Uudis

Neli Eesti meest korraldavad etendust, kus osaleb 100 eestlast vanuses 2 kuni 102

Foto: Kaupo Kikkas

“Saja Lugu” on Eestimaa inimeste koondportree, kus me saja inimese kaudu püüame mõnes mõttes kirjeldada kogu eesti rahvast,” selgitab fotograaf Kaupo Kikkas.

“Saja lugu” portreteerib sada Eesti inimest fotodel ja muusikas. Fotograaf Kaupo Kikkas jäädvustab saja inimese portreed ja olulised paigad ning loob sellest koos dramaturg Laur Kaunissaarega ainulaadse fotoraamatu. Helilooja Erki Pärnoja kirjutab heliteose, mille lavastab Jaak Prints ja kus laval on “Saja loo” peategelased – sada eestlast. Ainukordne kontsertlavastus jõuab publikuni ühel korral Jazzkaare festivali avasündmusena 20. aprillil.

“Saja lugu” projektis osalejad valiti algatusse nende endi sooviavalduste alusel. Laekunud 350st tahtjast tegi meeskond valiku selle põhjal, et oleksid esindatud võimalikud erinevad karakterid ja Eestimaa paigad. Nii sai saja sekka inimesi 2-aastasest kuni 102-aastaseni.

“Pildistamise protsess on juba pool aastat käinud ja oleme tänaseks käinud ligi 70 inimesel külas,” sõnab Kikkas. “Meie jaoks on tähtis külastada inimesi seal, kus nad on – Ruhnust Narvani, Vormsilt Setuni. Me läheme ise inimeste koju, et aduda nende enda eripära ja elukeskkonda – Eesti inimesi ja Eestit tervikuna,” selgitab fotograaf.

Foto: Kaupo Kikkas

Ettevõtmise helilooja Erki Pärnoja sõnab, et selle heliteose valmimisega on sama nagu iga heliteosega – peab olema idee, inspiratsioon, suur plaan tervikust ning kõlapilt peas. “Käin kohtumistel kaasas ja kogen, millised on me riigis elavad inimesed – kui huvitavad ja rikkalikud on nende lood ning kui soojalt nad meid vastu võtavad ja oma lugusid jagavad,” märgib ta.

Laur Kaunissaare roll on kirjutada üles kõigi nende inimeste lood. “Mõtlesime välja küsimused, mille abil saada ligi sellele, mida nad tegelikult mõtlevad ilmaelust, elust Eestis, enda elust,” selgitab Kaunissaare. “Eesmärk on püüda portreteerida Eestit läbi inimeste, kes siin elavad, aga nii, et me ei retušeeri, ei ilusta. See on vorm, kuidas tuleb esile see kõige puhtam ja tõeline ilu,” sõnab dramaturg.

Dokumentaalse materjali ja heliloomingu seob lavateoseks ühte Jaak Prints, kelle sõnul võlub teda selle ettevõtmise ainukordsus. “Kontsertetendusse kaasatakse needsamad 100 inimest. Niivõrd palju inimesi saab ühte saali kokku, see energia hulk, mis sel hetkel koondub ühte pisikesse punkti peab saama võimas,” mõtiskleb Prints.

Suurteose aitab publikuni tuua Viru Keskus. “Saja lugu” kuulub Eesti Vabariik 100 muusikaprogrammi. Loe lisa SIIT.

“Saja lugu” etendub Noblessneri sadamalinnakus, Tallinn Shipyard’i tehaseangaaris. Lähtuvalt kontsertlavastuse ja asupaiga eripärast on iga istekoht unikaalse nähtavusega. Piletid on müügi SIIN.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.