pole veel päris valmis. Ühes seinas on juba paigas mööbel ja köögitehnika, kuid köögisaar, mille alla peaks peitu minema külmik ja sügavkülmik ning mida saaks söögilauana kasutada, on hetkel vaid joonisena seinal.

Maja keskmisesse ossa jääb magamistuba, mille lihtsa sisustuse moodustavad riidekapp, voodi ja raamaturiiul. Tänava poolt vaadates tagumisse maja soppi jääb dušširuum koos tualetiga. Teine välisuks viib idülliliselt vaiksesse kümne korteri ühisesse sisehoovi, kus asub terrass. Uuel terrassil on mõnus suviti kohvitada ja külalisi vastu võtta.

Kodu sisustas ja remontis Stella koos sõpradega kogudusest. Suurim nõuandja ja abiline oli sõbranna Kerly, kes on teinud maja sisekujunduse ja -viimistluse. Suurim töö, mis koos tehti esimest korda elus, oli põranda- ja laelaudade paigaldamine magamistoas ning lintlihvijaga kogu maja põrandate lihvimine ja heledaks õlitamine.

“Remontinud olen nii, nagu süda on õigeks pidanud ja rahakott lubanud, “ ütleb Stella ise. Näiteks aknalaua tõid nad kaasa väljasõidult Pärnusse. Pärnu muulilt mere randa kantud plangujupp on lõigatud ja lihvitud rohekaks aknalauaks magamistuppa.

Üsna kohe maja ostmise järel, kui seal elas ajutiselt Stella sõber, toimus pisike tulekahju. Õnnetus aitas avastada nõrga koha maja elektrisüsteemis. Nii oligi üks esimesi ja suuremaid töid kogu elektrisüsteemi välja vahetamine. Maja ostmisel polnud esikus lage ega teises toas põrandat ning soojustus oli kohati puudulik. Kogu maja köeti ruuminõudva keskküttekatlaga, mis asus köögis. Nüüd on Stella kodu soojendamas kaunis punastest tellistest ahi ja õhksoojuspump. Inetu katla ja radiaatorite alt vabanesid aga elutähtsad ruutmeetrid põrandapinda.

Tööd on pisikese majaga veel üksjagu, alustades elutoa-köögi lõpuni sisustamisest ja märksa kulukamast pööningu soojustamisest. Õnneks oli esimene talv majas väga pehme.

Stella, kes on seni olnud pühendunud õpingutele ja tööle, ei olnud enne oma kodu ostmist kuigi tähtsaks pidanud millegi omamist või pead vaevanud sisustus- ja ehitusküsimustega. Nüüd on tal oma kodu hilisõhtune vaade salvestatud arvuti taustapildiks. Iga kord, kui ta pilk tööde vahel sellel pidama jääb, valdab teda rahu ja tänutunne.

“Kodu leidmise ja ostmise vahele jäänud ajal palvetasin, et majast oleks palju rõõmu ja valgust kõigile,” meenutab Stella.

Tema soov on kindlasti täide läinud. Igaühe näole, kes tillukesest kollasest majast mööda jalutab, tekib rõõmus naeratus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.