Uudis

Kuidas sündisid Marimekko kuulsad mustrid, mis vallutasid algul Soome ja siis kogu maailma?

Foto: Marimekko

Kumus linastub kolmapäeval Soome režissööri Leena Kilpeläineni film „Värvi- ja vormilooja Maija Isola”, mis räägib sellest, kuidas sündisid Marimekko kuulsad mustrid.

Maija Isola kavandas aastatel 1949–1987 Soome disainiettevõttele Marimekko üle 500 värvirõõmsa mustri, mis leidsid tee tekstiilkangastele ja hiljem ka paljudele disainesemetele. Neist kõige tuntum ja siiani kasutatav on tõenäoliselt „Unikko” ehk eesti keeles „Moon”, mis valmis 1964. aastal ninanipsuna Marimekko asutajale Armi Ratiale, kes oli enne seda kuulutanud, et lillemustritele pole tema firmas kohta.

„Maija Isola on meie kunstiajaloo suur tundmatu sellest hoolimata, et peaaegu kõigil soomlastel on tema mustritega isiklik suhe,” kirjutas äsja Soome kinodesse jõudnud filmi kohta ajaleht Helsingin Sanomat, tõstes iseäranis esile selle valgustuslikku iseloomu.

Film ei käsitle üksikasjalikult mitte ainult Isola sündmusterohket elu ja inspiratsiooniallikaid – Soome loodust, ühiskondlikke muutusi ja kohti, kus ta reisis –, vaid ka tema absoluutse kunstilise vabaduse otsinguid, mille tõttu kippusid kannatama suhted Marimekkoga.

Leena Kilpeläinen on Eesti vaatajatele juba tuttav autor, tema eelmine film „Sokurovi hääl” rääkis nimekast vene filmilavastajast Aleksandr Sokurovist ja oli toodetud koos Eesti stuudioga Revolver Film.

9. märtsil kell 18.00 Kumu auditooriumis linastuva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Kai Lobjakas.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.