Uudis

Londonis elav Eesti naine lõi spordiriiete brändi, mille tooted saab kasutusea lõpus tagastada

Nuud activeweari kangastel on ökosertifikaadid, mis tõendavad, et need on nahasõbralikud ja tootmise käigus ei kasutata keskkonnale või inimese tervisele kahjulikke kemikaale.Fotod: tootja

Lasnamäelt pärit Anneli Hallik asutas tõeliselt keskkonnasõbraliku brändi: eesmärgiks on kasutada ära kõik tootmises tekkivad jäägid, et ükski sentimeeter ei läheks kaduma. Kogu kollektsioon valmistatakse Eestis.

Ligi seitse aastat Londonis elanud ja eri tekstiili- ja moeettevõtetes tootmiskoordinaatorina töötanud Hallik esitles sel sügisel oma isiklikku tantsu- ja spordirõivaste brändi nuud activewear. Üheks põhjuseks oli see, et Hallik ei leidnud suure jooga- ja postitantsusõbrana enam rõivaid, mis vastaks tema nõuetele ehk oleks valmistatud võimalikult jätkusuutlikult.

Seetõttu asus ta juba viie aasta eest, kui avastas postitantsu, endale sobilikke riideid valmistama. Kuna osa lõikeid ja disaine oli juba olemas, näis isikliku brändi tegemine mõistliku sammuna. Teisalt kannustas Hallikut selleks moetööstuse lähemalt nägemine: “Tahtsin ise midagi ära teha ja seda muuta, et luua platvorm teadlikkuse tõstmiseks.”

“Kogu moetööstus on üles ehitatud ületootmisele, inimeste ekspluateerimisele, loodusressursside ülekasutamisele ja sellega kaasneb meeletu negatiivne kaasmõju,” lisas Hallik. “Siin töötades kogesin isiklikult, kuidas enamike ettevõtete jaoks on kasum palju olulisem kui ettevõte keskkonna jalajälg või huvigruppide eetiline kohtlemine. Päris õudne.”

Halliku sõnul on spordirõivaste taaskäitlemine keeruline, sest need koosnevad eri kiududest, näiteks polüamiidist ja elastaanist (viimane lisab venivust). Nuud activeweari eesmärgiks on valmistada riideid nii, et see teeks keskkonnale võimalikult vähe kahju. Selleks võtab bränd kasutusea lõpus tooted tagasi, et neid saaks parandada ja ümber disainida, kõik jäägid kasutatakse uute asjade valmistamiseks.

Halliku teatel jälgitakse tootmises ringmajanduse põhimõtteid: rõivad valmistatakse Tallinnas Itaalias toodetud taastöödeldud kangast, tootmisjäätmed kasutatakse uute toodete valmistamiseks. Selleks, et leida sobilik õmbluskoda, suhtles Hallik Eestis ja välismaal eri tootjatega, kuni leidis õige.

Esimesest kollektsioonist leiab jooga- ja (posti)tantsurõivad. Hallikul on aga suured plaanid: ta katsetab uusi kangaid, et leida taaskäitlemiseks sobilikke monomaterjale (kangas, mis koosneb sada protsenti ühest kiust). Ideaalis on kõik materjalid biolagunevad. Samuti lisandub uusi tootekategooriaid, et ka teiste spordialade harrastajad leiaksid endale midagi sobilikku.

Rõivaste suuruste vahemik on XS-XXL, nende hinnad jäävad vahemikku 66-91 eurot. Spordiriided jõuavad müügile aasta lõpuks, seni tasub hoida silm peal brändi Instagramil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.