Loftitäis lugusid disainist ja kunstist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tõnu Tunnel

Noor disaini ja kunsti armastav jurist sisustas endale ja oma Prantsuse buldogile Viskile Tallinnasse Lutheri kvartalisse kodu, kus igal asjal on oma lugu rääkida.

Kahel tasapinnal asuv pisut üle 70 m2 korter on – nagu omanik ise kõigi Lutheri kvartali korterite kohta ütleb – tänuväärne lõuend, inspireeriv pind isikupärase elukeskkonna loomiseks.

Korteris olevad esemed, mööblitükid ning pildid seintel on kogunenud aja vältel, osa neist rännanud kaasa eelmisest kodust ja peaaegu kõik minemas kaasa järgmisesse kodusse. See kolimine tuleb ilmselt ette võtta, sest pere on kasvanud suuremaks inimese-buldogi duost ning pisiperega seal elamine on tõeline väljakutse.

Foto: Tõnu Tunnel
Ood klassikale ja EestiOod disainile

Tippdisain tervitab kohe uksest sisse astudes. Üleriided maanduvad Eamesi Hang-It-All’i peale. Selle kõrvale on seatud nurka Eero Aarnio konjakitool, mis ametlikult peaks teenima tänulikke kojusaabujaid (või lahkujaid) kingadega müttamise hetkel. Tegelikult armastab kallis toolis päevasel ajal põõnata Viski, kes sai oma nime Hercule Poirot’ ühes romaanis tegutsenud Šoti terjeri nime järgi. Mõeldes nime inspireerinud teose iseloomule, oleks ka kohatu, kui koer armastaks magada mõnes vähem ekstravagantses toolis.

LOE KA: 15 riideeset, mis peaks olema iga 30+ mehe riidekapis

Juba esikust alates saab tutvuda ka omaniku kunstikoguga, mille kujunemisel on rolli mänginud lisaks kunstihuvile ka oskus olla õigel ajal õiges kohas, olgu siis lastele mõeldud töötoas või koerte varjupaiga toetuseks korraldatud kunstioksjonil.

Foto: Tõnu Tunnel
Foto Tõnu Tunnel

Toanurgas paremal on peidus köök, mille avatud kasevineerist riiulid on homaaž Lutheri vabriku esialgsele funktsioonile. Kööki ja elutuba eraldab õhuline köögisaar, mille taga asub pisikene elutuba. Selle tõesti märkimisväärset väiksust arvestades oli tarvis võimalikult õhulist kohvilauda, mistõttu leidis sinna koha Paolo Piva disainitud Alanda kohvilaua analoog. Külalised saavad aga istet võtta ühes Tallinna vana- linnas asunud hotellis tarbetuks muutunud Mies van der Rohe diivanil Barcelona või Eero Aarnio klassikaks saanud palltoolis. Valgust heidab elutuppa Ron Giladi disainitud kelmikas kummardus Ingo Maureri kontorilambile.
Teleri kõrval on koha leidnud Ikea tööstusdisaini imiteeriv valge kapp, millel kõik eluks vajalikud tehnikavidinad (loe: internetiruuter ja digiboks), nagu ka tuvastamata disaineri kaks lampi ja Flo Kasearu «Elava kunstniku monument».

Foto: Tõnu Tunnel

Selle kohale seinale on aga kinnitatud korteriomaniku kõige suurem lemmik – ühe Eesti legendaarseima kujundusgraafiku Marko Kekiševi hiigelmõõtudes «Pärnu Fiesta 1992» reklaamplagu.

Nüüdseks veerand sajandit tagasi toimunud legendaarse džässifestivali Pärnu Fiesta hiiglaslikke plakateid ei osatud toona vääriliselt tähele panna, nii et need sattusid ostapidi kaltsukasse, kust tänase Sibyl Vane’i bassimees, toonane agar punkar Heikko Leesment ühe neist leidis ja endale pintsa- kuks tahtis teha. Ent praegusel omanikul õnnestus see siiski kääride eest päästa ning Uus-Tatari tänaval asuvas raamimiskojas Ar- tistic sellele uus elu anda.

Elutoa tsooniga kõrvuti asub söögituba, kus Ikea kõrgläikelise laua kohal paikneb kümme aastat tagasi Cecilie Manzi disaini- tud kaks Caravaggio P4 lampi – algupäraselt olid neil igavad hallid juhtmed, ent värvilaigu lisamiseks vahetas omanik need punase kangasjuhtme vastu.

Korteri teisele tasapinnale jääb magamistuba, kus on kodumaise Sleepwelli ülimugav kontinentaalvoodi. Sõna «ülimugav» on siin põhjusega. Nimelt oli omanikul korterisse kolides kindel soov, et pärast mitmeid tudengi- ja üürikortereid saaks ta viimaks ometi hommikuti loppis madratsi asemel är- gata viisakal moel, mis tema jaoks tähendab jalgade kõrgelt kontinentaalvoodilt põrandal ootavatesse sussidesse pistmist.

Foto: Tõnu Tunnel

Voodist ei kavatse ta kindlasti loobuda, sest sellega on väga rahul nii tema ise kui tema selg.

Kuivõrd aga see voodi maksab päris pal- ju, siis sobiva peatsi tarbeks enam raha ei jagunud. Nii tuli disainiklassikat ise looma hakata. Lähedal asuvast Estpaki kauplusest sai ostetud kolm täispuitkilpi, millele ühel juulikuisel päeval suvilas Jaapani traditsioonilisel yakisugi-meetodil praegune välimus anti. Omanik on väga rahul ja peab lõpptule- must põhjusega paremaks tootja enda välja pakutud peatsitest.

Voodipeatsi kohal annavad valgust Helle Sorki disainitud Estoplasti kuplitest ja Telliskivi loomelinnakus asuvast Kangasjuhtme kaupluse juhtmetest kombineeritud valgustirivi.

Foto: Tõnu Tunnel

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.